Fotky: Cestou po Banátu. Češi sem přišli už roku 1823, dodnes tu drží tradice

Výhled ze skalního masivu Trescovat.
Eibenthal byl založen v roce 1827. Leží doslova schovaný v údolí vysokých zelených kopců. Signál tady sice najdete, ale pouze na některých místech. I to láká fanoušky festivalu Banát a akci to dodává na autentičnosti. V roce 2017 měla obec 300 obyvatel.
Kromě suvenýrů a pochoutek můžete u místních taky složit hlavu. A to nejen v průběhu festivalu, ubytování se dá rozhodně sehnat i mimo akci, pokud do Banátu vyrazíte na vlastní pěst nebo formou organizovaného zájezdu. Úroveň bydlení je různá, od suchých záchodů až po sprchy s tryskami.
Místní se už naučili, že v průběhu festivalu mohou návštěvníkům ponoukat domácí produkty. Prodávají je před domem po celou dobu akce. Mezi nejoblíbenější pochutiny patří burek, pleskavica a různé druhy domácího sladkého pečiva. Na odbyt jde taky domácí višňovka, bylinkové čaje nebo marmelády – zejména fíková.
Pokud zavítáte k někomu z místních, má to hned několik výhod. Díky češtině se dozvíte mnoho o způsobu jejich života, dostanete spoustu rad a tipů na okolí a hlavně – okusíte skvělou domácí kuchyni. Je hodně masitá a mezi nejtradičnější jídla patří sarmale (vinné listy plněné mletým masem) s polentovou kaší.
Foto: Monika Hořínková
Monika Hořínková
1. 9. 2018 23:49
Na rumunsko-srbsko-maďarské hranici se rozkládá jeden z nejzajímavějších regionů jihovýchodní Evropy. Češi, stejně jako například Němci, přišli do Banátu již v roce 1823 a lákala je tehdy divoká příroda lemovaná Dunajem. Čeští přistěhovalci založili v oblasti hned několik vesnic, do jedné z nich, Eibenthalu, se každý rok pravidelně sjíždí návštěvníci festivalu Banát. Podívejte se jak to kolem Eibenthalu vypadá.
 

Právě se děje

Další zprávy