Fotky: Cestou po Banátu. Češi sem přišli už roku 1823, dodnes tu drží tradice

Výhled ze skalního masivu Trescovat.
Eibenthal byl založen v roce 1827. Leží doslova schovaný v údolí vysokých zelených kopců. Signál tady sice najdete, ale pouze na některých místech. I to láká fanoušky festivalu Banát a akci to dodává na autentičnosti. V roce 2017 měla obec 300 obyvatel.
Kromě suvenýrů a pochoutek můžete u místních taky složit hlavu. A to nejen v průběhu festivalu, ubytování se dá rozhodně sehnat i mimo akci, pokud do Banátu vyrazíte na vlastní pěst nebo formou organizovaného zájezdu. Úroveň bydlení je různá, od suchých záchodů až po sprchy s tryskami.
Místní se už naučili, že v průběhu festivalu mohou návštěvníkům ponoukat domácí produkty. Prodávají je před domem po celou dobu akce. Mezi nejoblíbenější pochutiny patří burek, pleskavica a různé druhy domácího sladkého pečiva. Na odbyt jde taky domácí višňovka, bylinkové čaje nebo marmelády – zejména fíková.
Pokud zavítáte k někomu z místních, má to hned několik výhod. Díky češtině se dozvíte mnoho o způsobu jejich života, dostanete spoustu rad a tipů na okolí a hlavně – okusíte skvělou domácí kuchyni. Je hodně masitá a mezi nejtradičnější jídla patří sarmale (vinné listy plněné mletým masem) s polentovou kaší.
Foto: Monika Hořínková
Monika Hořínková
1. 9. 2018 23:49
Na rumunsko-srbsko-maďarské hranici se rozkládá jeden z nejzajímavějších regionů jihovýchodní Evropy. Češi, stejně jako například Němci, přišli do Banátu již v roce 1823 a lákala je tehdy divoká příroda lemovaná Dunajem. Čeští přistěhovalci založili v oblasti hned několik vesnic, do jedné z nich, Eibenthalu, se každý rok pravidelně sjíždí návštěvníci festivalu Banát. Podívejte se jak to kolem Eibenthalu vypadá.
 

Právě se děje

před 24 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy