Fotky: Cestou po Banátu. Češi sem přišli už roku 1823, dodnes tu drží tradice

Výhled ze skalního masivu Trescovat.
Eibenthal byl založen v roce 1827. Leží doslova schovaný v údolí vysokých zelených kopců. Signál tady sice najdete, ale pouze na některých místech. I to láká fanoušky festivalu Banát a akci to dodává na autentičnosti. V roce 2017 měla obec 300 obyvatel.
Kromě suvenýrů a pochoutek můžete u místních taky složit hlavu. A to nejen v průběhu festivalu, ubytování se dá rozhodně sehnat i mimo akci, pokud do Banátu vyrazíte na vlastní pěst nebo formou organizovaného zájezdu. Úroveň bydlení je různá, od suchých záchodů až po sprchy s tryskami.
Místní se už naučili, že v průběhu festivalu mohou návštěvníkům ponoukat domácí produkty. Prodávají je před domem po celou dobu akce. Mezi nejoblíbenější pochutiny patří burek, pleskavica a různé druhy domácího sladkého pečiva. Na odbyt jde taky domácí višňovka, bylinkové čaje nebo marmelády – zejména fíková.
Pokud zavítáte k někomu z místních, má to hned několik výhod. Díky češtině se dozvíte mnoho o způsobu jejich života, dostanete spoustu rad a tipů na okolí a hlavně – okusíte skvělou domácí kuchyni. Je hodně masitá a mezi nejtradičnější jídla patří sarmale (vinné listy plněné mletým masem) s polentovou kaší.
Foto: Monika Hořínková
Monika Hořínková
1. 9. 2018 23:49
Na rumunsko-srbsko-maďarské hranici se rozkládá jeden z nejzajímavějších regionů jihovýchodní Evropy. Češi, stejně jako například Němci, přišli do Banátu již v roce 1823 a lákala je tehdy divoká příroda lemovaná Dunajem. Čeští přistěhovalci založili v oblasti hned několik vesnic, do jedné z nich, Eibenthalu, se každý rok pravidelně sjíždí návštěvníci festivalu Banát. Podívejte se jak to kolem Eibenthalu vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy