Obrazem: Dánský maják odjel na kolejích do bezpečí. Hrozilo, že se zřítí do moře

Obrazem: Dánský maják odjel na kolejích do bezpečí. Hrozilo, že se zřítí do moře
Maják Rubjerg Knude Fyr stával 200 metrů od pobřeží, pohroužen mezi písečnými kopci, obklopen kavárnou a muzeem. Vedla k němu celkem široká cesta se zelenými břehy, "zakouslá" do terénu. Jak rychle se místo proměňovalo, je patrné ze srovnání snímků z let 1970, 1997 a 2018.
Jenže vlivem silných větrů od moře, které způsobovaly neustále proměny duny, její zvětšování a vlivem silné eroze půdy se maják najednou ocitl sám přímo nad Severním mořem.
Dánské úřady jeho posouvání směrem k moři bedlivě sledovaly a propočítávaly. Každý rok se přiblížil ke břehu moře o dva metry. Uvažovalo se o jeho rozebrání, nakonec ale Dánové zvolili jinou variantu.
Dali maják na kolečka, přičemž zjistili, že neváží 1000 tun, jak předpokládali, ale "jen" něco přes 700.
Foto: ČTK
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 6. 11. 2020 10:24
Maják Rubjerg Knude Fyr stojí na dánském pobřeží u Severního moře 120 let. Obklopuje ho písečná duna, jež se stále zvětšuje. Vanoucí písky a eroze půdy pohřbily už zdejší muzeum i kavárnu. Maják se každý rok přibližoval o dva metry k břehu moře. Když zbývalo posledních šest metrů, dánské úřady zakročily a 22. října 2019 ho po kolejích přesunuly o 70 metrů dále do vnitrozemí.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy