Čína je technologická diktatura jako ze sci-fi, říká Přibáň. S trabanty vjede do kin

mdan mdan
12. 12. 2018 11:09
Trabantem tam a zase zpět. Tak se jmenuje závěrečný film pojednávající o dobrodružstvích žlutých trabantů na cestách kolem světa. Jeden z nejznámějších českých dobrodruhů Dan Přibáň tak uzavře své jedenáctileté putování, v rámci propagace mají česká kina možnost utkat se o slavnostní premiéru, která je naplánovaná na 4. dubna. Do distribuce pak film vejde o týden později.
Podívejte se na první ukázky nového filmu o trabantech. | Video: Aerofilms

Poslední výprava "žlutého cirkusu" začala letos v únoru na jihu Indie. Osmičlenná posádka v polském Fiatu 126p a na Jawě 250 přezdívané Anežka následně směřovala do Nepálu a podhůří Himálaje, kde trabanty v 5300 metrech nad mořem pokořily výškový rekord dvoutaktního auta.

Nato cestovatelé překonali hory mystického malého Tibetu a probojovali se až na hranice Pákistánu a následně do Číny.

"Čekali jsme, že to bude v Číně jiné, ale to, co jsme viděli, nám vyrazilo dech. Vjeli jsme do technologické diktatury jako ze sci-fi. Když jsme zpod dohledu tisíců kamer a neustálé policejní kontroly utekli mezi kyrgyzské jurty, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa, byli jsme vážně rádi," popsal náčelník Přibáň. 

Dvoutakt v Himálaji.
Dvoutakt v Himálaji. | Foto: Transtrabant.cz

Celkem 17 tisíc kilometrů následně vedlo napříč Uzbekistánem, na "dno pouště" k vyschlému Aralskému jezeru, do Kazachstánu, do Ruska, na
Ukrajinu a Slovensko. Odsud v několikakilometrové koloně trabantů, mnoha dalších strojů a stovek fanoušků kolem silnic dojela poslední žlutá výprava až domů.

Kruh cesty kolem světa se uzavřel

"Bylo to nejkrásnějších tisíc kilometrů všech našich cest. Na každém dálničním mostě mezi Brnem a Prahou stáli lidé a mávali. Něco tak silného a dojemného už asi nezažijeme!" nechal se slyšet Přibáň. 

Poslední výprava tak definitivně uzavřela kruh cesty kolem světa. První putování začalo v roce 2007 právě v uzbeckém Samarkandu. Následovaly dobrodružné expedice do Afriky, Jižní Ameriky i Austrálie a jihovýchodní Asie. Ze všech cest také vznikly filmy a z posledních dvou výprav rovněž seriály, které odvysílala Česká televize. 

Hlasování o úplně první projekci nového filmu Trabantem tam a zase zpátky cestovatele a režiséra Dana Přibáně je nyní spuštěno na speciální webové stránce

Na výpravě nechyběl věčný optimista Marek Slobodník, ani notorický tráceč pasů Radek Jona.
Na výpravě nechyběl věčný optimista Marek Slobodník, ani notorický tráceč pasů Radek Jona. | Foto: Transtrabant.cz

Stejně jako v předchozích dílech o nevšedních zážitcích trabantistů a motoristů se diváci mohou těšit na hlášky Marka Slobodníka ze Slovenska i notorického ztráceče pasů Poláka Radka Jony. Hlavní sestavu doplnil nováček a hasič Honza Setvín.

"Poprvé od první cesty s námi nejela žádná žena a možná kvůli tomu nabíralo putování téhle smečky občas drsnější obrátky. Na ironii a černý humor, někdy na hranici politické korektnosti, byla spousta prostoru," komentoval Přibáň. 

Video: Dan Přibáň svezl trabantem Martina Veselovského

Trabant nemá žádné jízdní vlastnosti, je jako zvířátko, neposlušný a roztomilý, říká cestovatel Dan Přibáň, který v Trabantu projel skoro celý svět | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 55 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy