Česká cestovatelka o kurzu jógy na Lomboku: Když nejsi šťastný, tak nejsi jogín

Alexandra Kroppová
21. 11. 2017 7:32
Každý výukový den má jedenáct hodin. Jedinými volnými chvílemi jsou přestávky na oběd a hodinové osobní volno. Do postele chodím utahaná a brzké ranní vstávání mi prvních pár dní činí značné potíže. Nepomyslela bych si, že cvičení jógy bude taková dřina. Přiznám se, že jsem si během toho měsíce párkrát sáhla na dno svých možností. O kurzu jógy na indonéském ostrově Lombok píše v dalším díle cestovatelského seriálu Alexandra Kroppová.
Alexandra Kroppová: "Nepomyslela bych si, že cvičení jógy bude taková dřina."
Alexandra Kroppová: "Nepomyslela bych si, že cvičení jógy bude taková dřina." | Foto: Alexandra Kroppová

Před pár lety jsem si při lyžování vážně zranila rameno. Proležela jsem tehdy celé měsíce, než jsem se konečně mohla začít hýbat. A právě tehdy jsem objevila jógu, která mě uzdravila. I díky ní jsem si mohla opět nasadit krosnu na záda a cestovat po celém světě. Slíbila jsem si, že tohle obrodné cvičení ukážu i dalším lidem a stanu se učitelkou jógy.

Jógové pobyty (tzv. retreaty), nebo učitelské kurzy, lze najít po celém světě. Protože jsem se zrovna chystala do Indonésie, vybrala jsem si studio Indra Namaha Yoga na indonéském ostrově Lombok. 

Začínáme v 6:30 meditací a pozdravem "Namasté", po kterých následuje intenzivní jogínská rozcvička (Vinyasa Flow). Po dvou hodinách už mám docela hlad, a tak se nemůžu dočkat zdravé veganské snídaně - ovoce, ovesné kaše, rýžových nudlí, spousty vařené nebo dušené zeleniny, sušených hub, bambusových výhonků, čerstvých klíčků. Jíme ekologicky z bambusové ošatky, abychom ušetřili vodu umýváním nádobí, jogíni jsou totiž uvědomělí a pečují nejen o sebe, ale i životní prostředí.

Anatomie na pečeném kuřeti

Po krátkém odpočinku následuje teorie, při které se dozvídám všechno od anatomie a fyziologie lidského těla (kostí, svalů) až po informace o energetických zdrojích (čakrách). Nezapomenutelným zážitkem bylo, když učitelka do hodiny anatomie přinesla pečené kuře a na něm nám názorně ukazovala kosti, chrupavky, úpony a svaly, abychom teorii pochopili.

Alexandra Kroppová, jóga na Lomboku
Alexandra Kroppová, jóga na Lomboku | Foto: Alexandra Kroppová

Kromě vzorových provedení jogínských pozic (ásan) se učíme také rozličná dechová cvičení, mantry a mudry. Pozice jsou vskutku náročné, ale jejich názvy legrační: kočka, velbloud, motýl, kobra, ale ze všech nejoblíbenější je na závěr hodiny savasana, pozice mtrvoly, v níž ležíme na zádech a jen relaxujeme.

Oblíbila jsem si taky pranajámu - dechové cvičení, jež akceleruje životní sílu. Kromě toho zplošťuje břicho, což je pro všechny ženy skvělá zpráva, a i proto ho mám tak ráda.

Sáhla jsem si na dno svých možností

Každý výukový den má jedenáct hodin. Jedinými volnými chvílemi jsou přestávky na oběd a hodinové osobní volno. Do postele chodím utahaná a brzké ranní vstávání mi prvních pár dní činí značné potíže. Nepomyslela bych si, že cvičení jógy bude taková dřina. Přiznám se, že jsem si během toho měsíce párkrát sáhla na dno svých možností.

Den v ...

Cestování, ilustračka

Přinášíme vám exkluzivní cestovatelské zážitky Čechů z různých koutů světa. Ve stovce slov se vám pokusí přiblížit atmosféru místa, na které rádi vzpomínají. Vydejte se s nimi na cestu. Pokud se vám příběh líbí, podělte se o něj se svými přáteli na sociálních sítích přidáním #cestujisaktualne

Energii mi ale dodává nejen vlastní přesvědčení, že to dokážu, ale také další spoluúčastnice a spoluúčastníci. I když jsme byli někdy na pokraji zhroucení, nálada byla stále skvělá. Mohly za to úsměvy, objetí, slova podpory i masážní terapie. A taky zřejmě pořekadlo: "Když nejsi šťastný, tak nejsi jogín."

Kromě dvou místních Indonésanek jsem se seznámila s Malajsijkou, Japonkou, Číňankami, kterých byla většina, a jedním Číňanem. Recitování manter v sanskrtu dělá problémy především Číňanům, jejichž znaky jsou naprosto odlišné od latinky. Přestože nedokážou vyslovit r ani m, jejich snaha je obdivuhodná. A hlavně byla u toho sranda.

Neztratit rovnováhu

I já jsem díky zvyšující se sebedůvěře nakonec po dvou týdnech dokázala dělat stojky na hlavě, mosty, vruty i balanční pozice na jedné noze, aniž bych každou chvíli ztratila rovnováhu.

Alexandra Kroppová, jóga na Lomboku
Alexandra Kroppová, jóga na Lomboku | Foto: Alexandra Kroppová

Po měsíci jsme konečně všichni šťastně svírali diplom potvrzující, že můžeme blahodárné cvičení propagovat dále. Ve dnech volna jsme vyrazili trochu blíže prozkoumat Lombok.

Kromě nádherných bílých i černých pláží a vulkánů se pyšní vodopády, rýžovými i tabákovými plantážemi, malými keramickými dílnami a především neuvěřitelně pohostinnými lidmi. Ale víte co? Jeďte se o tom přesvědčit sami. A nezapomeňte na jogínské motto: "Om Shanti, Shanti, Shanti", což znamená univerzální mír.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 minutou

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 16 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy