Žena vyhrála spor o tetování. Za Buddhu na paži ji vyhostili ze Srí Lanky, teď dostane odškodnění

Magazín Magazín
Aktualizováno 19. 11. 2017 22:11
Srílanským úřadům se nelíbilo tetování Britky. Žena byla zadržena na letišti v Colombu, odtud putovala na noc do vězení a dvě noci strávila také v zadržovacím centru. Následně byla ze země vyhoštěna. Za porušení práv a skandální chování ze strany policie a vězeňské služby jí soud přiřkl odškodnění ve výši 114 tisíc korun.
Naomi Colemanová.
Naomi Colemanová. | Foto: Profimedia.cz

Naomi Colemanová z anglického města Coventry byla před třemi lety zadržena na Srí Lance kvůli svému tetování sedícího Buddhy na paži. Ve vězení a zadržovacím centru tehdy strávila čtyři dny a následně byla deportována. Tento týden konečně vyhrála odškodnění ve výši 4 tisíc liber, v přepočtu zhruba 114 tisíc korun. Informovala o tom britská BBC

Srílanský nejvyšší soud uznal, že chování policistů a úředníků bylo "skandální a děsivé" a porušilo její práva. Colemanová se nechala slyšet, že ji rozhodnutí soudu ohromilo. Policistům, kteří ji zatkli, soudci nařídili zaplacení pokuty.

Ve vězení ji častovali obscénními narážkami

Colemanová, která pracuje jako zdravotní sestra na psychiatrii, zahájila trestní řízení vůči srílanským úřadům po svém návratu do Velké Británie. Soud uznal, že k jejímu zatčení nebyl důvod a stala se obětí "ponižujícího zacházení" ze strany některých policistů a vězeňské stráže.

Jeden ze strážníků údajně na Colemanovou dělal obscénní a znevažující gesta se sexuálním podtextem. Jiní policisté od ní prý vyžadovali peníze.

Britka byla zatčena na mezinárodním letišti v Colombu a již dříve prohlásila, že zadržení v ní zanechalo pocit strachu. "Konečně soud uznal, že jsem neudělala nic špatného," řekla k rozsudku.

Na Srí Lanku už se nevrátí

Na otázku, zda se někdy na Srí Lanku vrátí, odpověděla, že si není jistá, ale spíše ne. "Nechtěla bych, aby se to stalo někomu dalšímu," dodala.

Poté, co byla nařízena její deportace, Colemanová strávila noc ve vězení v Negombu a dvě noci v detenčním centru, zatímco byly prováděny bezpečnostní kontroly. Policii tehdy řekla, že praktikuje buddhismus a účastnila se meditačního workshopu v Thajsku, Indii, Kambodži a Nepálu.

Srílanské úřady jsou velmi přísné vůči možným urážkám buddhistického náboženství, které praktikuje většina obyvatel ostrova.

Video: Emirates představily luxusnější první třídu

Jeremy Clarkson představuje novou první třídu Emirates. | Video:
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy