Mapa bez kompasu je na nic, nejsnáze se chodí k severu. Klubu českých turistů je 135

Magdaléna Daňková Zuzana Hronová Magdaléna Daňková, Zuzana Hronová
Aktualizováno 10. 6. 2023 12:38
Podívejte se s námi do doby, kdy se Češi stali národem turistů. Předsedou Klubu českých turistů se v roce 1888 stal známý cestovatel Vojtěch Náprstek. Turistické ubytovny rostly na konci 19. století jako houby po dešti, velmi rychle také vznikala hustá síť značených cest. Čeští turisté ale nechodili jenom na Říp, uspořádali také například výpravu do Paříže či Sarajeva.

Klub českých turistů založili 11. června 1888 nadšenci v čele s Vilémem Kurzem st. (předseda Národní jednoty Pošumavské), Františkem Čížkem (předseda Národní jednoty Severočeské) a architektem Vratislavem Pasovským. Za předsedu si ustavující sjezd zvolil známého cestovatele a veřejného činitele Vojtěcha Náprstka.

Jeho role byla ale spíše symbolická, zkrátka zaštítil nově vznikající organizaci svým známým jménem, aby to měla v začátcích snazší. Předsednické místo nakonec opustil již po půl roce. V roce 1890 si turisti zvolili za předsedu zmíněného architekta a zámožného podnikatele Vratislava Pasovského, ten je pak vedl dlouhých 25 let.

Tempo, jakým klub šířil po českých zemích turistiku, bylo závratné. Turistické ubytovny rostly jako houby po dešti, velmi rychle také vznikala hustá síť značených cest. Přibývalo rovněž členů, včetně řady známých osobností. Cestičku v popularizaci pohybu a tělesné výchovy jim už prošlapal Sokol, jenž vznikl už v roce 1862 a nezaměřoval se jen na "prostná", ale třeba i na organizování výletů.

Jenže teprve Klub českých turistů mohl tuto činnost rozvinout důkladně. Takže se nešlo třeba jen na Říp, ale hned v roce 1889 uspořádal velkou výpravu na Světovou výstavu do Paříže. Tato akce měla obrovský ohlas a Češi se stali národem turistů.

Foto: Wikimedia Commons

Nadšení z Eiffelovky vedlo ke stavbě Petřínské rozhledny

Početná česká turistická výprava byla ale v Paříži okouzlena zejména Eiffelovou věží, postavenou právě u příležitosti Světové výstavy 1889, jež se záhy stala dominantou města. Češi se rozhodli, že si podobnou dominantu také v Praze vystaví.

 

Právě se děje

Další zprávy