Česká hra Attentat 1942 zvítězila v Berlíně. V Německu je ale zakázaná kvůli nacistickým symbolům

Tak vypadá úspěšná česká hra o atentátu na Heydricha
Zobrazit 16 fotografií
Foto: attentat1942.com
hrz hrz
3. 5. 2018 14:38
"Hra je v současné chvíli nedostupná pro německé publikum, protože obsahuje i pasáže zobrazující dobovou nacistickou symboliku," vysvětluje šéf projektu Vít Šisler.

Česká počítačová hra Attentat 1942 vyhrála hlavní cenu na prestižním mezinárodním festivalu videoher A MAZE 2018 v Berlíně. Hra je přesto v Německu nedostupná kvůli kontroverzní praxi, která nedovoluje zobrazování nacistických symbolů v počítačových hrách.

"Vyhrát hlavní cenu festivalu je skvělý úspěch, A MAZE se dlouhodobě zaměřuje na umělecké a experimentální hry a laťka byla letos hodně vysoko," říká Vít Šisler z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí projektu a hlavní herní designér.

Nejedná se o první úspěch tohoto díla. Hned na počátku ledna 2018 bylo vyznamenáno na Independent Games Festivalu. Porota tehdy ocenila především skvělý způsob vyprávění.

Druhá světová válka představuje v oblasti počítačových her oblíbený námět. Zatímco však většina tvůrců sází na střelbu, výbuchy a zneškodňování nepřátel, Attentat 1942 zobrazuje vypjaté dění perspektivou obyčejných smrtelníků.

Děj se odehrává na počátku milénia, kdy hráč pomáhá své babičce se stěhováním do nového bytu a objeví přitom půl století staré dokumenty. Z nich se dozví, že dědečka po atentátu na Heydricha zatklo gestapo. Hráčův úkol spočívá v postupném rozkrývání nevyřčené rodinné historie.

Attentat 1942
Autor fotografie: Tomáš Maca

Attentat 1942

Hru Attentat 1942 vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Na fotografii jsou vývojáři Jakub Gemrot a Vít Šisler. Zisk z prodeje hry je investován do podpory vědy a výzkumu.

Autoři zde také názorně ukazují, jak protichůdné mohou být pohledy na historické události.

Tvůrci pracují s formátem filmových rozhovorů, interaktivních komiksů i autentických záběrů. Postavy ve hře a jejich příběhy jsou fiktivní, ale byly vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví.

"Attentat 1942 není pouze historicky věrná a emotivní hra o důležitém tématu, ale používá médium velmi kreativně: je to nová forma dokumentu," shodla se porota festivalu A MAZE ve svém finálním hodnocení.

"Toto vítězství může být důležitým krokem k oficiálnímu uznání počítačových her v Německu jako kulturního média, které je posuzováno stejně jako ostatní umělecké formy," doplňuje Thorsten S. Wiedemann, zakladatel a umělecký ředitel festivalu A MAZE.

"Hra je v současné chvíli nedostupná pro německé publikum, protože obsahuje i pasáže zobrazující dobovou nacistickou symboliku," vysvětluje Vít Šisler.

Přestože se dle jeho slov jedná o původně výukovou hru, která je výsledkem historického výzkumu, praxe kolem povolování počítačových her s výše uvedenou symbolikou je v Německu složitá. "Hledáme přesto řešení, které nám umožní hru pro tamní trh zpřístupnit," dodává.

"Snažili jsme se vytvořit příběhy a postavy lidí tak, aby co nejvíce respektovaly realitu protektorátu, včetně dobových předmětů a archivních záznamů," říká Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

"Odstraňovat nacistickou symboliku z vážné hry o hrůzách nacismu by bylo absurdní," doplňuje Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí programátor projektu.

Video: Mají šanci na herního Oscara. Chtěli jsme ukázat, jak učit dějiny, říká spoluautor hry Attentat 1942

Historie není jen soupis dat a událostí, ale i konkrétní lidé, kteří tu dobu prožívali, upozorňuje hlavní designér hry Vít Šisler. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy