Stravovací zlozvyky Čechů. Řízek stále vítězí nad zeleninou

Bára Sobotková
24. 3. 2014 7:40
Až polovina Čechů podléhá stravovacím zlozvykům, zeleninu nahrazují smažená jídla a tučné výrobky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Od roku 2000 začal počet obézních lidí v Česku narůstat, v posledních šesti letech stagnuje. Nadváhou trpí až 35 procent populace a každé páté dítě.

Iva Málková ze společnosti Stop obezitě (STOB) vidí příčiny především v pohodlnosti. "Jsme chodící encyklopedie. Víme, jak žít zdravě, ale do praxe už to nepřevedeme," konstatuje. Příčinami jsou především nedostatečný energetický výdej oproti příjmu, nepravidelná strava či sedavý způsob života. Vinu nese i tlak společnosti.

Uzeniny porážejí zeleninu

Čelní pozici v jídelníčku Čechů si drží zdroje nenasycených mastných kyselin jako uzeniny či tučné mléčné výrobky, sladkosti a jídla z rychlého občerstvení. Obědové talíře jsou často plné smažených jídel, naopak na nich chybí potřebná porce zeleniny.

Té by měl člověk sníst ideálně 400 gramů denně, ovoce pak 200 gramů.

Od roku 2008 se počet lidí s nadváhou ustálil.
Od roku 2008 se počet lidí s nadváhou ustálil. | Foto: STEM MARK

Zelenina totiž obsahuje 80 až 90 procent vody, a dokáže tak snížit energetickou hodnotu celého pokrmu. "Přidáním do jídla ho 'naředíte'. Můžete ho sníst více, aniž by se zvyšovala jeho energetická hodnota," poukazuje Málková na další výhodu zeleniny kromě faktu, že je důležitým zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny.

Situace na potravinovém trhu se přesto lepší a Češi mohou vybírat ze široké nabídky. Po nezdravém jídle sahají nejčastěji lidé s nižším vzděláním a finančním příjmem, teenageři a studenti.

"Moje strava se dost odvíjí od toho, co si zrovna mohu dovolit koupit nebo co dostanu u rodičů. Snažím se ale jíst zdravě, protože se chci cítit dobře. Někdy si ale za odměnu dopřeju třeba pořádný hamburger," říká jednadvacetiletá studentka Adéla Skoupá.

Děti letí na barvu, tvar a soutěže

Zásadní je pěstovat v člověku sklon ke zdravému životnímu stylu již od útlého věku. Děti mívají tendenci odmítat jídlo, které vidí na talíři poprvé. Před tím by však rodiče neměli ustupovat.

Do čtyř let se dítě často řídí barvou, čehož se dá využít k vypěstování obliby k různým druhům zeleniny a ovoce. "Od čtyř let 'letí' na tvar, takže je dobré vyrábět obložené talíře nebo uspořádat jídlo do atraktivního tvaru," radí Málková a doporučuje zapojovat děti do přípravy jídel.

V mnoha školách se bohužel stále nemohou setkat se zdravým jídlem. "Ze své zkušenosti vím, že je třeba začít osvětu ve školních jídelnách," říká kuchař Albert Hauptman. Podle Málkové by ke zdravému životnímu stylu měly děti nabádat i učitelky, například soutěží o nejlepší zeleninovou svačinu.

Mýtus zvaný müsli tyčinky a "lehká" kola

Lidé často se zájmem zjišťují, zda potraviny obsahují přídatné látky, nebo jsou dostatečně přírodní. Je to ale opravdu nejdůležitější kritérium zdravého jídla? Podle odborníků záleží na tom, aby tělo přijímalo dostatek základních živin. "Jestli je to bio, je vedlejší," říká Málková.

I lidé, kteří si myslí, že jedí zdravě, se mohou dopouštět prohřešků. A to často nevědomky, protože věří tradičním stravovacím mýtům. Například müsli tyčinkám, které se staly určitým symbolem zdravého života. "Přitom jsou plné sacharidů a energeticky hodně vydatné," podotýká Málková.

Typická je důvěra v nízkotučné výrobky. "Lidé si neuvědomují, že o co méně tuku obsahují, o to více je v nich sacharidů," připomíná a upozorňuje i na "lehkou" kolu, která obsahuje nezdravé fosforečnany.

Málková naráží také na mýtus pěti jídel denně. "Je to samozřejmě ideální, ale někteří poradci strávníkům tvrdí, že musí jíst každé dvě hodiny. To už je přehnaný požadavek. Mělo by se dodržovat vyvážené složení snídaně, obědu a večeře. Frekvence není nejdůležitější," říká.

Nejzdravěji se stravují jižanské státy jako například Itálie, špatně na tom není ani Polsko, Německo či Rakousko. V Česku jí zdravě zhruba polovina lidí, což jej řadí k 50 procentům Evropanů, kteří konzumují méně zeleniny a zdravých potravin, než je doporučeno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy