Vulgarity, kouření i sexismy. Co s Čechy dělá chování Babiše, Kubery a Zemana

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 12. 2018 15:23
Premiér neustále mění své výroky, šéf Senátu se chlubí obtěžováním žen, prezident zase propaguje svůj specifický životní styl a volá po likvidaci novinářů. Co to dělá s veřejným prostorem a Čechy? Konfrontovali jsme specifické chování tří nejvyšších státních představitelů s odborníky a požádali je o hodnocení, nakolik mohou být pro českou společnost tyto jejich hlasitě zastávané normy nežádoucí.
Odstupující předseda ČSSD Stanislav Gross (vlevo) a premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany 24. září 2005.
Odstupující předseda ČSSD Stanislav Gross (vlevo) a premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany 24. září 2005. | Foto: ČTK

Dříve se odstupovalo za lež i pár milionů

Úspěšný vládní politik z ODA Jan Kalvoda odstoupil 17. prosince 1996 ze dne na den proto, že používal titul JUDr. bez rigorózních zkoušek. Někdejší premiér Stanislav Gross rezignoval kvůli nevyjasněnému financování nového bytu na Barrandově za 4,3 milionu korun. Vládní krize tehdy trvala čtyři měsíce. Od té doby se změnilo v politice mnohé.

"Změnilo se to, že jsme vstoupili do postfaktické doby. Volíme politiky, protože jsou nám sympatičtí, máme je rádi, důvěřujeme jim, nikoliv proto, že říkají pravdu. To jsou opět emoční kategorie. Jsme v zajetí těchto emocí, staly se hodnotou," vysvětluje psycholog Dalibor Špok.

 

Právě se děje

Další zprávy