Vulgarity, kouření i sexismy. Co s Čechy dělá chování Babiše, Kubery a Zemana

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 12. 2018 15:23
Premiér neustále mění své výroky, šéf Senátu se chlubí obtěžováním žen, prezident zase propaguje svůj specifický životní styl a volá po likvidaci novinářů. Co to dělá s veřejným prostorem a Čechy? Konfrontovali jsme specifické chování tří nejvyšších státních představitelů s odborníky a požádali je o hodnocení, nakolik mohou být pro českou společnost tyto jejich hlasitě zastávané normy nežádoucí.
Odstupující předseda ČSSD Stanislav Gross (vlevo) a premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany 24. září 2005.
Odstupující předseda ČSSD Stanislav Gross (vlevo) a premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany 24. září 2005. | Foto: ČTK

Dříve se odstupovalo za lež i pár milionů

Úspěšný vládní politik z ODA Jan Kalvoda odstoupil 17. prosince 1996 ze dne na den proto, že používal titul JUDr. bez rigorózních zkoušek. Někdejší premiér Stanislav Gross rezignoval kvůli nevyjasněnému financování nového bytu na Barrandově za 4,3 milionu korun. Vládní krize tehdy trvala čtyři měsíce. Od té doby se změnilo v politice mnohé.

"Změnilo se to, že jsme vstoupili do postfaktické doby. Volíme politiky, protože jsou nám sympatičtí, máme je rádi, důvěřujeme jim, nikoliv proto, že říkají pravdu. To jsou opět emoční kategorie. Jsme v zajetí těchto emocí, staly se hodnotou," vysvětluje psycholog Dalibor Špok.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy