Seznamte se s Louisem Arthurem Charlesem, novorozený britský princ dostal jméno

Magazín Magazín
27. 4. 2018 12:17
V pondělí narozený třetí potomek vévody a vévodkyně z Cambridge dostal jméno Louis Arthur Charles. Celý jeho titul tak zní Jeho Veličenstvo Louis Arthur Charles, princ z Cambridge. Na svém twitterovém účtu to oznámil Kensingtonský palác.
Novorozené Jeho Veličenstvo Louis Arthur Charles, princ z Cambridge.
Novorozené Jeho Veličenstvo Louis Arthur Charles, princ z Cambridge. | Foto: Reuters

Druhý chlapec prince Williama a Kate Middletonové se narodil v pondělí v 11 hodin místního času v londýnské nemocnici St. Mary's, tedy na stejném místě jako jeho starší sourozenci George a Charlotte. Vévodkyně ještě týž den porodnici opustila.

Louis je prostřední jméno prvorozeného syna Kate a Williama George. Arthur odkazuje na prostřední jméno krále Jiřího VI., otce královny Alžběty II. A Charles je jméno dědečka dítěte, otce prince Williama. 

Média také spekulují, že jméno Louis by mohlo odkazovat na příbuzného Louise Mountbattena - strýce prince Philipa, manžela Alžběty II. Ten se stal v roce 1979 obětí atentátu Prozatímní irské republikánské armády (IRA).

Sázkaři původně tipovali, že v pořadí pátým následovníkem britského trůnu bude dívka Mary či Alice. Favorizovaným chlapeckým jménem byl Arthur, Albert či Philip. Experti se také domnívali, že jméno třetího potomka bude vybráno na počest rodiny vévodkyně. 

George Louis Alexander odkazuje na šest předchozích britských panovníků, Charlotte Elizabeth Diana zase dostala jméno po Williamově matce a babičce. Expert na královskou rodinu Joe Little pro britskou BBC dříve uvedl, že jméno bude pravděpodobně respektovat tradici královských přízvisek a žádnou "revoluci" spíše neočekává. Dodal, že sází na jméno Albert.

Striktní pravidla pojmenovávání královských potomků neexistují a podle Littleho vstupují do jeho výběru hned tři kritéria. Kromě již zmiňované tradice jsou to také preference rodičů a oblíbenost jmen u veřejnosti. Ačkoliv královna Alžběta II. zřejmě jméno nerozhodla, podle experta s ní byl výběr konzultován.

V královské rodině se vyskytují i velmi netradiční jména. Královnina první vnučka, dcera princezny Anny Mountbattenové-Windosorové, se jmenuje Zara. A dcera syna princezny Anny se zase jmenuje Savannah.

Video: Vévoda a vévodkyně z Cambridge ukazují chlapce poprvé veřejnosti

Britové oslavují nového královského potomka. Princ William navštívil porodnici i s dětmi | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy