Britská královská rodina slaví, vévodkyně Kate porodila syna. Po sedmi hodinách opustila porodnici

ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 23. 4. 2018 19:41
Princ přišel na svět 23. dubna v londýnské nemocnici St Mary's a váží necelé čtyři kilogramy. Chlapec je třetím potomkem vévody a vévodkyně z Cambridge.
Vévodkyni Kate pustili z porodnice. Nadšeným Londýňanům i novinářům ukázala potomka | Video: Associated Press

Londýn - Manželka britského prince Williama dnes v londýnské porodnici přivedla na svět svého třetího potomka. Chlapec váží 3,8 kilogramu. Vévodkyně Kate i s miminkem za Williamova doprovodu večer nemocnici opustili a odjeli do Kensingtonského paláce. William byl u porodu přítomen, jeho třetí potomek se stal pátým v pořadí nástupnictví na britský trůn.

Chlapec, jehož jméno zatím Kensingtonský palác nezveřejnil, se narodil v 11:01 místního času (12:01 SELČ), několik hodin poté, co Kate do porodnice St. Mary's v londýnské části Paddington převezli. "Její královské výsosti i jejímu dítěti se daří dobře," informoval palác na svém twitterovém účtu.

Po sedmi hodinách od porodu Kate s dítětem v náručí a s Williamem po boku opustili nemocnici. Před odchodem krátce zapózovali novinářům, Británie se tak dočkala prvních snímků nového člena královské rodiny.

William už odpoledne přivedl své děti George a Charlotte, které se tak poprvé se svým novým bráškou setkaly.

O narození královského potomka byli krátce po porodu vyrozuměni i královna Alžběta II., její manžel Philip, princ Charles s manželkou Camillou i strýček novorozeněte princ Harry a všichni jsou podle sdělení paláce "zprávou potěšeni".

Britové oslavují nového královského potomka. Princ William navštívil porodnici i s dětmi | Video: Reuters

Podle sázkařů by se chlapec mohl jmenovat Albert, Arthur, Jack nebo Fred.

Krátce po narození chlapce princi Williamovi a jeho manželce Kate poblahopřála britská premiérka Theresa Mayová. "Srdečně gratuluji vévodovi a vévodkyni z Cambridge k narození chlapečka (…) přeji jim hodně štěstí," uvedla.

William s Catherine a také celá královská rodina přijímají množství gratulací. Britská letecká společnost British Airways vývěskou na letišti Heathrow popřála novorozenci šťastný start do života. Vývěska byla kopií té, kterou umístil u své brány Buckinghamský palác.

Páru blahopřáli také šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová či šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Tweet Kensingtonského paláce o narození chlapce jako pěkný označilo přes 100.000 uživatelů twitteru, dalších 36.000 lidí ho retweetovalo.

Novorozený princ je šestým pravnukem královny Alžběty II. a pátým v následnictví na britský trůn; po svém bratrovi, sestře, otci Williamovi a dědečkovi princi Charlesovi. Změna zákona z roku 2013 totiž znamená, že mladší bratr v následnictví nepředběhne starší sestru, tedy Charlottu. Williamův bratr princ Harry, který se příští měsíc ožení s herečkou Meghan Markleovou, je v následnictví šestý.

William a Kate se potkali na studiích na univerzitě St. Andrews ve Skotsku. Svatba se konala ve Westminsterském opatství v dubnu 2011.

Oznámení o narození třetího potomka prince Williama a vévodkyně Catherine.
Oznámení o narození třetího potomka prince Williama a vévodkyně Catherine. | Foto: Reuters

Pár nyní žije v Kensingtonském paláci. William loni ukončil svou civilní práci pilota záchranné helikoptéry, aby se mohl plně věnovat svým oficiálním povinnostem. Některá média ho za to ale kritizovala, že se práce štítí.

Princ William se chce plně účastnit výchovy svých dětí a zároveň si chránit své soukromí, což podle agentury Reuters souvisí se smrtí jeho matky, princezny Diany, která zemřela při autonehodě v roce 1997, když její limuzína ujížděla před paparazzi.

Vévoda a vévodkyně z Cambridge se svým synem.
Vévoda a vévodkyně z Cambridge se svým synem. | Foto: Reuters

"Myslím, že má mnohem víc závazků než dříve… ale v porovnání s většinou veřejnosti, která pracuje na plný úvazek, má pořád čas na to, aby se staral o děti, koupal je, uspával je a myslím, že se tak o ně bude starat i nadále," řekla Claudia Josephová, která píše biografie královské rodiny.

Roztomilá Charlotte. Podívejte se na druhého potomka Williama a Kate na archivních záběrech:

Princezna Charlotte | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy