Obrazem: Bude to Arthur, James nebo Philip? Svět čeká na oznámení jména nového královského potomka

Princ William s manželkou Kate a novorozeným synem.
Někteří fanoušci královské rodiny už několik dní před porodem vévodkyně Kate kempovali u nemocnice, aby jim událost neunikla.
Porodnice St. Mary's byla celý den pod přísným dohledem policistů.
Další novináři a příznivci čekali před Buckinghamským palácem. Na jeho nádvoří byl umístěn stojan, na němž se mělo objevit oficiální oznámení o narození.
Olivia Smithová a Heather McDonaldová přinášejí oznámení o narození chlapce.
Foto: Reuters
Magazín Magazín
23. 4. 2018 21:50
Velká Británie oslavuje narození třetího potomka prince Williama a jeho manželky vévodkyně Kate. Britové a spolu s nimi i celý svět zároveň čekají, jak se nový člen královské rodiny bude jmenovat. Ostatně, není to nic neobvyklého, protože jméno se podle tradice hned po porodu neoznamuje. Nejdřív se ho navíc musí dozvědět královna a další členové rodiny. Kensingtonský palác nicméně oznámil, že jméno bude zveřejněno "včas", sázkové kanceláře však už teď dávají největší šance Arthurovi, Jamesovi nebo Philipovi. Novorozený princ se zatím alespoň ukázal před objektivy fotografů a vy se na něj můžete podívat v naší galerii.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy