Princ Harry má za týden svatbu. Kde si vezme americkou herečku, kdo je autorem šatů a koho nepozvali

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
Aktualizováno 12. 5. 2018 8:50
Napjatě očekávaná svatba britského prince Harryho a americké herečky Meghan Markleové se odehraje už za necelý týden. A sypou se k ní poslední detaily. Svatební obřad na hradě Windsor bude například s arcibiskupem z Canterbury Justinem Welbym a windsorským děkanem Davidem Connerem řídit i americký biskup Michael Bruce Curry. Princ Harry už taky od své babičky královny získal ke svatbě oficiální souhlas, který Buckinghamský palác v sobotu zveřejnil v podobě listiny osobně podepsané Alžbětou II.
Kaple svatého Jiří, Windsor
Kaple svatého Jiří, Windsor | Foto: ČTK

Datum a místo svatby

Britská královská svatba se uskuteční v sobotu 19. května v poledne londýnského času v kapli svatého Jiří ve Windsoru. Kaple byla založena před více než 500 lety a podle časopisu People se zde první královská svatba uskutečnila v roce 1863, kdy se král Eduard VII. oženil s královnou Alexandrou Dánskou. Nahlédněte do jejího interiéru.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy