Potvrzeno. Harry a Meghan vyrazí na podzim do Afriky. Navštíví JAR, Angolu i Malawi

Podívejte se, jak šel čas s vévody ze Sussexu.
Malý Archie s rodiči Harrym a Meghan, prarodiči, strýcem Willamem a jeho ženou a dvěma Harryho tetami, sestrami jeho matky Diany. Archie má na sobě křestní roucho - repliku oděvu, který nechala ušít královna Viktorie pro svou první dceru. Křtiny proběhly 6. července 2019, tedy přesně dva měsíce po jeho narození.
Bratr prince Harryho a jeho švagrová vévodkyně Catherine tehdy uvedli, že je "úžasné vidět, jak jsou Harry a Meghan spolu šťastní".
Jejich velkolepá pohádková svatba se odehrála loni v květnu, v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. A nesla se v poněkud uvolněném duchu.
Meghan a Harry násladně narození královského potomka, který je sedmým v pořadí následníků britského trůnu, oznámili na svém oficiálním instagramovém účtu.
Foto: Reuters
mdan mdan
28. 6. 2019 13:00
Vévodové ze Sussexu ve čtvrtek potvrdili, že na podzim vyrazí na své africké turné. Bude to jejich první cesta od narození syna Archieho Harrisona, kterému v době cesty bude půl roku. Mluvčí britské královské rodiny uvedl, že Harry s Meghan a Archiem navštíví Jihoafrickou republiku, Angolu, Malawi a Botswanu. Návštěva souvisí s jejich působením ve vedení Commonwealthu, Commonwealthském fondu a řadě charitativních organizací.

"Vévoda a vévodkyně se nemohou dočkat, až se s vámi všemi setkají a budou pokračovat v upozorňování na to, jak zásadní dopad má práce lokálních komunit v rámci Commonwealthu i mimo něj," píše se na oficiálním instagramovém účtu vévodů ze Sussexu. Další detaily o cestě kromě zemí, kam pojedou, zatím nebyly zveřejněny. 

Spekulace o africké cestě Harryho a Meghan se objevily již na konci dubna a spustil je britský deník The Sunday Times. Cestu na africký kontinent údajně navrhli příslušníci královského dvora. Bývalý britský velvyslanec v USA David Manning prý páru doporučil, aby se zapojil více do mezinárodní politiky, pokračoval v charitativní činnosti a posílil svou roli v Commonwealthu. 

Pozorovatelé britského královského dvora před dvěma měsíci tvrdili, že africké turné by pomohlo upevnit specifickou roli prince Harryho i jeho ženy, vévodkyně Meghan.

Uklidnění mediálního humbuku

Hovořilo se také o uklidnění situace mezi párem vévodů z Cambridge (princ William a vévodkyně Kate) a vévodů ze Sussexu a v neposlední řadě i o uklidnění veřejného mínění, jež lační po neustálém přísunu nejnovějších informací ze života páru.

Meghan s Harrym se také po narození svého prvního potomka nechali slyšet, že dítě hodlají chránit před mediálním humbukem a chtějí, aby Archie Harrison vyrůstal v soukromí.

Odborník na královské rody Kamil Rodan ze Slezského zemského muzea v Opavě v rozhovoru před časem řekl, že africká cesta může být snahou dvora umožnit vévodům alespoň na pár měsíců normální způsob života. "Přece jenom v Evropě je více novinářů, kteří se budou denně zajímat o to, co jejich dítě jí, jak se chová a podobně. V Africe taková hitparáda nebudou," uvedl historik. 

V době afrického turné bude chlapci půl roku a stane se tak nejmladším členem britské královské rodiny, který vyrazil do zahraničí. Podobné cesty královské rodiny však nejsou příliš výjimečné, princ William a vévodkyně Kate vzali svého nejstaršího syna George s sebou do Austrálie a na Nový Zéland, když mu bylo osm měsíců.

Rodan již v květnu tipoval, že se Harry s Meghan vydají do Jihoafrické republiky, protože monarchie k ní vždy zaujímala srdečný postoj.

Vévodové navštívili Afriku několikrát, oslavili zde i narozeniny Meghan

Do Commonwealthu patří celkem 19 afrických zemí včetně Jihoafrické republiky, Nigérie, Ugandy nebo Ghany.

Princ Harry je v současné době ambasadorem Commonwealthu, prezidentem Commonwealthského fondu a neziskové organizace African Parks, podporující ochranu přírodního dědictví v řadě afrických států. V roce 2004 strávil část roku v Lesothu, kde založil jednu ze svých charit. Botswanu zase kdysi označil za svůj druhý domov. 

Vévodkyně Meghan převzala letos od královny patronát nad Asociací commonwealthských univerzit a je také viceprezidentkou Commonwealthského fondu. Stejně jako její manžel má také ona řadu zkušeností s charitativní činností, například v roce 2016 strávila nějaký čas ve Rwandě, kde se zabývala vzděláním dětí a jejich přístupem k pitné vodě. 

Oba dva navštívili africký kontinent již několikrát, v roce 2017 zde například oslavili 36. narozeniny vévodkyně. A letos v únoru absolvovali oficiální návštěvu Maroka. 

Video: Podívejte se, jak se Harry a Meghan chlubili narozením syna Archieho

Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy