Potvrzeno. Harry a Meghan vyrazí na podzim do Afriky. Navštíví JAR, Angolu i Malawi

Podívejte se, jak šel čas s vévody ze Sussexu.
Malý Archie s rodiči Harrym a Meghan, prarodiči, strýcem Willamem a jeho ženou a dvěma Harryho tetami, sestrami jeho matky Diany. Archie má na sobě křestní roucho - repliku oděvu, který nechala ušít královna Viktorie pro svou první dceru. Křtiny proběhly 6. července 2019, tedy přesně dva měsíce po jeho narození.
Bratr prince Harryho a jeho švagrová vévodkyně Catherine tehdy uvedli, že je "úžasné vidět, jak jsou Harry a Meghan spolu šťastní".
Jejich velkolepá pohádková svatba se odehrála loni v květnu, v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. A nesla se v poněkud uvolněném duchu.
Meghan a Harry násladně narození královského potomka, který je sedmým v pořadí následníků britského trůnu, oznámili na svém oficiálním instagramovém účtu.
Foto: Reuters
mdan mdan
28. 6. 2019 13:00
Vévodové ze Sussexu ve čtvrtek potvrdili, že na podzim vyrazí na své africké turné. Bude to jejich první cesta od narození syna Archieho Harrisona, kterému v době cesty bude půl roku. Mluvčí britské královské rodiny uvedl, že Harry s Meghan a Archiem navštíví Jihoafrickou republiku, Angolu, Malawi a Botswanu. Návštěva souvisí s jejich působením ve vedení Commonwealthu, Commonwealthském fondu a řadě charitativních organizací.

"Vévoda a vévodkyně se nemohou dočkat, až se s vámi všemi setkají a budou pokračovat v upozorňování na to, jak zásadní dopad má práce lokálních komunit v rámci Commonwealthu i mimo něj," píše se na oficiálním instagramovém účtu vévodů ze Sussexu. Další detaily o cestě kromě zemí, kam pojedou, zatím nebyly zveřejněny. 

Spekulace o africké cestě Harryho a Meghan se objevily již na konci dubna a spustil je britský deník The Sunday Times. Cestu na africký kontinent údajně navrhli příslušníci královského dvora. Bývalý britský velvyslanec v USA David Manning prý páru doporučil, aby se zapojil více do mezinárodní politiky, pokračoval v charitativní činnosti a posílil svou roli v Commonwealthu. 

Pozorovatelé britského královského dvora před dvěma měsíci tvrdili, že africké turné by pomohlo upevnit specifickou roli prince Harryho i jeho ženy, vévodkyně Meghan.

Uklidnění mediálního humbuku

Hovořilo se také o uklidnění situace mezi párem vévodů z Cambridge (princ William a vévodkyně Kate) a vévodů ze Sussexu a v neposlední řadě i o uklidnění veřejného mínění, jež lační po neustálém přísunu nejnovějších informací ze života páru.

Meghan s Harrym se také po narození svého prvního potomka nechali slyšet, že dítě hodlají chránit před mediálním humbukem a chtějí, aby Archie Harrison vyrůstal v soukromí.

Odborník na královské rody Kamil Rodan ze Slezského zemského muzea v Opavě v rozhovoru před časem řekl, že africká cesta může být snahou dvora umožnit vévodům alespoň na pár měsíců normální způsob života. "Přece jenom v Evropě je více novinářů, kteří se budou denně zajímat o to, co jejich dítě jí, jak se chová a podobně. V Africe taková hitparáda nebudou," uvedl historik. 

V době afrického turné bude chlapci půl roku a stane se tak nejmladším členem britské královské rodiny, který vyrazil do zahraničí. Podobné cesty královské rodiny však nejsou příliš výjimečné, princ William a vévodkyně Kate vzali svého nejstaršího syna George s sebou do Austrálie a na Nový Zéland, když mu bylo osm měsíců.

Rodan již v květnu tipoval, že se Harry s Meghan vydají do Jihoafrické republiky, protože monarchie k ní vždy zaujímala srdečný postoj.

Vévodové navštívili Afriku několikrát, oslavili zde i narozeniny Meghan

Do Commonwealthu patří celkem 19 afrických zemí včetně Jihoafrické republiky, Nigérie, Ugandy nebo Ghany.

Princ Harry je v současné době ambasadorem Commonwealthu, prezidentem Commonwealthského fondu a neziskové organizace African Parks, podporující ochranu přírodního dědictví v řadě afrických států. V roce 2004 strávil část roku v Lesothu, kde založil jednu ze svých charit. Botswanu zase kdysi označil za svůj druhý domov. 

Vévodkyně Meghan převzala letos od královny patronát nad Asociací commonwealthských univerzit a je také viceprezidentkou Commonwealthského fondu. Stejně jako její manžel má také ona řadu zkušeností s charitativní činností, například v roce 2016 strávila nějaký čas ve Rwandě, kde se zabývala vzděláním dětí a jejich přístupem k pitné vodě. 

Oba dva navštívili africký kontinent již několikrát, v roce 2017 zde například oslavili 36. narozeniny vévodkyně. A letos v únoru absolvovali oficiální návštěvu Maroka. 

Video: Podívejte se, jak se Harry a Meghan chlubili narozením syna Archieho

Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy