Potvrzeno. Harry a Meghan vyrazí na podzim do Afriky. Navštíví JAR, Angolu i Malawi

Podívejte se, jak šel čas s vévody ze Sussexu.
Svůj čas hodlají dělit mezi Británii a Severní Ameriku. Nadále ale budou ctít závazky vůči královně a organizacím, nad kterými převzali patronát. Média poukazují na to, že vévodové svůj krok pouze oznámili a ani ho předtím nekoordinovali s Buckinghamským palácem.
To, že budou trávit čas v Británii i v Severní Americe, Harrymu a Meghan podle prohlášení umožní vychovávat syna Archieho tak, "aby si vážil královské tradice, do které se narodil", zároveň jim ale umožní soustředit se na "novou kapitolu". Její součástí má být i "nový charitativní subjekt".
Meghan a Harry násladně narození královského potomka, který je sedmým v pořadí následníků britského trůnu, oznámili na svém oficiálním instagramovém účtu.
O několik dní později ukázali syna na pár minut novinářům.
Foto: Reuters
mdan mdan
28. 6. 2019 13:00
Vévodové ze Sussexu ve čtvrtek potvrdili, že na podzim vyrazí na své africké turné. Bude to jejich první cesta od narození syna Archieho Harrisona, kterému v době cesty bude půl roku. Mluvčí britské královské rodiny uvedl, že Harry s Meghan a Archiem navštíví Jihoafrickou republiku, Angolu, Malawi a Botswanu. Návštěva souvisí s jejich působením ve vedení Commonwealthu, Commonwealthském fondu a řadě charitativních organizací.

"Vévoda a vévodkyně se nemohou dočkat, až se s vámi všemi setkají a budou pokračovat v upozorňování na to, jak zásadní dopad má práce lokálních komunit v rámci Commonwealthu i mimo něj," píše se na oficiálním instagramovém účtu vévodů ze Sussexu. Další detaily o cestě kromě zemí, kam pojedou, zatím nebyly zveřejněny. 

Spekulace o africké cestě Harryho a Meghan se objevily již na konci dubna a spustil je britský deník The Sunday Times. Cestu na africký kontinent údajně navrhli příslušníci královského dvora. Bývalý britský velvyslanec v USA David Manning prý páru doporučil, aby se zapojil více do mezinárodní politiky, pokračoval v charitativní činnosti a posílil svou roli v Commonwealthu. 

Pozorovatelé britského královského dvora před dvěma měsíci tvrdili, že africké turné by pomohlo upevnit specifickou roli prince Harryho i jeho ženy, vévodkyně Meghan.

Uklidnění mediálního humbuku

Hovořilo se také o uklidnění situace mezi párem vévodů z Cambridge (princ William a vévodkyně Kate) a vévodů ze Sussexu a v neposlední řadě i o uklidnění veřejného mínění, jež lační po neustálém přísunu nejnovějších informací ze života páru.

Meghan s Harrym se také po narození svého prvního potomka nechali slyšet, že dítě hodlají chránit před mediálním humbukem a chtějí, aby Archie Harrison vyrůstal v soukromí.

Odborník na královské rody Kamil Rodan ze Slezského zemského muzea v Opavě v rozhovoru před časem řekl, že africká cesta může být snahou dvora umožnit vévodům alespoň na pár měsíců normální způsob života. "Přece jenom v Evropě je více novinářů, kteří se budou denně zajímat o to, co jejich dítě jí, jak se chová a podobně. V Africe taková hitparáda nebudou," uvedl historik. 

V době afrického turné bude chlapci půl roku a stane se tak nejmladším členem britské královské rodiny, který vyrazil do zahraničí. Podobné cesty královské rodiny však nejsou příliš výjimečné, princ William a vévodkyně Kate vzali svého nejstaršího syna George s sebou do Austrálie a na Nový Zéland, když mu bylo osm měsíců.

Rodan již v květnu tipoval, že se Harry s Meghan vydají do Jihoafrické republiky, protože monarchie k ní vždy zaujímala srdečný postoj.

Vévodové navštívili Afriku několikrát, oslavili zde i narozeniny Meghan

Do Commonwealthu patří celkem 19 afrických zemí včetně Jihoafrické republiky, Nigérie, Ugandy nebo Ghany.

Princ Harry je v současné době ambasadorem Commonwealthu, prezidentem Commonwealthského fondu a neziskové organizace African Parks, podporující ochranu přírodního dědictví v řadě afrických států. V roce 2004 strávil část roku v Lesothu, kde založil jednu ze svých charit. Botswanu zase kdysi označil za svůj druhý domov. 

Vévodkyně Meghan převzala letos od královny patronát nad Asociací commonwealthských univerzit a je také viceprezidentkou Commonwealthského fondu. Stejně jako její manžel má také ona řadu zkušeností s charitativní činností, například v roce 2016 strávila nějaký čas ve Rwandě, kde se zabývala vzděláním dětí a jejich přístupem k pitné vodě. 

Oba dva navštívili africký kontinent již několikrát, v roce 2017 zde například oslavili 36. narozeniny vévodkyně. A letos v únoru absolvovali oficiální návštěvu Maroka. 

Video: Podívejte se, jak se Harry a Meghan chlubili narozením syna Archieho

Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy