Potvrzeno. Harry a Meghan vyrazí na podzim do Afriky. Navštíví JAR, Angolu i Malawi

Podívejte se, jak šel čas s vévody ze Sussexu.
Svůj čas hodlají dělit mezi Británii a Severní Ameriku. Nadále ale budou ctít závazky vůči královně a organizacím, nad kterými převzali patronát. Média poukazují na to, že vévodové svůj krok pouze oznámili a ani ho předtím nekoordinovali s Buckinghamským palácem.
To, že budou trávit čas v Británii i v Severní Americe, Harrymu a Meghan podle prohlášení umožní vychovávat syna Archieho tak, "aby si vážil královské tradice, do které se narodil", zároveň jim ale umožní soustředit se na "novou kapitolu". Její součástí má být i "nový charitativní subjekt".
Meghan a Harry násladně narození královského potomka, který je sedmým v pořadí následníků britského trůnu, oznámili na svém oficiálním instagramovém účtu.
O několik dní později ukázali syna na pár minut novinářům.
Foto: Reuters
mdan mdan
28. 6. 2019 13:00
Vévodové ze Sussexu ve čtvrtek potvrdili, že na podzim vyrazí na své africké turné. Bude to jejich první cesta od narození syna Archieho Harrisona, kterému v době cesty bude půl roku. Mluvčí britské královské rodiny uvedl, že Harry s Meghan a Archiem navštíví Jihoafrickou republiku, Angolu, Malawi a Botswanu. Návštěva souvisí s jejich působením ve vedení Commonwealthu, Commonwealthském fondu a řadě charitativních organizací.

"Vévoda a vévodkyně se nemohou dočkat, až se s vámi všemi setkají a budou pokračovat v upozorňování na to, jak zásadní dopad má práce lokálních komunit v rámci Commonwealthu i mimo něj," píše se na oficiálním instagramovém účtu vévodů ze Sussexu. Další detaily o cestě kromě zemí, kam pojedou, zatím nebyly zveřejněny. 

Spekulace o africké cestě Harryho a Meghan se objevily již na konci dubna a spustil je britský deník The Sunday Times. Cestu na africký kontinent údajně navrhli příslušníci královského dvora. Bývalý britský velvyslanec v USA David Manning prý páru doporučil, aby se zapojil více do mezinárodní politiky, pokračoval v charitativní činnosti a posílil svou roli v Commonwealthu. 

Pozorovatelé britského královského dvora před dvěma měsíci tvrdili, že africké turné by pomohlo upevnit specifickou roli prince Harryho i jeho ženy, vévodkyně Meghan.

Uklidnění mediálního humbuku

Hovořilo se také o uklidnění situace mezi párem vévodů z Cambridge (princ William a vévodkyně Kate) a vévodů ze Sussexu a v neposlední řadě i o uklidnění veřejného mínění, jež lační po neustálém přísunu nejnovějších informací ze života páru.

Meghan s Harrym se také po narození svého prvního potomka nechali slyšet, že dítě hodlají chránit před mediálním humbukem a chtějí, aby Archie Harrison vyrůstal v soukromí.

Odborník na královské rody Kamil Rodan ze Slezského zemského muzea v Opavě v rozhovoru před časem řekl, že africká cesta může být snahou dvora umožnit vévodům alespoň na pár měsíců normální způsob života. "Přece jenom v Evropě je více novinářů, kteří se budou denně zajímat o to, co jejich dítě jí, jak se chová a podobně. V Africe taková hitparáda nebudou," uvedl historik. 

V době afrického turné bude chlapci půl roku a stane se tak nejmladším členem britské královské rodiny, který vyrazil do zahraničí. Podobné cesty královské rodiny však nejsou příliš výjimečné, princ William a vévodkyně Kate vzali svého nejstaršího syna George s sebou do Austrálie a na Nový Zéland, když mu bylo osm měsíců.

Rodan již v květnu tipoval, že se Harry s Meghan vydají do Jihoafrické republiky, protože monarchie k ní vždy zaujímala srdečný postoj.

Vévodové navštívili Afriku několikrát, oslavili zde i narozeniny Meghan

Do Commonwealthu patří celkem 19 afrických zemí včetně Jihoafrické republiky, Nigérie, Ugandy nebo Ghany.

Princ Harry je v současné době ambasadorem Commonwealthu, prezidentem Commonwealthského fondu a neziskové organizace African Parks, podporující ochranu přírodního dědictví v řadě afrických států. V roce 2004 strávil část roku v Lesothu, kde založil jednu ze svých charit. Botswanu zase kdysi označil za svůj druhý domov. 

Vévodkyně Meghan převzala letos od královny patronát nad Asociací commonwealthských univerzit a je také viceprezidentkou Commonwealthského fondu. Stejně jako její manžel má také ona řadu zkušeností s charitativní činností, například v roce 2016 strávila nějaký čas ve Rwandě, kde se zabývala vzděláním dětí a jejich přístupem k pitné vodě. 

Oba dva navštívili africký kontinent již několikrát, v roce 2017 zde například oslavili 36. narozeniny vévodkyně. A letos v únoru absolvovali oficiální návštěvu Maroka. 

Video: Podívejte se, jak se Harry a Meghan chlubili narozením syna Archieho

Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy