Definitivní rozdělení Harryho a Williama. Královské páry budou mít vlastní nadace

Magazín Magazín
21. 6. 2019 13:00
Vévodové ze Sussexu si založí vlastní charitativní organizaci, která nebude součástí Královské nadace (Royal Foundation) Kate a Williama. Britská média tento krok označují za definitivní rozdělení veřejných povinností obou párů, přestože zástupci královské rodiny dříve prohlašovali, že bratři zůstanou společnými patrony.
Princ Harry.
Princ Harry. | Foto: Reuters

Meghan a Harry již dříve oznámili, že nebudou bydlet v Kensingtonském paláci, a přestěhovali se do vlastního sídla. Přestože mají kanceláře v Buckinghamském paláci, jejich rezidencí je nyní Frogmore Cottage. Najali si také šéfa na komunikaci s médii a založili si i vlastní profil na Instagramu, kde například informovali svět o narození prvního dítěte.

Kate a William se nadále budou věnovat charitativní činnosti pod hlavičkou původní organizace, která se přejmenuje na Královskou nadaci vévody a vévodkyně z Cambridge. 

Kensingtonský palác v oficiálním prohlášení tento krok odůvodnil tím, že oba páry potřebují sladit fungování domácností s charitativní činností. Vévodové přesto budou na některých kampaních spolupracovat, zejména na těch týkajících se duševního zdraví. Harry již dříve přiznal, že mezi bratry jsou "zdravé neshody". 

Vévodům ze Sussexu se začátkem května narodil první syn Archie. Meghan tehdy označila své mateřství za "zázrak" a dodala, že jejich dítě má tu "nejsladší povahu". "Mám dva nejlepší chlapy na světě, takže jsem opravdu šťastná," dodala vévodkyně. "Je to skvělé. Rodičovství je úžasné," doplnil její manžel.

Video: Meghan poprvé od porodu na veřejnosti

Meghan poprvé od porodu na veřejnosti. Spolu s Harrym oslavila narozeniny královny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy