Harry a Meghan v Africe nemusí žít natrvalo, bude to kočovná rodina, tvrdí expert

mdan mdan
Aktualizováno 11. 5. 2019 13:10
Dlouho očekávaný potomek vévodů Harryho a Meghan se narodil v pondělí ráno v londýnské nemocnici. Osmé pravnouče britské královny Alžběty II. dostalo velmi netradiční jméno a vévodové ze Sussexu zároveň oznámili, že neponese šlechtický titul. Podle experta na královské rody Kamila Rodana ze Slezského zemského muzea v Opavě se ve jméně odráží americký původ vévodkyně a svědčí o snaze, aby jejich syn žil co nejběžnější život.
Rodina vévodů ze Sussexu.
Rodina vévodů ze Sussexu. | Foto: ČTK

Vévodové ze Sussexu se svého prvního potomka nakonec rozhodli pojmenovat Archie Harrison Mountbatten-Windsor, což nikdo netipoval. Proč podle vás vybrali toto netradiční jméno?

Popravdě řečeno, když se objevila zpráva, že se narodil v den narozenin jejich rodinného přítele George Clooneyho, říkal jsem si, jestli nepadne jméno George. Nicméně George je již syn Williama a Kate. Archie je ale možná varianta tolik proklamovaného Arthura a zní americky, Harrison je zase podoba Harryho. V každém případě to není tradiční jméno, nicméně o vévodech se říká, že jsou netradiční pár, a celý humbuk okolo to jenom podtrhl. Uvidíme, jaký bude křest a jestli jejich dítě dostane ještě jedno jméno, jak bývá běžné.

Chlapec nakonec nedostal šlechtický titul. Myslíte, že se jedná o snahu přiblížit se běžným lidem?

Myslím si, že je to souhra několika faktorů. Princ Harry se přece jenom vzdaluje trůnu a generace, kterou zplodí, bude mít k trůnu ještě dál. Udělování šlechtických titulů má určitá pravidla. Sám Harry měl titul prince, ale nyní přejal titul vévoda. Ten se bude v jeho rodině dědit, takže podle mě je to snaha titul dále nerozmělňovat.

A pak je tady americký původ Meghan a snaha děti nějakým způsobem ochránit. Myslím si, že do určité míry v tom hraje roli výchova Diany. I ona chtěla, aby její synové William a Harry žili normální život. I princezna Anna (jediná dcera královny Alžběty II. a prince Philipa, pozn. red.) se před lety vzdala práva dát oběma svým dětem šlechtický titul. Harry to chtěl mít asi podobně, snaha začlenit dítě do běžného života je zřejmě prioritní.

Meghan chtěla původně rodit doma a svého potomka ukázali vévodové až pár dní po narození, čímž porušili řadu tradic. Myslíte si, že u Archieho Harrisona bude dodržen alespoň některý z rituálů britské královské rodiny?

Před nedávnem jsme se bavili o tom, že Meghan je značně nevyzpytatelná osoba, která se snaží až urputně prosazovat novoty, na které královská rodina není zvyklá a podle některých názorů jsou pro královnu také neakceptovatelné. Z tradičních rituálů určitě proběhne křest, který ale bude ve skromnějších podmínkách, než bývá u následníků trůnu, ostatně to bylo vidět i u třetího dítěte Williama a Kate, což mě překvapilo, protože jsou to následníci v přímé linii. Uvidíme, jestli královna dorazí na křest prvního dítěte Harryho a Meghan, nebo budou proběhlé křtiny pouze oznámeny a nebude kolem nich žádný humbuk.

Dá se očekávat, že se křtiny uskuteční zhruba do tří měsíců ve Windsoru?

Určitě, možná budou ještě dříve. V Británii se takové křtiny ani nekonají v žádných církevních prostorách, většinou je vybrán nějaký salon. Myslím si, že proběhnou zřejmě v tichosti ve Windsoru a snad i s účastí královny, která zde pobývá velmi ráda. Pokud ovšem Meghan nebude chtít rozvířit mediální kampaň.

Podle některých britských expertů na královskou rodinu změní potomek vévodů windsorskou dynastii a stane se módní ikonou. Máte stejný názor?

Já si myslím, že je velmi předčasné hovořit o tom, co z něj vyroste. Jsou to takové zvláštní otázky, jako když se ptají prince, komu se chlapec podobá. Ten jim správně odpověděl, že dítě se mění každým dnem. Uvažovat o tom, kdy a jakým způsobem se zapojí do aktivit nebo jestli se stane módní ikonou, se dá teď jen těžko.

Je ale pravděpodobné, že chlapec absolvuje svou první zahraniční cestu v kojeneckém věku, protože Harry a Meghan by se měli na čas odstěhovat do Afriky v rámci svých aktivit v commonwealthském společenství. Spekuluje se o posílení role Harryho i uklidnění mediálního humbuku kolem páru. Co si myslíte o jejich cestě vy?

Jejich role byla proklamována už při jejich loňské svatbě, na což odkazovaly i šaty Meghan, které kopírovaly korunovační róbu královny Alžběty II. Jejich úloha je daná, mají zastupovat prince Charlese, kterému už je více než 70 let. Bylo proklamováno, že Harry má se svou manželkou pomáhat svému bratrovi princi Williamovi plnit reprezentační povinnosti v různých částech společenství. Takže si myslím, že Afrika nemusí být jejich trvalým bydlištěm, ale pouze přechodnou štací.

Taky se může jednat o snahu dvora umožnit vévodům aspoň na několik měsíců normální způsob života. Přece jenom v Evropě je více novinářů, kteří se budou denně zajímat o to, co jejich dítě jí, jak se chová a podobně. V Africe taková hitparáda nebudou. Myslím si, že půjde o seznamování se s úlohou, která je oba čeká. Ostatně královna Alžběta II. taky strávila první roky svého manželství na Maltě, kde princ Philip plnil své povinnosti u britské flotily. Po nějaké době se vévodové můžou stěhovat do Austrálie, na Nový Zéland, do Hongkongu nebo kamkoliv jinam, kam zrovna bude potřeba. Bude to kočovný pár.

Myslíte si, že vysláním vévodů ze Sussexu do Afriky se Velká Británie snaží posílit své vazby na kontinentu a hledat obchodní partnery?

Myslím si, že úloha britského společenství slábne, existuje tam sice určitá nostalgie, ale nevím, co se stane, až tady královna nebude. Například Austrálie již několikrát deklarovala, že jakmile královna zemře, prohlásí se za republiku. Není tady Hongkong, který byl po sto letech přičleněn k Číně. Kanada se také jistě bude chtít proklamovat jako samostatná země. To, jestli někdo z britské královské rodiny přijede jednou za půl roku nebo jednou za rok, vezme si červené šaty a briliantovou brož ve tvaru javorového listu, Kanadu nevytrhne.

Do které africké země se podle vás vévodové ze Sussexu uchýlí?

Myslím si, že to bude Jihoafrická republika, možná přímo Johannesburg, protože královna k ní měla srdečný vztah. Byla to země, odkud vysílala projev u příležitosti svých 21. narozenin, ve kterém řekla, že bude věrně sloužit britskému impériu. Tehdy podnikla velkou tour se svými rodiči, přivezli si z kontinentu spoustu darů a bylo to pro ni poslední bezstarostné období. Ale nejsou sami, v Jihoafrické republice pobývala během druhé světové války i řecká královská rodina nebo bývalá španělská královna Sofie a další. Myslím si, že Johannesburg se jeví jako nejvhodnější místo.

Video: Vévodové ze Sussexu se pochlubili svým novorozeným synem

Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy