Matěj Ruppert v izolaci baví internet. Imituje cizí jazyky, subkultury i Darth Vadera

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 4. 2020 8:10
Matěj Ruppert, tvář skupiny Monkey Business, je známý svým smyslem pro humor. I když ve skutečnosti plynule hovoří jen anglicky, má schopnost imitovat řadu cizích jazyků. Po pár dnech, kdy v Česku nastala plošná karanténa a zpěvák zůstal doma se svou manželkou a dvěma dětmi, ho napadlo, že opráší svůj vrozený talent a začal točit minutová videa pod rouškou různých národností. A má úspěch.
Matej Ruppert | Video: Facebooková stranka Mateje Rupperta

"Nejprve to měla být jen taková taškařice, ale nedomyslel jsem to. Řekl jsem, že to bude každý den, teď jsem natočil 28. díl a trochu mi dochází nápady. Nevím, jak dlouho to ještě vydržím," směje se Matěj Ruppert. 

Zpěvák a frontman skupiny Monkey Business přišel o své koncerty a stejně jako miliony lidí v Česku tráví většinu času doma v izolaci. Společnost mu dělá jeho manželka a dvě malé děti. Nápad na komická videa přišel tak nějak přirozeně, Ruppert má totiž vrozený talent pro imitaci jiných kultur, jazyků i filmových postav. 

"Na večírcích, pódiu a vlastně i doma jsem často předváděl takové malé etudy. Po pár dnech, kdy jsem nevěděl, co se sebou, jsem si na to vzpomněl a natočil první video. Vzniklo to vlastně proto, abych se sám nezbláznil, ale nevěděl jsem, že to bude mít takový úspěch," líčí Ruppert.

Jeho krátké skeče na Instagramu a Facebooku lidi baví. V prvních dílech imituje většinou cizí jazyky a kultury - s šálkem čaje paroduje anglického gentlemana, na hrazdě cvičí jako průměrný Američan a ve francouzském koktejlovém kloboučku zase radí, jak ve veřejném prostoru dodržovat rozestupy.

"S manželkou a dětmi se u natáčení dost nasmějeme. Žena je i mojí první zpětnou vazbou, mám rád improvizaci, a tak se moc nestává, že bychom video předělávali, ale například u Poláka jsme se oba trochu potrápili. Dali jsme to až napočtvrté," říká otec dvou malých dcer. 

Postupně začaly jazyky Ruppertovi docházet, a tak začal využívat subkultury a stereotypy, které, jak sám říká, jsou už několik let součástí jeho "humorného portfolia". Ke koronaviru se vyjadřuje jako majitel autoservisu, snowboardista i obyčejný člověk z Ostravy nebo Brna. 

"Teď jsem akorát natočil Darth Vadera. Ty nápady přichází tak nějak shůry. Největší krizi jsem měl u 27. dílu, to se už schylovalo k tomu, že si řeknu 'a dost'. Ale druhý den jsem ráno vstal a najednou to přede mnou bylo," líčí zpěvák, kterého často inspiruje manželka i jeho děti. 

"Nemáme ani velký, ani malý byt, takže kamkoli zalezu, jsou slyšet dětské hlasy. Říkal jsem si, že to ale nevadí, takhle my žijeme. Dochází i k situacím, kdy mi jedno z dětí do záběru vběhne, a nakonec to vypadá, jako kdybychom to měli předem nacvičené."

Mám úspory, ale každý den lituji lidi, kteří se ze dne na den ocitli v tíživé situaci, říká Ruppert

Přestože Matěj Ruppert zvládá koronavirovou krizi s humorem, občas u něj nastanou i chvíle lítosti. Nikoli však ve vztahu k sobě, nýbrž k těm, kteří nemají do budoucna žádné úspory. 

"Jedna věc je říkat si, že jsem sám v pohodě, snažím se to brát s humorem, ale člověk musí myslet i na to, že jsou kolem lidé, které to zasáhlo mnohem víc, a to mě tíží. Sám jsem naštěstí v takové situaci, že mám úspory na několik měsíců, sice není fajn, že je utrácím, ale jsme s rodinou zajištění. Samoživitelkám ale peníze chybí. Uvědomil jsem si, že čím jsem starší, tím víc chci, aby byli všichni v pohodě," říká Ruppert. 

Zpěvák si myslí, že se z koronaviru bude společnost dlouho vzpamatovávat ekonomicky i sociálně. Je pro něj sice těžké vidět pozitivní stránky na současné krizi, nicméně v jedno přece jen doufá, a to že až skončí hrozba virového onemocnění, bude společnost přistupovat jinak k těm, kteří každý den nasazují životy.

"Velice často myslím na záchranáře, lékaře, sestřičky i armádu. Říkají, že si nezaslouží adoraci, ale já si naopak už dlouho myslím, že bychom je měli adorovat nehledě na pandemii. Poslední léta jsem měl trochu pocit, že hodně lidí lékaře znehodnocuje. Doufám, že až krize skončí, dostane se zdravotníkům patřičné úcty, protože jestli někdo patří do kategorie 'VIP' a 'celebrita', jsou to právě naši lékaři, sestry a další lidé ze zdravotního personálu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Při střelbě na škole nedaleko Detroitu zemřeli tři student, útočník je ve vazbě

Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a dalších šest lidí utrpělo zranění. Oznámila to místní policie, která jako pachatele označila 15letého studenta. Mladík je ve vazbě, řekl podle agentury AP zástupce šerifa okresu Oakland Mike McCabe.

Dějištěm násilí byla škola Oxford High School v obci Oxford Township, což je komunita s asi 22.000 obyvateli severně od města Detroit. Policie údajného střelce zatkla přímo ve škole a zabavila pistoli.

před 46 minutami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy