Být stále mlád? Jde to, stačí se tak cítit, říkají vědci. Mladá mysl svědčí i zdraví

Magazín Magazín
24. 11. 2018 11:05
Tvrzení, že věk je jen číslo, se potvrdilo. Vědci zjistili, že není důležité, kolik let člověku skutečně je, ale na kolik se cítí. Podle studií amerických a francouzských výzkumníků má navíc pozitivní myšlení dopad na fyzické i psychické zdraví a ovlivňuje stárnutí mozku.
Pro zdraví i duševní pohodu je důležité se cítit mladý.
Pro zdraví i duševní pohodu je důležité se cítit mladý. | Foto: Shutterstock

Výzkumníci potvrdili, že obecné vnímání věku a stárnutí je jeden velký omyl. Dokázali, že existuje rozpor mezi biologickým věkem, tedy oficiálním číslem podle data narození, a tím subjektivním, tedy jak se člověk cítí. 

"Subjektivní vnímání věku se v průběhu života proměňuje. Většina dětí a dospívajících se cítí starší, než ve skutečnosti jsou. Tento dojem se mění okolo 25. roku života, kdy se pociťovaný věk oproti biologickému snižuje," uvedl pro BBC jeden z autorů studie, profesor psychologie Brian A. Nosek z Virginské univerzity. 

Rozpor je výraznější s vyšším věkem. Biologický věk se zvyšuje, ale člověk se na něj necítí a s každými dalšími narozeninami je otrávenější. Výzkum, zveřejněný mimo jiné na webu PsyArXiv, pracoval se 30 tisíci lidmi a ukázal, že 70 procent z nich se cítilo mladší, než byl jejich biologický věk. Otřepaná fráze, že "věk je jenom číslo", se tak nyní ukázala jako pravdivá.

Cítit se mladší pomáhá i zdraví

Badatelé zkoumali i duševní a fyzické zdraví osob, které prohlašovaly, že se cítí mladší, než jsou. Subjektivní věk je složitý koncept, jejž utváří mnoho faktorů - kromě pociťovaného věku také vzhled, fyzické zdraví, takzvaný sociální věk či intelektuální věk, tedy jaké má člověk zájmy a cíle.

Cítit se mladý totiž přináší spoustu výhod. Podle článku profesorů psychologie z Floridské státní univerzity a Univerzity v Montpellieru, který vyšel v časopise Journal of Personality, jsou lidé s mladší myslí otevřenější, svědomitější a působí sympatičtěji.

Naopak pocity stáří s sebou přináší vysoký krevní tlak, cukrovku a depresi. Pokud si totiž člověk připadá mladší, má tendenci dodržovat zdravou životosprávu, což jej činí silnějším. "Zkoumaní lidé, kteří se cítili starší, nepociťovali tolik energie, nadšení, zvědavosti a touhy po socializaci," tvrdí výzkumníci.

Lidé se bojí stereotypů

Pozitivní smýšlení o věku ovlivňuje i stárnutí mozku. Výzkumníci využili k odhadu subjektivního věku vyšetření magnetickou rezonancí. Ukázalo se, že stárnutí mozku a duševní zdraví jsou mnohem více svázané právě se subjektivním věkem než s tím biologickým.

Vědci se rovněž snažili zjistit, proč vůbec panuje mezi subjektivním a biologickým věkem nesrovnalost. Podle nich se jedná o formu obrany proti stereotypům. 

Lidé si totiž určitá stadia života spojují s určitými představami, například že v 18 letech má člověk dospět, ve 30 by měl mít správně nastartovanou kariéru a ve 40 být připravený na krizi středního věku. Většina však na tyto milníky není připravena a brání se.

Nová vědecká teze tak může vést k přehodnocení těchto představ. "To, jak mladý se člověk cítí, ovlivňuje jeho každodenní rozhodování o životě a tím pádem i jeho kvalitu," dodal profesor Nosek.

Video: Podívejte se na příběh nejstarší ženy na světě

Nejstarší žena na světě. Prožila 129 let plných těžké fyzické práce a drsných zážitků | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy