Zelené mrakodrapy mají změnit Asii. Tisíce stromů pročistí ovzduší, bude v nich hotel i škola

8. 2. 2017 11:49
V Číně se staví zelené mrakodrapy se stovkami stromů a květin. Vznikne v nich hotel, škola i nákupní centrum a pomůžou zlepšit životní prostředí. Jde o první projekt svého druhu v Asii, který se chystají následovat další velká města Číny.
The Nanjing Towers
The Nanjing Towers | Foto: Stefano Boeri Architetti

Čínští investoři chtějí změnit tvář jihovýchodní provincie Ťiang-su. Pomoct jim k tomu má urbanistický projekt zelených mrakodrapů, které budou pokrývat stovky stromů a květin, a pomůžou tak zlepšit stav ovzduší.

Za ambiciózním plánem The Nanjing Towers stojí studio italského architekta Stefana Boeriho, které projekt "vertikálních lesů" představilo již v Miláně a francouzské Marseille.

The Nanjing Towers
The Nanjing Towers | Foto: Stefano Boeri Architetti

V tříapůlmilionovém městě Nanjing vzniknou 200 a 108 metrů vysoké budovy, ve kterých budou kanceláře, enviromentální architektonická škola nebo bar na střeše. Menší mrakodrap poslouží jako hotel s bazénem a nákupní centrum s restauracemi. Balkóny se zelení mají podle projektantů nabídnout hostům přímý kontakt se přírodou.

Na mrakodrapech plánují vysázet přes tisíc středně vzrostlých i vysokých stromů, rostliny mají podpořit biologickou diverzitu a zmírnit neúnosnou smogovou situaci, se kterou milionová města v Číně dlouhodobě bojují.

The Nanjing Towers
The Nanjing Towers | Foto: Stefano Boeri Architetti

Zelené mrakodrapy budou nejen prvním projektem svého druhu v Číně, ale v celé Asii. V jednání jsou již ekologické stavby v Šanghaji, Kuej-čou, Š’-ťia-čuangu nebo Liou-čou.

The Nanjing Towers se mají otevřít hostům už příští rok.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy