Zelené mrakodrapy mají změnit Asii. Tisíce stromů pročistí ovzduší, bude v nich hotel i škola

8. 2. 2017 11:49
V Číně se staví zelené mrakodrapy se stovkami stromů a květin. Vznikne v nich hotel, škola i nákupní centrum a pomůžou zlepšit životní prostředí. Jde o první projekt svého druhu v Asii, který se chystají následovat další velká města Číny.
The Nanjing Towers
The Nanjing Towers | Foto: Stefano Boeri Architetti

Čínští investoři chtějí změnit tvář jihovýchodní provincie Ťiang-su. Pomoct jim k tomu má urbanistický projekt zelených mrakodrapů, které budou pokrývat stovky stromů a květin, a pomůžou tak zlepšit stav ovzduší.

Za ambiciózním plánem The Nanjing Towers stojí studio italského architekta Stefana Boeriho, které projekt "vertikálních lesů" představilo již v Miláně a francouzské Marseille.

The Nanjing Towers
The Nanjing Towers | Foto: Stefano Boeri Architetti

V tříapůlmilionovém městě Nanjing vzniknou 200 a 108 metrů vysoké budovy, ve kterých budou kanceláře, enviromentální architektonická škola nebo bar na střeše. Menší mrakodrap poslouží jako hotel s bazénem a nákupní centrum s restauracemi. Balkóny se zelení mají podle projektantů nabídnout hostům přímý kontakt se přírodou.

Na mrakodrapech plánují vysázet přes tisíc středně vzrostlých i vysokých stromů, rostliny mají podpořit biologickou diverzitu a zmírnit neúnosnou smogovou situaci, se kterou milionová města v Číně dlouhodobě bojují.

The Nanjing Towers
The Nanjing Towers | Foto: Stefano Boeri Architetti

Zelené mrakodrapy budou nejen prvním projektem svého druhu v Číně, ale v celé Asii. V jednání jsou již ekologické stavby v Šanghaji, Kuej-čou, Š’-ťia-čuangu nebo Liou-čou.

The Nanjing Towers se mají otevřít hostům už příští rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy