Domek na betonové noze poskládali ze dřeva jako stavebnici. Kandiduje na evropskou cenu

Domek na betonové noze poskládali ze dřeva jako stavebnici. Kandiduje na evropskou cenu
„Klientka je moje kamarádka a po prvním představení návrhu byla nadšená.
Jinak vnímal návrh její otec, který bydlí na pozemku nad domem v sadu. Myslím, že se do dnešního dne neztotožnil ani s návrhem, ani s realizací,“ říká Jan Šépka.
Objem domu se nenásilně začlenil mezi vzrostlé stromy.
Dům ve svažitém pozemku ukotvuje masivní betonová noha. Založení většího objemu ve složitém terénu by totiž bylo finančně náročnější.
Dům je koncipovaný jako dřevostavba. Fasáda je z polyuretanu, který se běžně využívá na zateplení střech.
Foto: Tomáš Malý
Petra Jansová Petra Jansová
12. 1. 2017 12:24
Na svažitém pozemku v pražských Kyjích vyrostl atypický dům. Majitelka byla konceptem architektonického ateliéru Šépka architekti od začátku nadšená. Otec, který bydlí v sousedství, o něco méně. Organická stavba se bude spolu s dalšími devíti projekty z Česka ucházet o evropské ocenění za architekturu Mies van der Rohe Award.

„Poetický a organický, praktický a přírodní, ekonomický a vysoce obytný,“ popisuje projekt rodinného domu v Praze Kyjích architekt a programový ředitel společnosti reSite Osamu Okamura, který ho nominoval na prestižní ocenění Mies vad der Rohe Award.

Dům podle projektu architekta Jana Šépky stojí na svažitém severním pozemku v Praze Kyjích. Jeho finální podobu ovlivnil nejenom strmý terén, ale i vzrostlé stromy. „Navržená stavba rodinného domu se snaží svým malým objemem i charakterem mezi tyto stromy začlenit. Ve zkratce by se tedy dal koncept označit jako dům v sadu,“ vysvětluje architekt.

Dům je navržen jako dřevostavba se železobetonovým založením, které je v prudkém svahu minimalizováno pouze na betonovou nohu. Vzhledem k obtížným podmínkám by klasické zakládání většího objemu bylo finančně náročnější.

Trámky se před realizací přesně vyřezávaly na 3D frézce a na stavbě se konstrukce už jen vyskládala jako stavebnice.

Statickou tuhost dřevěné konstrukce zajišťuje nepravidelný tvar stavby rozložený do rovinných trojúhelníkových ploch. V interiéru je dřevěná konstrukce přiznána, z venkovní strany je stavba zateplena polyuretanem s vrchním ochranným nástřikem proti vodě.

„Polyuretan jsme použili již na jiné stavbě, na vile Hermíně, kde se bydlí už osm let a s polyuretanem není problém. Standardně se polyuretan rovněž používá na zateplení střech,“ vysvětluje Šépka.

Pohled z obývacího pokoje je směrován do údolí k potoku Rokytka, další pokoje jsou orientovány na východ a jih. Díky vrchnímu světlíku získává severně situovaný obývací pokoj také jižní osvětlení. 

Půdorys stavby vychází z kruhu, jenž na jižní straně přechází do podoby dvou čtverců. V nich jsou situovány ložnice, kuchyň a sociální zázemí stavby.

 

Právě se děje

Další zprávy