Na jejich stavbě se nešetřilo. Budovy podniku zahraničního obchodu byly výkladní skříní socialismu

Na jejich stavbě se nešetřilo. Budovy podniku zahraničního obchodu byly výkladní skříní socialismu
Newyorský mrakodrap Seagram Building od Miese van der Roheho výrazně ovlivnil architekty po celém světě i u nás. Během uvolněných let se začalo uvažovat, že podniky PZO by mohly mít podobu výškových budov.
"Mrakodrap je do určité míry vynálezem kapitalismu, kde dává smysl. V socialistickém Československu se výškové stavby staly spíš otázkou prestiže," říká Petr Kučera s tím, že vznikaly ze snahy ukázat, že i země východního bloku mají výškové budovy.
Velmi výrazně se budovou Seagram Building inspirovalo sídlo bývalého Strojimportu, které se začalo projektovat v 60. letech, dokončeno bylo v roce 1971. Je jednou z prvních výškových budov v Praze a po dobu šesti let bylo i tou nejvyšší.
"Výškové budovy ale naše centrálně plánované stavebnictví neumělo stavět. Technologie a materiál tak dodávaly firmy ze zahraničí. Většinou se preferovaly ty ze Skandinávie," dodává Kučera. Strojimport dodala milánská firma Feal.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Petra Jansová
19. 7. 2017 12:15
Budovy podniků zahraničního obchodu byly stavěny ve stejné době a mnohdy mají i stejný nebo alespoň podobný příběh. "Pracovat v těchto podnicích bylo velmi prestižní a dobře placené. Na druhou stranu byli zaměstnanci pod přísnou kontrolou STB," začíná přednáška v jedné z budov PZO, v tehdejším Koospolu. Co mají budovy společného? Co stálo na počátku jejich vzniku?

"Na počátku výstavby některých budov stála nešťastná událost, a to požár Veletržního paláce 14. srpna 1974, kde některé podniky sídlily," začíná prezentaci v budově Koospolu architekt a popularizátor architektury Petr Kučera. 

Akce v budově bývalého podniku zahraničního obchodu se konala v rámci série přednášek Nejošklivější architektura v Praze, kterou pořádá vzdělávací platforma Scholastika.

A co měly budovy společného? Protože měly fungovat jako výkladní skříň tehdejšího režimu, na jejich stavbě se nešetřilo. Stavby tedy disponovaly vysokým rozpočtem. Často se na jejich stavbě podíleli i zahraniční dodavatelé. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy