Na jejich stavbě se nešetřilo. Budovy podniku zahraničního obchodu byly výkladní skříní socialismu

Na jejich stavbě se nešetřilo. Budovy podniku zahraničního obchodu byly výkladní skříní socialismu
Newyorský mrakodrap Seagram Building od Miese van der Roheho výrazně ovlivnil architekty po celém světě i u nás. Během uvolněných let se začalo uvažovat, že podniky PZO by mohly mít podobu výškových budov.
"Mrakodrap je do určité míry vynálezem kapitalismu, kde dává smysl. V socialistickém Československu se výškové stavby staly spíš otázkou prestiže," říká Petr Kučera s tím, že vznikaly ze snahy ukázat, že i země východního bloku mají výškové budovy.
Velmi výrazně se budovou Seagram Building inspirovalo sídlo bývalého Strojimportu, které se začalo projektovat v 60. letech, dokončeno bylo v roce 1971. Je jednou z prvních výškových budov v Praze a po dobu šesti let bylo i tou nejvyšší.
"Výškové budovy ale naše centrálně plánované stavebnictví neumělo stavět. Technologie a materiál tak dodávaly firmy ze zahraničí. Většinou se preferovaly ty ze Skandinávie," dodává Kučera. Strojimport dodala milánská firma Feal.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Petra Jansová
19. 7. 2017 12:15
Budovy podniků zahraničního obchodu byly stavěny ve stejné době a mnohdy mají i stejný nebo alespoň podobný příběh. "Pracovat v těchto podnicích bylo velmi prestižní a dobře placené. Na druhou stranu byli zaměstnanci pod přísnou kontrolou STB," začíná přednáška v jedné z budov PZO, v tehdejším Koospolu. Co mají budovy společného? Co stálo na počátku jejich vzniku?

"Na počátku výstavby některých budov stála nešťastná událost, a to požár Veletržního paláce 14. srpna 1974, kde některé podniky sídlily," začíná prezentaci v budově Koospolu architekt a popularizátor architektury Petr Kučera. 

Akce v budově bývalého podniku zahraničního obchodu se konala v rámci série přednášek Nejošklivější architektura v Praze, kterou pořádá vzdělávací platforma Scholastika.

A co měly budovy společného? Protože měly fungovat jako výkladní skříň tehdejšího režimu, na jejich stavbě se nešetřilo. Stavby tedy disponovaly vysokým rozpočtem. Často se na jejich stavbě podíleli i zahraniční dodavatelé. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy