Nejošklivější architektura v Praze: Budova Koospolu připomíná novodobou brutalistickou pevnost

Budova bývalého Koospolu
Brutalistní budovy byly natolik výrazné, že zpravidla rozdělily veřejnost na dvě poloviny.  Jedna je milovala, druhá pro ně naopak pochopení nenašla.
"Brutalismus je směr, který k nám přišel ze západu a rozvíjel se zejména v 60. a posléze i v 70. letech. Nijak ale nesouvisí se slovem brutální, byť mnohdy brutálně působí, ale je odvozen od slova 'brute', tedy čistý," upřesňuje Petr Kučera.
Brutalistické stavby jsou tedy podle něj jednoduché a čisté. Mnohdy připomínají sochy, které se svým okolím ne vždy dobře komunikují.
Velmi dobře ale fungují na volné ploše, což je i případ Koospolu od architektů Stanislava France, Jana Nováčka a Vladimíra Fencla.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
29. 5. 2017 10:20
Budova Koospolu neboli podniku zahraničního obchodu Československa na Evropské ulici v Praze je typickou ukázkou brutalismu. Stylu, který vzbuzuje rozporuplné pocity. "Brutalistické stavby jsou jednoduché a čisté. Mnohdy připomínají sochy, které se svým okolím ne vždy dobře komunikují. Velmi dobře ale fungují na volné ploše, což je případ Koospolu," říká architekt a popularizátor architektury Petr Kučera. Budovu přirovnává k novodobé brutalistické pevnosti.

Další zastávkou v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá vzdělávací platforma Scholastika, se stala budova Koospolu neboli podniku zahraničního obchodu Československa nedaleko Šáreckého údolí na Praze 6. 

Historii a zajímavé detaily administrativní budovy na Evropské ulici tentokrát přiblížil architekt a popularizátor architektury Petr Kučera. 

Budova, původně využívaná Koospolem, byla od roku 1989 obydlena velkými mezinárodními firmami, mezi něž patří třeba T-Mobile a Citibank. Nový kabát pak dostala v roce 2010. Přestavba za 75 milionů vdechla budově nový ráz a přizpůsobila prostory tak, aby lépe odpovídaly požadavkům nových nájemců prostor.

 

Právě se děje

před 58 minutami

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy