V bývalém sídle Odborových svazů je mozaika podle návrhu Piccasa, upozorňují odborníci

Petra Jansová Petra Jansová
5. 4. 2017 10:25
V jedné z budov bývalého komplexu Trangasu na Vinohradské ulici v Praze je skleněná mozaika, zhotovená na základě návrhu Pabla Picassa. Dílo vytvořil italský sochař Sauro Ballardini.
Skleněná mozaika podle návrhu Picassa v bývalém sídle odborových svazů
Skleněná mozaika podle návrhu Picassa v bývalém sídle odborových svazů | Foto: Facebook Pavel Karous

"Monumentální skleněná mozaika podle návrhu Pabla Picassa. Už jenom kvůli ní by měl celý komplex Transgasu získat státní ochranu," píše sochař a autor projektu Vetřelci a volavky Pavel Karous.

Budova, v níž je mozaika umístěna, sloužila kdysi jako sídlo Světové odborové federace a je součástí Transgasu na Vinohradské třídě. Jde o třetí budovu vinohradského souboru při štítové zdi Rozhlasu. Ta nemá být zbourána, ale revitalizována. Objekt rovněž není majetkem developerské společnosti HB Reavis.

"Je jasné, že to Picasso nedělal přímo pro Transgas, ale osadili to až expost. Že se ale s Hoffmeistrem (Adolf Hoffmeister byl český malíř, dramatik a velvyslanec ve Francii v letech 1948 až 1951 pozn.red.) znali a čile si korespondovali a že měl k Československu vztah je jisté," vysvětluje Karous.

Dílo Picasso nevytvořil přímo pro Transgas, ale věnoval ho Světovým odborovým svazům v roce 1955 k desátému výročí vzniku. Skleněnou mozaiku vytvořil na zakázku Světové odborové federace italský sochař Sauro Ballardini se svolením umělcovy rodiny.

Na rozdíl od ostatních budov bývalému sídlu odborů demolice nehrozí. Podle zastánců zachování komplexu brutalistických budov má však smysl zachovat ho především jako celek. 

Stavbě Václava Aulického, která sloužila jako dispečink a dokončena byla jako první v roce 1972, zatím ale hrozí demolice. Komise ministerstva vnitra ji totiž po prvním jednání neprohlásila za kulturní památku. Díky iniciativě Klubu za starou Prahu se komise kvůli Transgasu sešla po druhé. Rozhodnutí by mělo podle tiskové mluvčí ministerstva padnout na přelomu dubna a května.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy