V bývalém sídle Odborových svazů je mozaika podle návrhu Piccasa, upozorňují odborníci

Petra Jansová Petra Jansová
5. 4. 2017 10:25
V jedné z budov bývalého komplexu Trangasu na Vinohradské ulici v Praze je skleněná mozaika, zhotovená na základě návrhu Pabla Picassa. Dílo vytvořil italský sochař Sauro Ballardini.
Skleněná mozaika podle návrhu Picassa v bývalém sídle odborových svazů
Skleněná mozaika podle návrhu Picassa v bývalém sídle odborových svazů | Foto: Facebook Pavel Karous

"Monumentální skleněná mozaika podle návrhu Pabla Picassa. Už jenom kvůli ní by měl celý komplex Transgasu získat státní ochranu," píše sochař a autor projektu Vetřelci a volavky Pavel Karous.

Budova, v níž je mozaika umístěna, sloužila kdysi jako sídlo Světové odborové federace a je součástí Transgasu na Vinohradské třídě. Jde o třetí budovu vinohradského souboru při štítové zdi Rozhlasu. Ta nemá být zbourána, ale revitalizována. Objekt rovněž není majetkem developerské společnosti HB Reavis.

"Je jasné, že to Picasso nedělal přímo pro Transgas, ale osadili to až expost. Že se ale s Hoffmeistrem (Adolf Hoffmeister byl český malíř, dramatik a velvyslanec ve Francii v letech 1948 až 1951 pozn.red.) znali a čile si korespondovali a že měl k Československu vztah je jisté," vysvětluje Karous.

Dílo Picasso nevytvořil přímo pro Transgas, ale věnoval ho Světovým odborovým svazům v roce 1955 k desátému výročí vzniku. Skleněnou mozaiku vytvořil na zakázku Světové odborové federace italský sochař Sauro Ballardini se svolením umělcovy rodiny.

Na rozdíl od ostatních budov bývalému sídlu odborů demolice nehrozí. Podle zastánců zachování komplexu brutalistických budov má však smysl zachovat ho především jako celek. 

Stavbě Václava Aulického, která sloužila jako dispečink a dokončena byla jako první v roce 1972, zatím ale hrozí demolice. Komise ministerstva vnitra ji totiž po prvním jednání neprohlásila za kulturní památku. Díky iniciativě Klubu za starou Prahu se komise kvůli Transgasu sešla po druhé. Rozhodnutí by mělo podle tiskové mluvčí ministerstva padnout na přelomu dubna a května.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy