Budova bývalých Elektrických podniků: jde o mimořádné dílo, které může bez větších zásahů fungovat

Budova bývalých Elektrických podniků: jde o mimořádné dílo, které může bez větších zásahů fungovat
Funkcionalistická budova byla postavena podle návrhů architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže. "Jde o vskutku mimořádné dílo funkcionalistické architektury. Je to tak významná stavba, že její hodnotu lze srovnávat s těmi nejsmělejšími stavbami v kontextu celé evropské scény," vysvětluje historik architektury Jakub Potůček.
Stavba podle něj vznikla díky mimořádným lidem a neobyčejné souhře šťastných okolností. Soutěž na tento dům vyhráli mladí architekti a v roce 1926 šlo o neuvěřitelný pokrok.
Jde o soustavu několika budov, které měly sloužit různým účelům. Základem je převýšená kancelářská budova se dvěma dvoranami a horním prosvícením.
Tento typ byl poprvé použit například ve Veletržním paláci.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
27. 11. 2017 7:34
Funkcionalistická budova bývalých Elektrických podniků v Praze, která je chráněna jako kulturní památka, byla až do konce letošního října centrem umělců a kreativců. Zázemí zde našla řada architektů, grafiků, ale i The Chemistry Gallery. Nyní je budova prázdná a má projít rekonstrukcí. Právě ta by měla být podle historika architektury Jakuba Potůčka vedena citlivým způsobem, který by stavbě vrátil zašlý lesk. "Jde o vskutku mimořádné dílo funkcionalistické architektury. Je to tak významná stavba, že její hodnotu lze srovnávat s těmi nejsmělejšími stavbami v kontextu celé evropské scény," vysvětluje s tím, že bez větších stavebních zásahů může fungovat jako moderní polyfunkční budova.
 

Právě se děje

Další zprávy