Krásu funkcionalismu si vychutnal i Fidel Castro. Prohlédněte si interiéry vily Stiassni

Krásu funkcionalismu si vychutnal i Fidel Castro. Prohlédněte si interiéry vily Stiassni
Wiesner objekt usadil hluboko do svahu a svažitost pozemku využil k tomu, aby zajistil z mnoha míst vily nerušený výhled do okolní kopcovité krajiny.
Hmota vily se skládá ze dvou na sebe kolmých kvádrů. Půdorys má tvar obráceného písmene "L". I zde byl, podobně jako u dalších Wiesnerových vil, prostor racionálně rozdělen podle funkce.
Větší křídlo, jehož delší strana je orientována k jihu, sloužilo jako obytná část pro rodinu. Přízemí plnilo hlavně reprezentativní a společenskou funkci, v patře byly soukromé pokoje rodiny.
V menším křídle se nacházely vedlejší provozní prostory a pokoje zaměstnanců.
Foto: archiv Rako
Dana Jakešová
27. 3. 2017 16:25
Brněnská vila Stiassni, významná památka meziválečné architektury, prošla před pár lety náročnou rekonstrukcí. Dílo architekta Ernsta Wiesnera, které je od roku 2014 přístupné veřejnosti, posloužilo i filmařům. Objevila se například v Renčově filmu o Lídě Bárové jako Fröhlichova vila. V seriálu Bohéma se stala domovem herce Vlasty Buriana. Byly v ní ubytovány i významné státní návštěvy, jako například první indonéský prezident Sukarno, egyptský prezident Násir a kubánský vůdce Fidel Castro.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu pro předsednictví, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy