Krásu funkcionalismu si vychutnal i Fidel Castro. Prohlédněte si interiéry vily Stiassni

Krásu funkcionalismu si vychutnal i Fidel Castro. Prohlédněte si interiéry vily Stiassni
Wiesner objekt usadil hluboko do svahu a svažitost pozemku využil k tomu, aby zajistil z mnoha míst vily nerušený výhled do okolní kopcovité krajiny.
Hmota vily se skládá ze dvou na sebe kolmých kvádrů. Půdorys má tvar obráceného písmene "L". I zde byl, podobně jako u dalších Wiesnerových vil, prostor racionálně rozdělen podle funkce.
Větší křídlo, jehož delší strana je orientována k jihu, sloužilo jako obytná část pro rodinu. Přízemí plnilo hlavně reprezentativní a společenskou funkci, v patře byly soukromé pokoje rodiny.
V menším křídle se nacházely vedlejší provozní prostory a pokoje zaměstnanců.
Foto: archiv Rako
Dana Jakešová
27. 3. 2017 16:25
Brněnská vila Stiassni, významná památka meziválečné architektury, prošla před pár lety náročnou rekonstrukcí. Dílo architekta Ernsta Wiesnera, které je od roku 2014 přístupné veřejnosti, posloužilo i filmařům. Objevila se například v Renčově filmu o Lídě Bárové jako Fröhlichova vila. V seriálu Bohéma se stala domovem herce Vlasty Buriana. Byly v ní ubytovány i významné státní návštěvy, jako například první indonéský prezident Sukarno, egyptský prezident Násir a kubánský vůdce Fidel Castro.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy