Říkalo se mu lidojem nebo briketa. Dochované interiéry nenáviděného domu skrývají umělecké unikáty

Petra Jansová Petra Jansová
16. 3. 2018 10:10
Budova Kongresového centra v Praze, dříve Paláce kultury, má za sebou hodně barvitou historii a rovněž řadu rekonstrukcí. I tak se uvnitř zachovalo mnoho původních prvků a velmi cenných uměleckých děl od předních architektů tehdejší doby. V budoucnu se budova má rozrůst o novou výstavní halu. Změnit by se mělo i prostranství v bezprostředním okolí.
Unikátní interiéry Kongresového centra. | Video: Tomáš Cetkovský

Výstavba Kongresového centra v Praze začala v roce 1976. Původně měla stavba sloužit jako sjezdový palác pro komunistickou stranu, koncept se ale ještě v průběhu změnil na palác kultury. 

Slavnostní otevření budovy, která zabírá 34 800 metrů čtverečních a pojme až deset tisíc lidí, proběhlo 2.dubna 1981 za účasti tehdejšího prezidenta a generálního tajemníka KSČ Gustáva Husáka. Objekt byl v tehdejším tisku popisován jako symbol socialismu a Pražanům k srdci příliš nepřirostl. Běžně ho nazývali "lidojemem", "Pakulem", "briketou" nebo "Moby Dickem".

A přestože se do povědomí obyvatel metropole zapsal spíše negativně, Palác kultury záhy po svém otevření kromě sjezdů skutečně fungoval jako útočiště mnoha veřejných kulturních akcí pro děti i dospělé. V roce 1987 se zde například konal Rockfest - festival rockových kapel.

Kromě unikátního výhledu na celou Prahu, za dobré viditelnosti je z Kongresového centra vidět dokonce i na Říp, jsou dodnes zachované původní interiéry, do nichž bylo umístěno zhruba dvě stě uměleckých děl, mezi jinými skleněná plastika od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové nebo světla od Františka Víznera.

Interiér je rovněž plný vysoce kvalitních materiálů, včetně kubánského mramoru, ručně tkaných gobelínů a nábytku vyrobeného na míru. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy