Říkalo se mu lidojem nebo briketa. Dochované interiéry nenáviděného domu skrývají umělecké unikáty

Budova Kongresového centra v Praze, dříve Paláce kultury, má za sebou hodně barvitou historii a rovněž řadu rekonstrukcí. I tak se uvnitř zachovalo mnoho původních prvků a velmi cenných uměleckých děl od předních architektů tehdejší doby. V budoucnu se budova má rozrůst o novou výstavní halu. Změnit by se mělo i prostranství v bezprostředním okolí.
Unikátní interiéry Kongresového centra. | Video: Tomáš Cetkovský

Výstavba Kongresového centra v Praze začala v roce 1976. Původně měla stavba sloužit jako sjezdový palác pro komunistickou stranu, koncept se ale ještě v průběhu změnil na palác kultury. 

Slavnostní otevření budovy, která zabírá 34 800 metrů čtverečních a pojme až deset tisíc lidí, proběhlo 2.dubna 1981 za účasti tehdejšího prezidenta a generálního tajemníka KSČ Gustáva Husáka. Objekt byl v tehdejším tisku popisován jako symbol socialismu a Pražanům k srdci příliš nepřirostl. Běžně ho nazývali "lidojemem", "Pakulem", "briketou" nebo "Moby Dickem".

A přestože se do povědomí obyvatel metropole zapsal spíše negativně, Palác kultury záhy po svém otevření kromě sjezdů skutečně fungoval jako útočiště mnoha veřejných kulturních akcí pro děti i dospělé. V roce 1987 se zde například konal Rockfest - festival rockových kapel.

Kromě unikátního výhledu na celou Prahu, za dobré viditelnosti je z Kongresového centra vidět dokonce i na Říp, jsou dodnes zachované původní interiéry, do nichž bylo umístěno zhruba dvě stě uměleckých děl, mezi jinými skleněná plastika od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové nebo světla od Františka Víznera.

Interiér je rovněž plný vysoce kvalitních materiálů, včetně kubánského mramoru, ručně tkaných gobelínů a nábytku vyrobeného na míru. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

Další zprávy