Říkalo se mu lidojem nebo briketa. Dochované interiéry nenáviděného domu skrývají umělecké unikáty

Petra Jansová Petra Jansová
16. 3. 2018 10:10
Budova Kongresového centra v Praze, dříve Paláce kultury, má za sebou hodně barvitou historii a rovněž řadu rekonstrukcí. I tak se uvnitř zachovalo mnoho původních prvků a velmi cenných uměleckých děl od předních architektů tehdejší doby. V budoucnu se budova má rozrůst o novou výstavní halu. Změnit by se mělo i prostranství v bezprostředním okolí.
Unikátní interiéry Kongresového centra. | Video: Tomáš Cetkovský

Výstavba Kongresového centra v Praze začala v roce 1976. Původně měla stavba sloužit jako sjezdový palác pro komunistickou stranu, koncept se ale ještě v průběhu změnil na palác kultury. 

Slavnostní otevření budovy, která zabírá 34 800 metrů čtverečních a pojme až deset tisíc lidí, proběhlo 2.dubna 1981 za účasti tehdejšího prezidenta a generálního tajemníka KSČ Gustáva Husáka. Objekt byl v tehdejším tisku popisován jako symbol socialismu a Pražanům k srdci příliš nepřirostl. Běžně ho nazývali "lidojemem", "Pakulem", "briketou" nebo "Moby Dickem".

A přestože se do povědomí obyvatel metropole zapsal spíše negativně, Palác kultury záhy po svém otevření kromě sjezdů skutečně fungoval jako útočiště mnoha veřejných kulturních akcí pro děti i dospělé. V roce 1987 se zde například konal Rockfest - festival rockových kapel.

Kromě unikátního výhledu na celou Prahu, za dobré viditelnosti je z Kongresového centra vidět dokonce i na Říp, jsou dodnes zachované původní interiéry, do nichž bylo umístěno zhruba dvě stě uměleckých děl, mezi jinými skleněná plastika od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové nebo světla od Františka Víznera.

Interiér je rovněž plný vysoce kvalitních materiálů, včetně kubánského mramoru, ručně tkaných gobelínů a nábytku vyrobeného na míru. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy