Foto: Cenné stavby, které se nestaly památkami. Některé už nestojí, jiným hrozí brzký konec

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 23. 2. 2018 14:57
"Poslední slovo v prohlašování domu kulturní památkou má ministerstvo kultury. Problém je, že se zpravidla neřídí doporučením odborných grémií," uvedl historik architektury Rostislav Švácha v rozhovoru pro Aktuálně.cz před domem na Václavském náměstí, kde chtěl vyjádřit nesouhlas s jeho demolicí. Památkovou ochranu ale nezískala celá řada dalších podle odborníků kvalitních objektů. Naposledy i Libeňský most nebo karlínská mazutka. Desítky budov s podobně neblahým osudem monitoruje i iniciativa Poválečnáarchitektura.cz. Podívejte se v naší galerii, které oceňované objekty se na seznam chráněných památek nedostaly.
Foto: Jakub Plíhal

Výtopna na sídlišti Invalidovna (Jan Zelený, František Bäumelt)

Bývalá mazutová výtopna na pražském experimentálním sídlišti Invalidovna, známá také jako mazutka, byla postavena v letech 1964-1966 v takzvaném bruselském stylu. Objekt je oceňován nejenom díky organicky pojaté lanové střeše, ale i jako součást vyzdvihovaného sídliště.

O tom, že se mazutka nestane kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury v únoru 2018. Objekt sice považuje za kvalitní příklad architektonického i konstrukčního experimentu 60. let 20. století, po nezbytné obnově by ale podle ministerstva pozbyl značnou část své památkové hodnoty. 

 

Právě se děje

Další zprávy