Foto: Cenné stavby, které se nestaly památkami. Některé už nestojí, jiným hrozí brzký konec

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 23. 2. 2018 14:57
"Poslední slovo v prohlašování domu kulturní památkou má ministerstvo kultury. Problém je, že se zpravidla neřídí doporučením odborných grémií," uvedl historik architektury Rostislav Švácha v rozhovoru pro Aktuálně.cz před domem na Václavském náměstí, kde chtěl vyjádřit nesouhlas s jeho demolicí. Památkovou ochranu ale nezískala celá řada dalších podle odborníků kvalitních objektů. Naposledy i Libeňský most nebo karlínská mazutka. Desítky budov s podobně neblahým osudem monitoruje i iniciativa Poválečnáarchitektura.cz. Podívejte se v naší galerii, které oceňované objekty se na seznam chráněných památek nedostaly.
Foto: Jakub Plíhal

Výtopna na sídlišti Invalidovna (Jan Zelený, František Bäumelt)

Bývalá mazutová výtopna na pražském experimentálním sídlišti Invalidovna, známá také jako mazutka, byla postavena v letech 1964-1966 v takzvaném bruselském stylu. Objekt je oceňován nejenom díky organicky pojaté lanové střeše, ale i jako součást vyzdvihovaného sídliště.

O tom, že se mazutka nestane kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury v únoru 2018. Objekt sice považuje za kvalitní příklad architektonického i konstrukčního experimentu 60. let 20. století, po nezbytné obnově by ale podle ministerstva pozbyl značnou část své památkové hodnoty. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy