Nejošklivější architektura? Motely s sebou nesly závan budoucnosti, stavěly se i mimo dálniční tahy

Motely paradoxně vyrůstaly i mimo hlavní dálniční tahy. V Praze byl první z nich – Motel Stop Aleny Šrámkové a Jindřicha Půlkrábka – otevřen v roce 1965.
Zatímco návrh Aleny Šrámkové pracuje s klasickou trojtaktovou dispozicí – pokoje jsou dostupné z chodby vedené prostředkem objektu, architekt Rejchl přišel se třemi křídly pokojů sdružených kolem příjezdového parkoviště.
Přístavba od architekta Rejchla je pokryta obklady z ostře pálené keramiky – takzvaného kabřince. Stejný obklad použil architekt i na vilu tenisty Petra Kodeše v roce 1973.
Motel jako nový typologický druh se v české architektuře objevil v 60. letech. Nesl s sebou tehdy nádech exotiky a také náznaky budoucnosti. Řada motelů navíc vznikla i mimo hlavní dálniční tahy. Jedním z nich je bývalý motel Stop/Garni – v současnosti motel Golf.

Další zastávkou přednáškového cyklu Nejošklivější architektura Prahy, který pořádá vzdělávací platforma Scholastika, se stal Motel Stop/Garni v Praze 5. Historii a zajímavé detaily stavby odhalil jeden z autorů budovy architekt Milan Rejchl a architektka Michaela Janečková.

"Motel jako nový typologický druh se v české architektuře objevil v 60. letech. Nesl s sebou nádech moderní exotiky, automobilového nomádství, které však na omezeném prostoru tehdejších československých dálnic a při husté síti měst se zavedenými hotely postrádalo tak silné opodstatnění jako na amerických highways," popisuje platforma Scholastika na svém Facebooku.

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.