Nejošklivější architektura? Motely s sebou nesly závan budoucnosti, stavěly se i mimo dálniční tahy

Nejošklivější architektura? Motely s sebou nesly závan budoucnosti, stavěly se i mimo dálniční tahy
Motely paradoxně vyrůstaly i mimo hlavní dálniční tahy. V Praze byl první z nich – Motel Stop Aleny Šrámkové a Jindřicha Půlkrábka – otevřen v roce 1965.
Zatímco návrh Aleny Šrámkové pracuje s klasickou trojtaktovou dispozicí – pokoje jsou dostupné z chodby vedené prostředkem objektu, architekt Rejchl přišel se třemi křídly pokojů sdružených kolem příjezdového parkoviště.
Přístavba od architekta Rejchla je pokryta obklady z ostře pálené keramiky – takzvaného kabřince. Stejný obklad použil architekt i na vilu tenisty Petra Kodeše v roce 1973.
U vstupu do středního traktu je dodnes zachovaná plastika Vladimíra Kýna.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
6. 11. 2017 16:15
Motel jako nový typologický druh se v české architektuře objevil v 60. letech. Nesl s sebou tehdy nádech exotiky a také náznaky budoucnosti. Řada motelů navíc vznikla i mimo hlavní dálniční tahy. Jedním z nich je bývalý motel Stop/Garni – v současnosti motel Golf.

Další zastávkou přednáškového cyklu Nejošklivější architektura Prahy, který pořádá vzdělávací platforma Scholastika, se stal Motel Stop/Garni v Praze 5. Historii a zajímavé detaily stavby odhalil jeden z autorů budovy architekt Milan Rejchl a architektka Michaela Janečková.

"Motel jako nový typologický druh se v české architektuře objevil v 60. letech. Nesl s sebou nádech moderní exotiky, automobilového nomádství, které však na omezeném prostoru tehdejších československých dálnic a při husté síti měst se zavedenými hotely postrádalo tak silné opodstatnění jako na amerických highways," popisuje platforma Scholastika na svém Facebooku.

 

Právě se děje

Další zprávy