Nechtěli bydlet v krabici. Architekti pro ně vytvořili ekologickou tvarovou hříčku

Nechtěli bydlet v krabici. Architekti pro ně vytvořili ekologickou tvarovou hříčku
Užitná plochu domu je 171 metrů čtverečních.
Velikost ovlivnily jak místní předpisy, tak i okolní zástavba.
Jde o dřevostavbu z masivních dřevěných panelů.
Fasáda je z modřínového šindele.
Foto: BoysPlaceNice
Petra Jansová Petra Jansová
25. 4. 2017 13:50
V chatové kolonii v Dobříši vznikl rodinný dům, který se na první pohled vymyká svému okolí. Zároveň ale s různorodou zástavbu dokáže splynout. Do oblých křivek se architekti pustili na základě přání investora, který nechtěl žít v domě připomínajícím krabici. Stavba, která je podle autorů tak trochu tvarovou hříčkou, má fasádu z modřínových šindelů a ekologický provoz.

Pražské architektonické studio Mimosa na sebe poprvé upozornilo projektem interiéru bistra Proti proudu v Karlíně. Interiér inspirovaný osobností Františka Křižíka zařadil server Designboom do deseti nejhezčích restaurací na světě. 

Mezi poslední realizace sedmičlenného týmu z pražského ateliéru patří i rodinný dům v Dobříši dokončený v loňském roce. Budova stojí v chatové kolonii nedaleko obory a je obklopena roztodivnými domky převážně malého měřítka, které vyrostly z lidské tvořivosti a bez minimálního zásahu architekta.  

"Díky okolí jsme snadno přijali přání investora mít měkký dům, který nebude krabicí. Obvykle k návrhům přistupujeme racionálněji než u tohoto domu. Nebýt přání investora, nemyslím, si, že bychom se do křivek pustili. Takto jsme si řekli, že okolní stavby jsou z velké části tvarovými hříčkami, přidat k nim další - byť trochu jiného stylu - nám dávalo smysl," vysvětluje koncept jeden z jeho autorů architekt Petr Moráček.

Okolní zástavba je podle něj sice nesourodá co do tvarů a materiálů jednotlivých objektů, celkově ale drží pohromadě právě díky této pestrosti a nesourodosti. Domky jsou sice různé, ale dohromady tvoří atmosféru celé oblasti.

"Asi před deseti lety vyšla kniha Chatařství Veroniky Zapletalové - ta je plná nejpodivnějších příbytků nalezených v různých koutech naší republiky. Všechny je ale spojuje kreativní používání tvarů, materiálů, úsměvnost ale i lehkost některých řešení. Výsledkem je specifická, ale svým způsobem jednotná atmosféra. Do té jsme chtěli přispět právě mírnou podivností domu. Podivností jeho tvaru i materiálu," dodává architekt.

Dům je umístěn v severní polovině pozemku, jižní část pozemku funguje jako zahrada. Jeho velikost se odvíjí od místních regulativů, hmotově respektuje i okolní nesourodou zástavbu. 

Tvarování interiéru odpovídá tvarování vnějšku, konstrukčnímu systému domu, potřebě i v křivém domě mít kam postavit skříně. Stěny jsou z velké části tvořeny masivními dřevěnými panely, které jsou základní nosnou konstrukcí domu. Podstatná část stěn, v zásadě všechny obvodové, je povrchově upravena hliněnou omítkou. Ta je stoprocentně přírodní a současně by domu měla přinést příjemné mikroklima.

Obytné místnosti jsou orientovány do zahrady na jihu, při severní fasádě jsou umístěny koupelny, schodiště, šatny, technická místnost. Přízemí je tvořeno otevřeným obytným prostorem s minimem předělů, v patře jsou vytvořeny tři pokoje.

"Dům je velmi dobře zateplený a vytápěný efektivním zdrojem tepla - tepelným čerpadlem. Aby dosáhl hranice, kdy je možné dům označit za pasivní (tou je spotřeba tepla 15kWh/m2), bylo třeba jej udělat také maximálně vzduchotěsný s řízeným větráním. Díky rekuperační jednotce se většina tepla, která se při běžném větrání "ztratí" do okolí stavby, předá čerstvému vzduchu, který je do domu přiváděn," říká Moráček.

Koncová fasáda je z modřínových šindelů. Tento materiál zvolili architekti záměrně. Domu dává drobnější měřítko a skvěle funguje i s lesem v sousedství. Zároveň štípaný šindel snadno kopíruje i tvar domu. 

Projekt: Rodinný dům v Dobříši

Autor: Mimosa (Petr Moráček, Jana Zoubková, Jan Matyska), spolupráce Růžena Šenoldová

Realizace: 2016

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy