reklama
 
 

Dům v domě na jižním Slovensku je odkazem na italské renesanční vily

Aktualizováno 5. 3. 2017 20:13
Slovenské architektonické studio Plural postavilo nedaleko Bratislavy v malé obci Bernolákovo House in House neboli Dům v domě. Stavba stojí na místě zahradního domku uprostřed starší zahradní zástavby. Zajímavý koncept, který unikátním způsobem spojuje pozemek s domem, byl za Slovensko nominovaný i na prestižní architektonickou cenu Mies van der Rohe.

Samotný dům o rozloze 300 metrů čtverečních se skládá ze dvou částí, vnitřní a vnější. Půdorys domu tvoří devět čtverců s rastrem pravidelné mřížkové struktury 3 x 3, která odkazuje na tvorbu benátského renesančního architekta Palladia.

Vnější část funguje jako meziprostor, který není ani zahradou, ani domem. "Je mediátorem mezi těmito částmi," vysvětluje architekt Michal Janák. Umístěn je zde bazén, garáž pro auto i kola nebo skladovací prostory.

Vnější hranice domu jsou vymezeny průsvitným vlnitým plastem, kterým do interiéru proniká denní světlo. 

Dům má čtyři pokoje, které se nachází podél centrální části, vždy po dvou se společnou koupelnou. V samém středu obytného prostoru je umístěna jídelna. Ta je vyvýšená a dokonale nasvícená díky střešnímu oknu nad jídelním stolem.

Interiéru dominuje beton, na stěnách natřený na bílo, na podlaze ponechaný ve své přirozené barvě. Jednotlivé místnosti oddělují dřevěné příčky. Celkový dojem prostoru podtrhují i dveřní otvory, které nemají ani rám, ani obložku.

autor: Petra Jansová | 5. 3. 2017 14:01

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama