reklama
 
 

Slovinský architekt staví domy na vrcholech hor. Testuje tak i odolnost materiálů

28. 3. 2017 15:00
Slovinský architekt Janez Martinčič ze studia OFIS rád staví v extrémních podmínkách. Přístřešek o necelých deseti metrech čtverečních umístil na vrchol hory Kanin v Julských Alpách pomocí vrtulníku a horolezců. A kvůli silnému větru se to podařilo až napotřetí. Podobnými realizacemi testuje odolnost materiálů v nepříznivých klimatických podmínkách.

Architekt Janez Martinčič ze slovinského studia OFIS si libuje v realizacích staveb v extrémních podmínkách. Naposledy ve spolupráci s horolezci a za pomoci vrtulníku dopravil chatku přímo na vrchol hory Kanin v Julských Alpách.

Objekty a přístřešky záměrně instaluje na vzdálená, obtížně dostupná místa, kde posléze studuje jejich reakci na extrémní počasí, vysoké teplotní výkyvy, velké množství sněhu, sesuvy půdy, ale i členitý vysokohorský terén. 

Hory Kanin se nachází nad slovinským městem Bovec. Za dobré viditelnosti je z místa, které vybrali tamní horolezci, vidět i Jaderské moře. Lokalita má mimo jiné i zajímavou historii. Za 1. světové války se tu odehrála celá řada velmi důležitých bitev. 

Přístřešek tak může v budoucnu sloužit nejenom turistům a horolezcům, ale i milovníkům přírody, historie a romantiky. 

Na konceptu a vývoji uceleného pláště odolného vůči nepříznivým přírodním podmínkám, který dokáže splynout s okolím, spolupracovalo studio ověnčené několika cenami s mnoha stavebními inženýry. (OFIS architekti vyhráli například britskou architektonickou soutěž Young Architect of the Year nebo získali prestižní cenu Miese van der Rohe). 

Celý projekt vznikl jako součást studie možného vývoje architektury. Stavba byla financována z darů. Realizace se uskutečnila především díky práci dobrovolníků. 

autor: Petra Jansová | 28. 3. 2017 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama