Jak se proměnila obec nedaleko Prahy během deseti let? Především vznikl kvalitní veřejný prostor

Jak se proměnila obec nedaleko Prahy během deseti let? Především vznikl kvalitní veřejný prostor
Takto ještě v roce 2010 vypadalo místo, kde nyní stojí vědecké centrum ELI. Zhruba šestihektarový pozemek chtěla obec revitalizovat už od roku 2004. "Všechny projekty revitalizace jsme pojali stejně, snažili jsme se do nich zapojit studenty architektury, kteří dané problémy řešili v rámci semestrálních prací. My jsme tak získali vícero nápadů," přibližuje starosta Věslav Michalik s tím, že díky této spolupráci se jim podařilo vytříbit názory na proměnu obce.
Zástupci obce tak připravili pro toto území regulační a zastavovací plán. "Když Akademie věd ČR hledala vhodnou oblast, byli jsme připraveni. Měli jsme jasno v tom, kam budovy umístit i v tom, jak by měly fungovat," přibližuje historii revitalizace zemědělského brownfieldu Michalik. Prioritou bylo, aby se budovy staly přirozenou součástí obce.
V budově, která se nachází naproti, sídlilo kdysi zemědělské družstvo.
Po rekonstrukci do ní obecní úřad umístil základní uměleckou školu.
Foto: Dolní Břežany
Petra Jansová Petra Jansová
10. 3. 2017 14:29
Dolní Břežany dlouhodobě vzbuzují zájem architektonické obce. Ta středočeskou obec považuje za pokračovatele vysoce hodnocené Litomyšle. Loni se do architektonické ročenky dostal břežanský hřbitov, letos sportovní hala postavená ve školním areálu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy