Jak se proměnila obec nedaleko Prahy během deseti let? Především vznikl kvalitní veřejný prostor

Jak se proměnila obec nedaleko Prahy během deseti let? Především vznikl kvalitní veřejný prostor
Takto ještě v roce 2010 vypadalo místo, kde nyní stojí vědecké centrum ELI. Zhruba šestihektarový pozemek chtěla obec revitalizovat už od roku 2004. "Všechny projekty revitalizace jsme pojali stejně, snažili jsme se do nich zapojit studenty architektury, kteří dané problémy řešili v rámci semestrálních prací. My jsme tak získali vícero nápadů," přibližuje starosta Věslav Michalik s tím, že díky této spolupráci se jim podařilo vytříbit názory na proměnu obce.
Zástupci obce tak připravili pro toto území regulační a zastavovací plán. "Když Akademie věd ČR hledala vhodnou oblast, byli jsme připraveni. Měli jsme jasno v tom, kam budovy umístit i v tom, jak by měly fungovat," přibližuje historii revitalizace zemědělského brownfieldu Michalik. Prioritou bylo, aby se budovy staly přirozenou součástí obce.
V budově, která se nachází naproti, sídlilo kdysi zemědělské družstvo.
Po rekonstrukci do ní obecní úřad umístil základní uměleckou školu.
Foto: Dolní Břežany
Petra Jansová Petra Jansová
10. 3. 2017 14:29
Dolní Břežany dlouhodobě vzbuzují zájem architektonické obce. Ta středočeskou obec považuje za pokračovatele vysoce hodnocené Litomyšle. Loni se do architektonické ročenky dostal břežanský hřbitov, letos sportovní hala postavená ve školním areálu.
 

Právě se děje

Další zprávy