Foto: Nejlepší novostavbou v historickém prostředí je obecní úřad a pošta v Bílovicích nad Svitavou

Bílovice nad Svitavou
Součástí zadání bylo vytvořit nový obecní úřad, knihovnu, obřadní síň, poštu, letní výčep a zahrádku obecní hospody i hlavní náměstí obce, které do té doby chybělo.
Druhým finalistou se stal projekt Petra Hrůši, Igora Bielika a Víta Zenkla.
Ti vyprojektovali do centra Brna etážové garáže.
Palírna ovocných destilátů v Javornici vznikla ze starého vesnického stavení, které ateliér ADR (Petr Kolář a Aleš Lapka) dostavěl.
Foto: Cena Klubu za starou Prahu
ČTK pej, ČTK
14. 3. 2018 21:10
Čtrnáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu, která je udělována za novostavbu v historickém prostředí, má vítěze. Stal se jím obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice nad Svitavou od Studia P. P. Architects.

Cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí pro rok 2017 dostal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice nad Svitavou. Studio P. P. Architects za vytvoření nového centra obce i s nově pojednaným hlavním náměstím dostalo ocenění, které udílí Klub Za starou Prahu.

Snaží se tak vyzdvihovat nové stavby či rekonstrukce historických domů, které podle něj nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.

Bílovicím centrum obce dlouho chybělo. Podle vedení obce se o jeho vytvoření snažilo zastupitelstvo od roku 1990. Postupně obec vykupovala starší domy a začala veřejná debata o nové podobě obce. V roce 2010 na tom začalo zastupitelstvo pracovat a v roce 2015 se začalo s náklady přes 40 milionů korun stavět. Zadáním bylo vytvořit nový obecní úřad, knihovnu, obřadní síň, poštu, letní výčep a zahrádku obecní hospody i hlavní náměstí.

Architekti ke svému projektu uvedli, že důležité pro ně bylo zachování podoby vývoje historického urbanismu a komorního měřítka. Nové objekty drží uliční čáru, prostor náměstí je od ulice odcloněn trojicí stromů s jedním solitérem, kolem něhož je lavička.

V centru náměstí je fontána, knihovna je situována v druhém plánu, tedy dále od ulice, do klidové části náměstí. Předsazená střecha podpořená velkými dřevěnými sloupy tvoří průchod mezi knihovnou a obecním úřadem na nádvoří, které spojuje obecní úřad s obřadní síní a zahrádkou bílovické hospody.

Architektonická forma obecního úřadu a pošty je jednoduchá, jde o jednopodlažní objekty se sedlovou střechou s tradičními taškami. Díky tomu novostavby dobře zapadají mezi okolní jednopodlažní, převážně rodinné domy. Všechny objekty jsou zděné a bez zateplení pro větší odolnost a lepší opravitelnost fasád.

Bílovice se neustále rozrůstají. Díky přírodě v okolí a dobré dostupnosti do Brna se v posledních 15 letech staly domovem pro mnoho obyvatel, kteří z Brna odešli. Loni v nich žilo 3646 lidí.

Letos byl do soutěže nominováno sedm staveb - obecní úřad, bytový dům, garáže, kostel, společenský dům a palírna. Cena Klubu Za starou se udílí za zdařilou novou stavbu, která nenarušuje, ale naopak dotváří historické prostředí. Nominované stavby jsou v menších městech, tradičně je zastoupeno Brno a po dlouhé době také Praha. 

Loni zvítězila rekonstrukce a přístavba Bílé věže v Hradci Králové. Pracovalo na ní studio Chmelík&partneři.

(Nominované stavby i loňské vítěze si můžete prohlédnout v galerii nahoře u článku)

 

Právě se děje

Další zprávy