Studentskou cenu získala oprava statku rodiny Mašínů. Autor chce rehabilitovat pojem vlastenectví

Studentskou cenu získala oprava statku rodiny Mašínů. Autor chce rehabilitovat pojem vlastenectví
Olověného Dušana za architekturu získal Walbert Schmirler z ateliéru Hradečný za projekt Památníku tří odbojů.
"Návrh je koncipován do dvou vrstev. První vrstvou je tradiční pojetí památníku jako pietního místa, druhá vrstva má podobu expozic věnovaných jednotlivým odbojům. Charakter druhé vrstvy osciluje mezi památníkem a muzejní expozicí, nemá tedy pouze funkci pietní, ale také vzdělávací," popisuje autor konceptu.
Atmosféru, ve které se odboj odehrával, se autor snažil zprostředkovat pomocí dobových artefaktů i vojenských symbolů. "Pokusil jsem se rehabilitovat pojmy jako národní hrdost a vlastenectví, které, spojované s populismem, nacionalismem a extremistickými skupinami, ztratily v soudobé společnosti důstojné zastoupení," uvedl Walbert Schmirler.
Odborná porota ocenila nejen zadání projektu, ale i Schmirlerovo provedení, které z příslovečného mála vytěžilo možné maximum a minimalistickým záměrem trefně pojmenovává existenciální nicotu.
Foto: Olověný Dušan/Walbert Schmirler
Petra Jansová Petra Jansová
19. 3. 2018 16:04
Minulý týden byly v budově bývalého Federálního shromáždění v Praze předány jubilejní pětadvacáté ceny Olověný Dušan. Jako nejlepší architektonický počin odborná porota ocenila projekt Památníku tří odbojů studenta Walberta Schmirlera z ateliéru Hradečný, který řešil přeměnu statku rodiny Mašínů na památník. Olověného Dušana v kategorii design získala Lucie Koudelková z ateliéru Jaroš & Gonzalez za variabilní policový systém.

Soutěž Olověný Dušan byla založena v roce 1993 a jejím cílem je přispět k hodnocení výuky na Fakultě architektury ČVUT, a to prostřednictvím nezávislého, vnějšího pohledu. Porota se totiž skládá z osobností, které momentálně na fakultě nepůsobí. 

Soutěže se účastní automaticky každý řádný student, který odevzdá a vystaví svůj semestrální projekt. Výjimku tvoří projekty diplomní a práce prvních ročníků.

Mezi více než tisícovkou studentů oborů Architektura a urbanismus a Krajinářská architektura pak porota vybere několik nominovaných a následně i vítěze. Obdobně volí vítězný projekt i mezi studenty oboru Průmyslový design.

Kromě nejlepších projektů porota vybírá i vítězný architektonický ateliér, a to mezi čtyřicítkou řádných studií, která na fakultě působí. V kategorii design se pak volí mezi ateliéry čtyřmi. 

Jako jednoznačný vítěz v oboru architektura byl zvolen ateliér Michala Kuzemenského. Podle poroty na něm nebylo co kritizovat, byla cítit práce se studenty a dotaženost všech projektů.

Vítězem v oboru průmyslový design se už poněkolikáté v řadě stal ateliér Jaroš & Gonzales, u něhož porota ocenila práci s detailem, materiály a dotaženost jednotlivých projektů.

Olověnou sošku za celoživotní zásluhy, a to nejen za výuku ve škole získala přední česká architektka a emeritní profesorka Fakulty architektury Alena Šrámková.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 1 hodinou

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy