Až na syrový beton. Radikální rekonstrukce proměnila panelákový byt k nepoznání

Foto: Traga
Petra Jansová Petra Jansová
24. 3. 2017 16:37
S bytem v paneláku se dvojice mladých architektů vyrovnala po svém. V souladu s klientem sáhli po radikálním řešení. Desítky let staré nátěry na zdech a stropu nechali odstranit až na syrový beton.

Nekvalitní materiály a dispozice donutily majitele bytu v panelovém domě typu T08B na pražském sídlišti k rekonstrukci. Se zadáním oslovil nové architektonické studio Neuhäusl Hunal. Důvěra, kterou architekti od klienta dostali, se vyplatila. 

Slabá stránka panelového bytu se stala vizuální koncepcí. "V první řadě šlo o přiznání panelů. Jsme v paneláku, netřeba si hrát na něco jiného a z největší slabiny vzniká základ identity celého prostoru," vysvětluje David Neuhäusl.

Stejný princip architekti uplatnili i pro elektrické rozvody, protože by nebylo vhodné je zasekávat do nosných panelů; místo skrývání anebo lišt z nich udělali výrazný prvek.

Došlo i na změnu dispozic. Nejrazantněji sáhli architekti do vstupních prostor. Místo stísněné chodby vznikla velkorysá vstupní hala s úložnými prostory, která se stala přirozeným centrem bytu a propojuje všechny místnosti. Kuchyně a obývací část byla propojena do jednoho prostorného celku.  

Původně plánované vestavěné skříně byly vzhledem k omezenému rozpočtu nahrazeny méně nákladným řešením. Textilie nakonec zjemnily panely i nábytek v černém matu.

"Nedostatek plochy vyřešil systém nábytku, který důsledně využívá prostor pod stropem. Kvůli pohodlnému otevírání okna a dveří na balkon jsme nemohli dotáhnout kuchyňskou linku a protilehlé skříně až ke stěně, čímž ale vznikly prakticky otevřené, relativně skryté police z boku, které nenarušují jednotný charakter uzavřeného černého nábytku," dodává Neuhäusl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy