Až na syrový beton. Radikální rekonstrukce proměnila panelákový byt k nepoznání

Až na syrový beton. Radikální rekonstrukce proměnila panelákový byt k nepoznání
Původní několikamilimetrový nátěr na nosných zdech a stropu byl během rekonstrukce odstraněn.
Příčky byly natřeny na bílo.
Plánované vestavěné skříně z finančních důvodů ustoupily textilu.
Obytný prostor sjednocuje světle šedá vinylová podlaha.
Foto: Traga
Petra Jansová Petra Jansová
24. 3. 2017 16:37
S bytem v paneláku se dvojice mladých architektů vyrovnala po svém. V souladu s klientem sáhli po radikálním řešení. Desítky let staré nátěry na zdech a stropu nechali odstranit až na syrový beton.

Nekvalitní materiály a dispozice donutily majitele bytu v panelovém domě typu T08B na pražském sídlišti k rekonstrukci. Se zadáním oslovil nové architektonické studio Neuhäusl Hunal. Důvěra, kterou architekti od klienta dostali, se vyplatila. 

Slabá stránka panelového bytu se stala vizuální koncepcí. "V první řadě šlo o přiznání panelů. Jsme v paneláku, netřeba si hrát na něco jiného a z největší slabiny vzniká základ identity celého prostoru," vysvětluje David Neuhäusl.

Stejný princip architekti uplatnili i pro elektrické rozvody, protože by nebylo vhodné je zasekávat do nosných panelů; místo skrývání anebo lišt z nich udělali výrazný prvek.

Došlo i na změnu dispozic. Nejrazantněji sáhli architekti do vstupních prostor. Místo stísněné chodby vznikla velkorysá vstupní hala s úložnými prostory, která se stala přirozeným centrem bytu a propojuje všechny místnosti. Kuchyně a obývací část byla propojena do jednoho prostorného celku.  

Původně plánované vestavěné skříně byly vzhledem k omezenému rozpočtu nahrazeny méně nákladným řešením. Textilie nakonec zjemnily panely i nábytek v černém matu.

"Nedostatek plochy vyřešil systém nábytku, který důsledně využívá prostor pod stropem. Kvůli pohodlnému otevírání okna a dveří na balkon jsme nemohli dotáhnout kuchyňskou linku a protilehlé skříně až ke stěně, čímž ale vznikly prakticky otevřené, relativně skryté police z boku, které nenarušují jednotný charakter uzavřeného černého nábytku," dodává Neuhäusl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy