Až na syrový beton. Radikální rekonstrukce proměnila panelákový byt k nepoznání

Až na syrový beton. Radikální rekonstrukce proměnila panelákový byt k nepoznání
Původní několikamilimetrový nátěr na nosných zdech a stropu byl během rekonstrukce odstraněn.
Příčky byly natřeny na bílo.
Plánované vestavěné skříně z finančních důvodů ustoupily textilu.
Obytný prostor sjednocuje světle šedá vinylová podlaha.
Foto: Traga
Petra Jansová Petra Jansová
24. 3. 2017 16:37
S bytem v paneláku se dvojice mladých architektů vyrovnala po svém. V souladu s klientem sáhli po radikálním řešení. Desítky let staré nátěry na zdech a stropu nechali odstranit až na syrový beton.

Nekvalitní materiály a dispozice donutily majitele bytu v panelovém domě typu T08B na pražském sídlišti k rekonstrukci. Se zadáním oslovil nové architektonické studio Neuhäusl Hunal. Důvěra, kterou architekti od klienta dostali, se vyplatila. 

Slabá stránka panelového bytu se stala vizuální koncepcí. "V první řadě šlo o přiznání panelů. Jsme v paneláku, netřeba si hrát na něco jiného a z největší slabiny vzniká základ identity celého prostoru," vysvětluje David Neuhäusl.

Stejný princip architekti uplatnili i pro elektrické rozvody, protože by nebylo vhodné je zasekávat do nosných panelů; místo skrývání anebo lišt z nich udělali výrazný prvek.

Došlo i na změnu dispozic. Nejrazantněji sáhli architekti do vstupních prostor. Místo stísněné chodby vznikla velkorysá vstupní hala s úložnými prostory, která se stala přirozeným centrem bytu a propojuje všechny místnosti. Kuchyně a obývací část byla propojena do jednoho prostorného celku.  

Původně plánované vestavěné skříně byly vzhledem k omezenému rozpočtu nahrazeny méně nákladným řešením. Textilie nakonec zjemnily panely i nábytek v černém matu.

"Nedostatek plochy vyřešil systém nábytku, který důsledně využívá prostor pod stropem. Kvůli pohodlnému otevírání okna a dveří na balkon jsme nemohli dotáhnout kuchyňskou linku a protilehlé skříně až ke stěně, čímž ale vznikly prakticky otevřené, relativně skryté police z boku, které nenarušují jednotný charakter uzavřeného černého nábytku," dodává Neuhäusl.

 

Právě se děje

Další zprávy