Nevšední školka v Klecanech podněcuje zájem o svět. Vznikla na popud tamních patriotů

Nevšední školka v Klecanech podněcuje zájem o svět. Vznikla na popud tamních patriotů
Dobrovolný hasič a jeho žena dlouho snili o tom, že si ve středočeských Klecanech jednou vybudují vlastní mateřskou školu. Šance se jim naskytla teprve s novým územním plánem. Trojúhelníkový pozemek si dvojice pořídila s vizí lepšího vzdělávání a kulturního programu pro děti i rodiče. Mateřská škola stojí v Klecanech v rezidenční čtvrti, na pozemku, který obec vyčlenila pro občanskou vybavenost.
Pedagogika, která se soustřeďuje na rozvíjení poznatků a dovedností dětí, se odráží i v samotné architektuře stavby. Mnohoúhelníkový půdorys vytváří v exteriéru i interiéru různé typy zákoutí a podporuje děti ve zvídavosti.
Středobodem školy je otevřená místnost, ve které děti tráví společný čas.
Součástí stavby je i kulturní a společenské centrum s výhledem na zahradu, které se nachází v patře budovy.
Foto: Studio Flusser
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 6. 2021 6:01
Dobrovolný hasič a jeho žena dlouho snili o tom, že si ve středočeských Klecanech jednou vybudují vlastní mateřskou školu. Šance se jim naskytla teprv s novým územním plánem, když se vedle rozsáhlých ploch pro bydlení podařilo na radnici prosadit i občanskou vybavenost. Trojúhelníkový pozemek v rezidenční čtvrti si dvojice pořídila s vizí lepšího vzdělávání a kulturního programu pro děti i rodiče.

Architektura stavby už zvenčí napovídá, že mateřská škola v Klecanech nenabízí obyčejné vzdělávání. Nová instituce pro děti od tří do pěti let se specializuje na alternativní pedagogiku typu montessori. 

"Náš návrh odráží jeden ze základních principů montessoriovské pedagogiky, a sice tak zvaného připraveného prostředí. Podle této zásady bývá prostor uspořádán do koutků, v nichž se často odehrávají takzvané skutečné aktivity. Děti pracují na skutečném ponku, zatloukají skutečným kladivem skutečné ostré hřebíky, vaří ve skutečné kuchyňce a tak podobně," představuje svou vizi studio No Architects. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy