Ze staré školy na Vysočině je krásná chalupa. Architekti zrepasovali krovy a nábytek

Ze staré školy na Vysočině je krásná chalupa. Architekti zrepasovali krovy a nábytek
Každou úpravu architekti konzultovali s památkáři. Vstupní chodba tak dodnes připomíná charakter školy, konkrétně malotřídky, do níž byla chalupa přestavěná ve 20. století. Když si majitelé rozlehlou stavbu vyhlédli, byla už v téměř havarijním stavu. "Budovu bývalé vesnické školy jsme objevili v roce 2015. Zdejší kraj jsme dobře znali a hledali klidné místo, kde bychom se mohli setkávat s celou širokou rodinou a užít si přírodu," říkají manželé Karáskovi.
Interiérová designérka Adéla Lipár Kudrnová v chalupě zkombinovala moderní vybavení se starým nábytkem. Některé kusy našla přímo v chalupě, jiné zakoupila ve starožitnictví a nechala zrepasovat.
Majitelé si přáli, aby se na chalupě mohli setkávat s velkou rodinou i přáteli, a tak v ní musel být dostatek spacích kapacit. Architekt Tomáš Beránek proto vymyslel na otevřenou půdu, kterou kvůli památkové ochraně nemohl nechat zateplit, zabudované vytápěné spací kóje.
Přes chodbu je manželská postel s jednolůžkem a přistýlkou pro dva. Ubytování je koncipované především pro rodiny s dětmi.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 6. 2021 14:55
Manželé Karáskovi si na Vysočině vyhlédli rozlehlé stavení, které v minulosti sloužilo jako škola. Historické budovy byly v havarijním stavu, dvojice se ale zamilovala do velkých oken a atmosféry starých časů. Stavbu koupili a společně s architekty konzultovali její přestavbu krok po kroku s památkáři. Dům tak má původní školní dispozice, zrepasované krovy, původní štít i šindelovou střechu.

Interiér chalupy Na Škole v Javorku na okraji Vysočiny je společným dílem architekta Tomáše Beránka a designérky Adély Lipár Kudrnové. Autoři zachovali co nejvíce původních prvků, zároveň ale chtěli, aby byl interiér uzpůsobený pro moderního člověka 21. století. 

Přestavba je jedním z přihlášených projektů v soutěži Interiér roku, konkrétně v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce. Vyhlášení výsledků bude 21. září na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 48 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy