Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky

Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky
Dům v Brně pochází z 30. let 20. století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Dělníci v ní žili asi 30 let do doby, než je komunisté přestěhovali do nově vystavěných panelových domů.
Okna a prosklené dveře prosvětlili vstupní chodbu, která vede novou přístavbou. Hned za dveřmi je technický kout, na druhé straně je malá lichoběžníková pracovna, která reaguje na tvar pozemku.
Stropy jsou pohledové železobetonové s otiskem dřevěných desek. Pohledový beton přechází i v nový nadvlak nad novým prosklením  z obývacího pokoje do dvora.
Štít a vždy jedna stěna v dětském pokoji, pracovně i ložnici jsou černé hliněné s řezankovým zlatavým vsypem.
Foto: Pavel Barták
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 5. 2021 6:00
Dům v Brně pochází z 30. let minulého století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Před 12 lety stavbu odkoupili mladí architekti, časem se vzali, narodily se jim tři děti a dispozice starého dělnického domku rodině přestaly vyhovovat. Manželé se proto dům rozhodli proměnit v útulné a prosvětlené bydlení se všemi standardy 21. století.

"Dispoziční řešení domu bylo v důsledku letitého zastavování uliček mezi domy chaotické a zdaleka neodpovídalo dnešním potřebám. Každá místnost měla podlahu v jiné výšce, lokálně se objevovala vlhkost a s tím spojená plíseň. Většina pokojů navíc byla tmavá," popisují stav před rekonstrukcí manželé Horákovi z ateliéru Kamkabinet.

Přestavba je jedním z přihlášených projektů v soutěži Interiré roku, konkrétně v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce. Vyhlášení výsledků bude 21. září na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX.

Podívejte se, jak se dnes žije v bývalé brněnské nouzové kolonii.

 

Právě se děje

Další zprávy