Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky

Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky
Dům v Brně pochází z 30. let 20. století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Dělníci v ní žili asi 30 let do doby, než je komunisté přestěhovali do nově vystavěných panelových domů.
Okna a prosklené dveře prosvětlili vstupní chodbu, která vede novou přístavbou. Hned za dveřmi je technický kout, na druhé straně je malá lichoběžníková pracovna, která reaguje na tvar pozemku.
Stropy jsou pohledové železobetonové s otiskem dřevěných desek. Pohledový beton přechází i v nový nadvlak nad novým prosklením  z obývacího pokoje do dvora.
Štít a vždy jedna stěna v dětském pokoji, pracovně i ložnici jsou černé hliněné s řezankovým zlatavým vsypem.
Foto: Pavel Barták
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 5. 2021 6:00
Dům v Brně pochází z 30. let minulého století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Před 12 lety stavbu odkoupili mladí architekti, časem se vzali, narodily se jim tři děti a dispozice starého dělnického domku rodině přestaly vyhovovat. Manželé se proto dům rozhodli proměnit v útulné a prosvětlené bydlení se všemi standardy 21. století.

"Dispoziční řešení domu bylo v důsledku letitého zastavování uliček mezi domy chaotické a zdaleka neodpovídalo dnešním potřebám. Každá místnost měla podlahu v jiné výšce, lokálně se objevovala vlhkost a s tím spojená plíseň. Většina pokojů navíc byla tmavá," popisují stav před rekonstrukcí manželé Horákovi z ateliéru Kamkabinet.

Přestavba je jedním z přihlášených projektů v soutěži Interiré roku, konkrétně v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce. Vyhlášení výsledků bude 21. září na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX.

Podívejte se, jak se dnes žije v bývalé brněnské nouzové kolonii.

 

Právě se děje

před 1 minutou

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy