Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky

Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky
Dům v Brně pochází z 30. let 20. století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Dělníci v ní žili asi 30 let do doby, než je komunisté přestěhovali do nově vystavěných panelových domů.
Okna a prosklené dveře prosvětlili vstupní chodbu, která vede novou přístavbou. Hned za dveřmi je technický kout, na druhé straně je malá lichoběžníková pracovna, která reaguje na tvar pozemku.
Stropy jsou pohledové železobetonové s otiskem dřevěných desek. Pohledový beton přechází i v nový nadvlak nad novým prosklením  z obývacího pokoje do dvora.
Štít a vždy jedna stěna v dětském pokoji, pracovně i ložnici jsou černé hliněné s řezankovým zlatavým vsypem.
Foto: Pavel Barták
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 5. 2021 6:00
Dům v Brně pochází z 30. let minulého století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Před 12 lety stavbu odkoupili mladí architekti, časem se vzali, narodily se jim tři děti a dispozice starého dělnického domku rodině přestaly vyhovovat. Manželé se proto dům rozhodli proměnit v útulné a prosvětlené bydlení se všemi standardy 21. století.

"Dispoziční řešení domu bylo v důsledku letitého zastavování uliček mezi domy chaotické a zdaleka neodpovídalo dnešním potřebám. Každá místnost měla podlahu v jiné výšce, lokálně se objevovala vlhkost a s tím spojená plíseň. Většina pokojů navíc byla tmavá," popisují stav před rekonstrukcí manželé Horákovi z ateliéru Kamkabinet.

Přestavba je jedním z přihlášených projektů v soutěži Interiré roku, konkrétně v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce. Vyhlášení výsledků bude 21. září na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX.

Podívejte se, jak se dnes žije v bývalé brněnské nouzové kolonii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy