Modlitebna v Sedlčanech je jako krystal. Spadá pod nejrychleji rostoucí církev světa

Modlitebna v Sedlčanech je jako krystal. Spadá pod nejrychleji rostoucí církev světa
"Tvar modlitebny vychází z průniku krystalické formy s organickým tvarem křivky. Pevná hmota symbolizuje vymezený prostor života. Křivka jako měkký organický prvek představuje spontánnost a dynamiku života – křivka, jež nás vyvádí z rovnováhy pevné formy," říkají architekti ze studia A8000.
Samotná modlitebna je minimalistická, dominuje jí světlo a čistě bílý prostor.
"Kompozičně hlavní sál graduje nad nejdůležitějším liturgickým prvkem, křtitelnicí, což je srdce celé modlitebny. Sochařka Jaroslava Kadlecová pojala samotný tvar křtitelnice jako přepis liturgického úkonu křtu," dodává čtveřice architektů Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa, Stanislava Blažková.
Sedlčanské společenské centrum našlo místo přímo v historické části města. V moderním prostoru, který zvenčí vypadá jako mnohoúhelník nebo krystal, sídlí Adventisté sedmého dne.
Foto: Ondřej Bouška
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 6. 2021 14:38
Sedlčanské společenské centrum našlo místo přímo v historické části města. Moderní architektura, která zvenčí vypadá jako mnohoúhelník nebo krystal, patří Adventistům sedmého dne. Protestantský směr, který vznikl v USA a dnes patří mezi nejrychleji rostoucí církve světa, nemá ve své liturgii jasně definovaný prostor, a tak architekti měli při tvorbě interiéru poměrně volnou ruku.

Společenské centrum navrhli architekti ze studia A8000. "Tvar modlitebny vychází z průniku krystalické formy s organickým tvarem křivky. Pevná hmota symbolizuje vymezený prostor života. Křivka jako měkký organický prvek zase představuje spontánnost a dynamiku života, je to křivka, jež nás vyvádí z rovnováhy pevné formy," vysvětlují autoři stavby. Na interiéru se podílela také sochařka Jaroslava Kadlecová. 

Přestavba je jedním z přihlášených projektů v soutěži Interiér roku 2020, konkrétně v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce. Vyhlášení výsledků bude 21. září na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34.000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy