Česko očima patnáctiletého kluka. Mapuje krásné stavby a nabízí tipy na výlet

Česko očima patnáctiletého kluka. Mapuje krásné stavby a nabízí tipy na výlet
V Dolních Břežanech by se lidé měli zastavit také u hřbitova, který vybudoval architekt Zdeněk Sendler. "Hřbitov je zakomponovaný do krajiny a tvoří její přirozenou součást. Kruhový tvar vymezený kamennými zdmi také symbolizuje keltský kříž, s nímž je obec spojená díky keltskému oppidu Závist," říká Ondřej.
Průvodce láká i k výletu do Komplexu laboratoří LIKO-NOE od architekta Zdeňka Fránka, který pluje na vodní ploše ve Slavkově u Brna. Dřevostavba je opláštěná svislými zahradami, má vlastní čističku a využívá solární energii.
Kaplička Čtyř svatých od ti2 architekti zase stojí u polní cesty ze Sobětuch do Rabštejnské Lhoty na Pardubicku. "Kaplička je svařena ze čtyř plechů. Čtyřka symbolizuje svět s jeho živly, ročními obdobími a světovými stranami. Pod kapličkou je umístěna nerezová schránka se vzkazem budoucím generacím od místních dětí a vedení obce. Objekt kapličky je doplněn lavičkou se štítkem stručně popisujícím její symboliku," zní popis na Rare Places.
Jede-li člověk na Valašsko, měl by se zastavit i v podbeskydské obci Trojanovice. Studio Kamil Mrva Architekti v ní společně s tamním starostou rozvíjí architekturu po vzoru Švýcarska. Do popředí obce se současný starosta Jiří Novotný dostal díky iniciativě Naše Beskydy, jejímž cílem je chránit krajinu před těžaři. Tak trochu symbolicky stojí dnes nad údolím malá kaplička se zvonem, která připomíná, že "socialistickému skanzenu" (dolům) už na Beskydsku odzvonilo. Další Ondřejovy tipy na výlety, kterých je více než sto, jsou na webu Rare Places.
Foto: Ondřej Filgas (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 5. 2021 6:07
Byť Ondřej Filgas studuje teprve základní školu, jeho vášní je architektura. Od té doby, co s rodiči navštívil archeopark v Pavlově, se začal více dívat kolem sebe a zajímat se o stavby v Česku i na Slovensku. Před rokem, ve svých čtrnácti letech, založil s kamarádem on-line průvodce, v kterém nabízí své tipy na domy, mosty, muzea i rozhledny. Mezi jeho oblíbená místa patří pozorovatelna Durch.

On-line průvodce Ondřej Filgas nazval Rare Places. "Na webu jsou různá místa, která se ve všemožném liší, ale jedno mají společné. Architekturu, design a charisma. Kromě hezkých fotek a nedlouhých textů v každém příspěvku web nabízí mapu, díky které naleznete kratší cestu za objevením neobyčejného místa," říká dnes už patnáctiletý student základní školy ze Vsetínska, který se hlásí na obor ekonomika a podnikání.

Podívejte se, jaká místa můžete v létě navštívit.

 

Právě se děje

před 4 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy