Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru

Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru
Dům nebo spíš sklad "hledí" na českobudějovické Piaristické náměstí od roku 1531, kdy ho panstvo nechalo vystavět pro zásoby obilí. V průběhu historie pak budova sloužila i jako zbrojnice, na snímku z roku 1927 je částečně vidět její štít s klíčovými střílnami.
Postupem času stavba s prvky hradebního cimbuří, které bylo typické pro počátky jihočeské renesance, chátrala a sloužila hlavně jako sklad na sůl. Odtud se vzal také její název, kdy jí Budějovičtí začali jednoduše říkat "solnice".
Přezdívka se vžila natolik, že po rekonstrukci historické budovy a její proměně v pivní restauraci jí i sami majitelé dali název Solnice.
Na přestavbě spolupracovalo budějovické studio Lubora Gregora a architekti z ateliéru PH6. Společným cílem bylo zachovat a opravit původní konstrukci, včetně historických krovů, z nichž jeden je v pořadí čtvrtým nejstarším trámem v celém tuzemsku.
Foto: ateliér PH6
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 5. 2020 6:00
Solnice stojí na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích od roku 1531 a má jeden z nejstarších dochovaných krovů v tuzemsku. Pětipatrová budova sloužila v průběhu staletí jako sklad obilí, zbraní a nakonec i soli, z čehož je také odvozené její jméno. Před pár lety koupil areál nový majitel a ten nechal domy proměnit na restauraci a přilehlý pivovar. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.

Soutěž Interiér roku, které je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem, každoročně oceňuje soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. Pořádá ji Institut bytového designu a výsledky vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 22. září v pražské galerii Dox.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

SPD chce získat v krajích aspoň 50 zastupitelů, v senátních volbách jednoho postupujícího

Hnutí SPD chce získat v podzimních krajských volbách aspoň pět desítek zastupitelů a chce uspět ve všech 13 regionech. Po jednání celostátního grémia v Praze to řekli předseda a místopředseda SPD Tomio Okamura a Radim Fiala. Ambicí hnutí je podílet se na vedení nejméně dvou krajů. Na kampaň hodlá SPD vydat kolem 20 milionů korun.

Po minulých volbách se SPD dostalo do koalice v jednom kraji, a to Ústeckém. "Úspěchem bude jakékoli zvýšení tohoto počtu," uvedl Okamura po shromáždění, kterým hnutí zahájilo předvolební kampaň. Před čtyřmi lety se SPD ucházelo o hlasy voličů ve většině krajů v koalici se Stranou práv občanů-Zemanovci.  Letos bude SPD kandidovat ve všech regionech samostatně

V případě senátních voleb bude SPD usilovat podle Okamury o to, aby některý z kandidátů hnutí postoupil do druhého volebního kola. "Udělali bychom vše pro to, abychom uspěli," uvedl. V Senátu SPD zastoupení dosud nemá.

Další zprávy