Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru

Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru
Dům nebo spíš sklad "hledí" na českobudějovické Piaristické náměstí od roku 1531, kdy ho panstvo nechalo vystavět pro zásoby obilí. V průběhu historie pak budova sloužila i jako zbrojnice, na snímku z roku 1927 je částečně vidět její štít s klíčovými střílnami.
Postupem času stavba s prvky hradebního cimbuří, které bylo typické pro počátky jihočeské renesance, chátrala a sloužila hlavně jako sklad na sůl. Odtud se vzal také její název, kdy jí Budějovičtí začali jednoduše říkat "solnice".
Přezdívka se vžila natolik, že po rekonstrukci historické budovy a její proměně v pivní restauraci jí i sami majitelé dali název Solnice.
Na přestavbě spolupracovalo budějovické studio Lubora Gregora a architekti z ateliéru PH6. Společným cílem bylo zachovat a opravit původní konstrukci, včetně historických krovů, z nichž jeden je v pořadí čtvrtým nejstarším trámem v celém tuzemsku.
Foto: ateliér PH6
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 5. 2020 6:00
Solnice stojí na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích od roku 1531 a má jeden z nejstarších dochovaných krovů v tuzemsku. Pětipatrová budova sloužila v průběhu staletí jako sklad obilí, zbraní a nakonec i soli, z čehož je také odvozené její jméno. Před pár lety koupil areál nový majitel a ten nechal domy proměnit na restauraci a přilehlý pivovar. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.

Soutěž Interiér roku, které je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem, každoročně oceňuje soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. Pořádá ji Institut bytového designu a výsledky vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 22. září v pražské galerii Dox.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí poté, co vedení strany dosadilo na pozici lídra Romana Onderku místo jihomoravského předsedy Štefana.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy