Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru

Bývalý sklad na sůl proměnili v úchvatnou hospodu. Pivo do ní teče přímo z pivovaru
Dům nebo spíš sklad "hledí" na českobudějovické Piaristické náměstí od roku 1531, kdy ho panstvo nechalo vystavět pro zásoby obilí. V průběhu historie pak budova sloužila i jako zbrojnice, na snímku z roku 1927 je částečně vidět její štít s klíčovými střílnami.
Postupem času stavba s prvky hradebního cimbuří, které bylo typické pro počátky jihočeské renesance, chátrala a sloužila hlavně jako sklad na sůl. Odtud se vzal také její název, kdy jí Budějovičtí začali jednoduše říkat "solnice".
Přezdívka se vžila natolik, že po rekonstrukci historické budovy a její proměně v pivní restauraci jí i sami majitelé dali název Solnice.
Na přestavbě spolupracovalo budějovické studio Lubora Gregora a architekti z ateliéru PH6. Společným cílem bylo zachovat a opravit původní konstrukci, včetně historických krovů, z nichž jeden je v pořadí čtvrtým nejstarším trámem v celém tuzemsku.
Foto: ateliér PH6
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 5. 2020 6:00
Solnice stojí na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích od roku 1531 a má jeden z nejstarších dochovaných krovů v tuzemsku. Pětipatrová budova sloužila v průběhu staletí jako sklad obilí, zbraní a nakonec i soli, z čehož je také odvozené její jméno. Před pár lety koupil areál nový majitel a ten nechal domy proměnit na restauraci a přilehlý pivovar. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.

Soutěž Interiér roku, které je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem, každoročně oceňuje soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. Pořádá ji Institut bytového designu a výsledky vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 22. září v pražské galerii Dox.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy