Stavby v Česku stojí za to vidět. Architekti staví krásné školy, vinárny i rozhledny

Stavby v Česku stojí za to vidět. Architekti staví krásné školy, vinárny i rozhledny
Vítěze České ceny za architekturu bude porota vybírat ze 192 projektů. Podívejte se na některé z kandidátů. Ve Vřesovicích v Olomouckém kraji se architekti ze studií Public Atelier a Fuuze pokusili spojit starou a novou architekturu tak, aby historické jádro školy nebylo ve stínu moderní přístavby. Opravili barokní stavbu, zachránili staré krovy a přistavěli výrazné, barevné "krčky", které dětem umožňují projít školou kolem dokola.
V Základní škole Vřesovice vzniklo odvážné skloubení moderní a historické architektury, které využívá nové, aby vrátilo do hry to staré a zvýraznilo jeho genius loci.
Základní škola Járy Cimrmana v pražských Lysolajích je od roku 2018 dominantou Šáreckého údolí. Bílé stavby s velkými zářivými okny si všimnou i řidiči, kteří obcí jen projíždí. Za její dostavbou a rekonstrukcí stojí ateliér Progres architektů Vojtěcha Kaase a Jana Kalivody.
Chodby mají důvtipné a hravé řešení, zatímco třídy zůstávají strohé, doplněné přírodními materiály.
Foto: KEEO Design
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 5. 2020 6:01
Vítěze České ceny za architekturu bude letos porota vybírat ze 192 přihlášených realizací. Patří mezi ně školy a muzea, rodinné domy, rezidence, pivovary či vinotéka a tradičně i rozhledny. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší nominace, konečného vítěze oznámí 26. listopadu. Tady je souhrn těch nejpovedenějších realizací, které podle Aktuálně.cz stojí za to vidět na vlastní oči.

Soutěž každoročně vyhlašuje Česká komora architektů, jejímž posláním je pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň.  Komora chce formou soutěže prezentovat kvalitní architekturu nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy