Stavby v Česku stojí za to vidět. Architekti staví krásné školy, vinárny i rozhledny

Stavby v Česku stojí za to vidět. Architekti staví krásné školy, vinárny i rozhledny
Vítěze České ceny za architekturu bude porota vybírat ze 192 projektů. Podívejte se na některé z kandidátů. Ve Vřesovicích v Olomouckém kraji se architekti ze studií Public Atelier a Fuuze pokusili spojit starou a novou architekturu tak, aby historické jádro školy nebylo ve stínu moderní přístavby. Opravili barokní stavbu, zachránili staré krovy a přistavěli výrazné, barevné "krčky", které dětem umožňují projít školou kolem dokola.
V Základní škole Vřesovice vzniklo odvážné skloubení moderní a historické architektury, které využívá nové, aby vrátilo do hry to staré a zvýraznilo jeho genius loci.
Základní škola Járy Cimrmana v pražských Lysolajích je od roku 2018 dominantou Šáreckého údolí. Bílé stavby s velkými zářivými okny si všimnou i řidiči, kteří obcí jen projíždí. Za její dostavbou a rekonstrukcí stojí ateliér Progres architektů Vojtěcha Kaase a Jana Kalivody.
Chodby mají důvtipné a hravé řešení, zatímco třídy zůstávají strohé, doplněné přírodními materiály.
Foto: KEEO Design
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 5. 2020 6:01
Vítěze České ceny za architekturu bude letos porota vybírat ze 192 přihlášených realizací. Patří mezi ně školy a muzea, rodinné domy, rezidence, pivovary či vinotéka a tradičně i rozhledny. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší nominace, konečného vítěze oznámí 26. listopadu. Tady je souhrn těch nejpovedenějších realizací, které podle Aktuálně.cz stojí za to vidět na vlastní oči.

Soutěž každoročně vyhlašuje Česká komora architektů, jejímž posláním je pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň.  Komora chce formou soutěže prezentovat kvalitní architekturu nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. 

 

Právě se děje

Další zprávy