Stavby v Česku stojí za to vidět. Architekti staví krásné školy, vinárny i rozhledny

Stavby v Česku stojí za to vidět. Architekti staví krásné školy, vinárny i rozhledny
Vítěze České ceny za architekturu bude porota vybírat ze 192 projektů. Podívejte se na některé z kandidátů. Ve Vřesovicích v Olomouckém kraji se architekti ze studií Public Atelier a Fuuze pokusili spojit starou a novou architekturu tak, aby historické jádro školy nebylo ve stínu moderní přístavby. Opravili barokní stavbu, zachránili staré krovy a přistavěli výrazné, barevné "krčky", které dětem umožňují projít školou kolem dokola.
V Základní škole Vřesovice vzniklo odvážné skloubení moderní a historické architektury, které využívá nové, aby vrátilo do hry to staré a zvýraznilo jeho genius loci.
Základní škola Járy Cimrmana v pražských Lysolajích je od roku 2018 dominantou Šáreckého údolí. Bílé stavby s velkými zářivými okny si všimnou i řidiči, kteří obcí jen projíždí. Za její dostavbou a rekonstrukcí stojí ateliér Progres architektů Vojtěcha Kaase a Jana Kalivody.
Chodby mají důvtipné a hravé řešení, zatímco třídy zůstávají strohé, doplněné přírodními materiály.
Foto: KEEO Design
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 5. 2020 6:01
Vítěze České ceny za architekturu bude letos porota vybírat ze 192 přihlášených realizací. Patří mezi ně školy a muzea, rodinné domy, rezidence, pivovary či vinotéka a tradičně i rozhledny. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší nominace, konečného vítěze oznámí 26. listopadu. Tady je souhrn těch nejpovedenějších realizací, které podle Aktuálně.cz stojí za to vidět na vlastní oči.

Soutěž každoročně vyhlašuje Česká komora architektů, jejímž posláním je pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň.  Komora chce formou soutěže prezentovat kvalitní architekturu nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy