Brněnský vodojem vypadá jako z Harryho Pottera. Je jen z pálených cihel a bílého jílu

Brněnský vodojem vypadá jako z Harryho Pottera. Je jen z pálených cihel a bílého jílu
Žlutý kopec je jednou z nejlukrativnějších oblastí v Brně. Charakter čtvrti utváří rodinné domy, zeleň a areál Masarykova onkologického ústavu. Na první pohled klidná rezidenční čtvrť má i své tajemství, v jejích útrobách je schovaná obří cihlová nádrž, která k zadržení vody nepotřebuje žádné dřevo, beton ani kov.
Cihlová nádrž vznikla koncem 19. století a je součástí celkem tří vodojemů na Žlutém kopci, které jsou mimo provoz od roku 1997. Minulý rok památkáři prohlásili komplex za kulturní technickou památku a město svolilo, aby se uzavřené, tajemné prostory zpřístupnily i širší veřejnosti.
Prvním krokem bylo vybudování bezbariérového přístupu, který vede právě do cihlového vodojemu, tedy nejstarší a zároveň i nejmenší z celkem tří nádrží. Její rozloha je přibližně dva tisíce metrů čtverečních.
Původně se do nádrže scházelo jen po požárních schodech. Své si na nich zažil i  architekt Aleš Svoboda, který podzemí Brna zkoumá už třicátým rokem.
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2020 20:35
Od minulého roku vedou do útrob vodojemu pod Žlutým kopcem dvoukřídlá vrata. Brněnská radnice je nechala vybudovat poté, co historická stavba získala ochranu technické kulturní památky. Cihlová nádrž pochází z roku 1870 a má rozlohu jako třiatřicet garsonek.

Podzemí s úchvatnými stropy má tajuplnou atmosféru a místy připomíná fiktivní školu čarodějnického učně Harryho Pottera.

Kdy do podzemí nahlédne i širší veřejnost, zatím jasné není, město musí nejprve rozhodnout, jak přesně s areálem a třemi vodojemy do budoucna naloží. Zatím se můžete podívat na fotky, jak nádrž vypadá. 

 

Právě se děje

před 59 minutami

SPD chce získat v krajích aspoň 50 zastupitelů, v senátních volbách jednoho postupujícího

Hnutí SPD chce získat v podzimních krajských volbách aspoň pět desítek zastupitelů a chce uspět ve všech 13 regionech. Po jednání celostátního grémia v Praze to řekli předseda a místopředseda SPD Tomio Okamura a Radim Fiala. Ambicí hnutí je podílet se na vedení nejméně dvou krajů. Na kampaň hodlá SPD vydat kolem 20 milionů korun.

Po minulých volbách se SPD dostalo do koalice v jednom kraji, a to Ústeckém. "Úspěchem bude jakékoli zvýšení tohoto počtu," uvedl Okamura po shromáždění, kterým hnutí zahájilo předvolební kampaň. Před čtyřmi lety se SPD ucházelo o hlasy voličů ve většině krajů v koalici se Stranou práv občanů-Zemanovci.  Letos bude SPD kandidovat ve všech regionech samostatně

V případě senátních voleb bude SPD usilovat podle Okamury o to, aby některý z kandidátů hnutí postoupil do druhého volebního kola. "Udělali bychom vše pro to, abychom uspěli," uvedl. V Senátu SPD zastoupení dosud nemá.

Další zprávy