Brněnský vodojem vypadá jako z Harryho Pottera. Je jen z pálených cihel a bílého jílu

Brněnský vodojem vypadá jako z Harryho Pottera. Je jen z pálených cihel a bílého jílu
Žlutý kopec je jednou z nejlukrativnějších oblastí v Brně. Charakter čtvrti utváří rodinné domy, zeleň a areál Masarykova onkologického ústavu. Na první pohled klidná rezidenční čtvrť má i své tajemství, v jejích útrobách je schovaná obří cihlová nádrž, která k zadržení vody nepotřebuje žádné dřevo, beton ani kov.
Cihlová nádrž vznikla koncem 19. století a je součástí celkem tří vodojemů na Žlutém kopci, které jsou mimo provoz od roku 1997. Minulý rok památkáři prohlásili komplex za kulturní technickou památku a město svolilo, aby se uzavřené, tajemné prostory zpřístupnily i širší veřejnosti.
Prvním krokem bylo vybudování bezbariérového přístupu, který vede právě do cihlového vodojemu, tedy nejstarší a zároveň i nejmenší z celkem tří nádrží. Její rozloha je přibližně dva tisíce metrů čtverečních.
Původně se do nádrže scházelo jen po požárních schodech. Své si na nich zažil i  architekt Aleš Svoboda, který podzemí Brna zkoumá už třicátým rokem.
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2020 20:35
Od minulého roku vedou do útrob vodojemu pod Žlutým kopcem dvoukřídlá vrata. Brněnská radnice je nechala vybudovat poté, co historická stavba získala ochranu technické kulturní památky. Cihlová nádrž pochází z roku 1870 a má rozlohu jako třiatřicet garsonek.

Podzemí s úchvatnými stropy má tajuplnou atmosféru a místy připomíná fiktivní školu čarodějnického učně Harryho Pottera.

Kdy do podzemí nahlédne i širší veřejnost, zatím jasné není, město musí nejprve rozhodnout, jak přesně s areálem a třemi vodojemy do budoucna naloží. Zatím se můžete podívat na fotky, jak nádrž vypadá. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy