Brněnský vodojem vypadá jako z Harryho Pottera. Je jen z pálených cihel a bílého jílu

Brněnský vodojem vypadá jako z Harryho Pottera. Je jen z pálených cihel a bílého jílu
Žlutý kopec je jednou z nejlukrativnějších oblastí v Brně. Charakter čtvrti utváří rodinné domy, zeleň a areál Masarykova onkologického ústavu. Na první pohled klidná rezidenční čtvrť má i své tajemství, v jejích útrobách je schovaná obří cihlová nádrž, která k zadržení vody nepotřebuje žádné dřevo, beton ani kov.
Cihlová nádrž vznikla koncem 19. století a je součástí celkem tří vodojemů na Žlutém kopci, které jsou mimo provoz od roku 1997. Minulý rok památkáři prohlásili komplex za kulturní technickou památku a město svolilo, aby se uzavřené, tajemné prostory zpřístupnily i širší veřejnosti.
Prvním krokem bylo vybudování bezbariérového přístupu, který vede právě do cihlového vodojemu, tedy nejstarší a zároveň i nejmenší z celkem tří nádrží. Její rozloha je přibližně dva tisíce metrů čtverečních.
Původně se do nádrže scházelo jen po požárních schodech. Své si na nich zažil i  architekt Aleš Svoboda, který podzemí Brna zkoumá už třicátým rokem.
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2020 20:35
Od minulého roku vedou do útrob vodojemu pod Žlutým kopcem dvoukřídlá vrata. Brněnská radnice je nechala vybudovat poté, co historická stavba získala ochranu technické kulturní památky. Cihlová nádrž pochází z roku 1870 a má rozlohu jako třiatřicet garsonek.

Podzemí s úchvatnými stropy má tajuplnou atmosféru a místy připomíná fiktivní školu čarodějnického učně Harryho Pottera.

Kdy do podzemí nahlédne i širší veřejnost, zatím jasné není, město musí nejprve rozhodnout, jak přesně s areálem a třemi vodojemy do budoucna naloží. Zatím se můžete podívat na fotky, jak nádrž vypadá. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy