Kempy letos zdraží, nejen kvůli elektřině. V Česku se dá strávit krásná dovolená

Kempy letos zdraží, nejen kvůli elektřině. V Česku se dá strávit krásná dovolená
Všechna doposud zmíněná místa vznikla v době pandemie koronaviru, a to se týká i Vodních domků Čejkovice. Na dvanácti hektarech bývalé lesní školky s několika rybníky je vybudovali manželé Karel a Michaela.
Mezi oblíbené typy ubytování patří také chalupy. Vejminek 1843 ve vesnici Dolní Chřibská patří k nejkrásnějším místům v Česku. Nachází se v Ústeckém kraji a je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko.
Salajna je vesnička nedaleko Chebu. Je jedním z mála míst, kde se dá najít tradiční lidová architektura, která byla typická pro nejzápadnější část Čech.
Nejdřív koronavirus, teď inflace a postupné zdražování vedou k tomu, že stále více Čechů volí dovolenou v tuzemsku. Mezi nejoblíbenější destinace patří dlouhodobě Krkonoše nebo Morava, v posledních dvou letech ale roste chuť i po méně turistických oblastech, jako je Broumovsko.
Foto: Vodní domky Čejkovice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 23. 4. 2023 12:40
Kempy v České republice letos musely velmi často zdražit pobyty, odhadem o deset procent. Ovšem růst jejich nákladů to zpravidla nepokryje, protože vzhledem ke zdražování energií a služeb měly méně peněz na investice, vysvětlil předseda Asociace kempů České republiky Bohumil Starý. Podívejte se na luxusní kempy a chatky, které se v Česku nabízejí.

Sám předseda Asociace kempů České republiky Bohumil Starý provozuje Autokemp Konopáč v Heřmanově Městci na Chrudimsku. "Jsou závislé na elektrické energii. Zdražení elektřiny bylo rapidní. Zdražily služby, likvidace odpadů, praní prádla. Nechceme zdražovat o sedmnáct dvacet procent, což by odpovídalo navýšení cen. Budeme zdražovat kolem deseti procent a budeme mít nižší zisky. Na investice bude peněz méně, holt se bude jen víc opravovat," řekl Starý.

Členové asociace provozují nejčastěji kempy, které vznikly před rokem 1989 jako pionýrské tábory nebo rekreační střediska. Areály vlastní obce, soukromníci nebo třeba autokluby. "Nejlíp jsou na tom asi obce, těm se daří investovat nejvíc. Kempy nejsou zase tak podnikatelsky atraktivní finančně, provozované jsou většinou přes sezonu, udržovat se musí za velké peníze celý rok," řekl Starý.

Popularita kempů v posledních letech rostla nejen kvůli omezením v cestování ohledně koronaviru, ale i díky tomu, že se jejich úroveň, zázemí i nabídka služeb zvedá. 

Podle serveru Amazing Places, který vybírá kouzelná místa v Česku a na Slovensku, také velmi roste obliba ubytování typu glamping (luxusní kempování v bezprostředním kontaktu s přírodou, spojení anglických slov "glamorous" a "camping"). Luxusní  kempování nabízí přenocování v přírodě, klid, ale i sprchu s toaletou. Žádané jsou na léto také pronájmy chalup u lesa nebo penziony.

Podívejte se na výběr těch nejhezčích míst.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy