Mrakodrapy budoucnosti. Takhle by vypadaly v Africe, Yosemitském parku i rozbombardované Sýrii

Mrakodrapy budoucnosti. Takhle by vypadaly v Africe, Yosemitském parku i rozbombardované Sýrii
Vzhledem k tomu, že modulární strukturu lze snadno rozmontovat a přesunout, může se v okamžiku, kdy se místní komunita stane soběstačnou, přesunout kamkoliv.
Na druhém místě se umístil projekt Vertikální továrny ve velkoměstech (Vertical Factories in Megacities) dvojice amerických architektů Tchien-šu Liou a Ling-šen Sie, která se zabývala možností navrácení továren do měst. Ve svisle orientovaném objektu je několik různorodých vrstev umístěných nad sebou. Ty určené pro rekreační účely jsou přitom zásobovány zdroji a odpady z továren.
Jako třetí nejinspirativnější ocenila odborná porota soutěže projekt s názvem Espiral3500 španělského architekta Javiera López-Menchero Ortiz de Salazara. Ten převedl ulice a jiné horizontální struktury města do vertikály.
Stejně jako v předchozích letech i letos udělila odborná komise i čestná uznání. Členy zaujal například projekt horského mrakodrapu Mountain Skyscraper vetknutého do skal v Yosemitském parku. Americký architekt Ryan Ibarra se tak snažil znovu přiblížit člověka k přírodě.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
20. 4. 2017 11:41
Odborná porota soutěže futuristických návrhů mrakodrapů Skyscraper Competition 2017, kterou pořádá americký časopis eVolo, vybrala vítěze pro tento rok. Stal se jím projekt polských architektů Mashambas Skyscraper, který by v budoucnu mohl podpořit soběstačnost tamní zemědělské komunity. Porotci soutěže, která má podnítit zájem architektů i veřejnosti o vertikální zástavbu a nový životní styl, vybírala ze 444 přihlášených projektů. Kromě třech cen udělila i dvaadvacet čestných uznání.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy