Létající mrakodrap zavěšený na asteroidu. Budoucnost, nebo šílená vize architektů?

Petra Jansová Petra Jansová
8. 4. 2017 6:15
Newyorští architekti představili projekt nejvyššího mrakodrapu na Zemi, který se země vlastně nikdy nedotkne. Pomocí super silných kabelů má být zavěšen na pohybujícím se asteroidu 40 kilometrů vysoko.
Sci-fi, nebo blízká budoucnost? Mrakodrap má viset nad zemí z asteroidu | Video: Clouds AO

Newyorské architektonické studio Clouds Achitecture Office představilo další ze svých vizionářských projektů. A stejně jako v minulosti, kdy se zabývalo domy na Marsu nebo v oblacích, i tentokrát jejich koncept opouští Zemi. Mrakodrap, který navrhli, je totiž zavěšen na asteroidu ve výšce 40 kilometrů nad Zemí.

Analemma Tower
Analemma Tower | Foto: Profimedia.cz

Analemma Tower má být s planetkou spojena pomocí velmi silných lan. Spolu s ní se bude pohybovat po oběžné dráze rychlostí zhruba 500 kilometrů v hodině. Po trase ve tvaru osmičky by měla protínat jižní a severní polokouli ve větších městech jako New York, Havana, Panama nebo Dubaj. Každý večer by se měla vrátit do svého výchozí bodu.

Podle architektů budou operace s asteroidy naprosto běžné a obvyklé. Jak upozorňují na webových stránkách ateliéru, agentura NASA má v plánu už v roce 2021 zachytit a přemístit asteroid. 

Díky solárním panelům umístěným nad mraky by budova měla být zcela soběstačná. Nezávislá by měla být, i co se týká vody, kterou by získávala z mraků a deště. 

Analemma Tower
Analemma Tower | Foto: Profimedia.cz

Mrakodrap by měl být vyroben z lehkých a slunečnímu záření odolných materiálů, jako jsou uhlíková vlákna nebo hliník. Podmínkou uskutečnění realizace je podle jednoho z autorů vývoj dostatečně silných kabelů, které objekt unesou.

Ve spodní části mrakodrapu by kromě stanic pro spojení se zemí měly být umístěny restaurace a obchody, v prostřední části kanceláře. Pro bydlení jsou určena až nejvyšší patra.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy