Létající mrakodrap zavěšený na asteroidu. Budoucnost, nebo šílená vize architektů?

Petra Jansová Petra Jansová
8. 4. 2017 6:15
Newyorští architekti představili projekt nejvyššího mrakodrapu na Zemi, který se země vlastně nikdy nedotkne. Pomocí super silných kabelů má být zavěšen na pohybujícím se asteroidu 40 kilometrů vysoko.
Sci-fi, nebo blízká budoucnost? Mrakodrap má viset nad zemí z asteroidu | Video: Clouds AO

Newyorské architektonické studio Clouds Achitecture Office představilo další ze svých vizionářských projektů. A stejně jako v minulosti, kdy se zabývalo domy na Marsu nebo v oblacích, i tentokrát jejich koncept opouští Zemi. Mrakodrap, který navrhli, je totiž zavěšen na asteroidu ve výšce 40 kilometrů nad Zemí.

Analemma Tower
Analemma Tower | Foto: Profimedia.cz

Analemma Tower má být s planetkou spojena pomocí velmi silných lan. Spolu s ní se bude pohybovat po oběžné dráze rychlostí zhruba 500 kilometrů v hodině. Po trase ve tvaru osmičky by měla protínat jižní a severní polokouli ve větších městech jako New York, Havana, Panama nebo Dubaj. Každý večer by se měla vrátit do svého výchozí bodu.

Podle architektů budou operace s asteroidy naprosto běžné a obvyklé. Jak upozorňují na webových stránkách ateliéru, agentura NASA má v plánu už v roce 2021 zachytit a přemístit asteroid. 

Díky solárním panelům umístěným nad mraky by budova měla být zcela soběstačná. Nezávislá by měla být, i co se týká vody, kterou by získávala z mraků a deště. 

Analemma Tower
Analemma Tower | Foto: Profimedia.cz

Mrakodrap by měl být vyroben z lehkých a slunečnímu záření odolných materiálů, jako jsou uhlíková vlákna nebo hliník. Podmínkou uskutečnění realizace je podle jednoho z autorů vývoj dostatečně silných kabelů, které objekt unesou.

Ve spodní části mrakodrapu by kromě stanic pro spojení se zemí měly být umístěny restaurace a obchody, v prostřední části kanceláře. Pro bydlení jsou určena až nejvyšší patra.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy