Bůh znásilnil imigrantku, vtipkovala irská televize. Teď kvůli satiře čelí stížnostem

Magazín Magazín
7. 1. 2021 17:50
Skandály spojené se sexuálním obtěžováním se v posledních letech objevovaly ve filmovém průmyslu i v politice. Irská televize RTÉ ale přišla se zprávou, že se sexuálního útoku dopustil dokonce Bůh. Reportáž měla být silvestrovským vtipem pro zpestření závěru roku, část diváků ji však považovala za urážku křesťanů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Irská veřejnoprávní televize RTÉ do svého silvestrovského programu zařadila satirickou reportáž o tom, že se další slavnou osobností obviněnou ze sexuálního obtěžování stal samotný Bůh. Informoval o tom britský list The Guardian.

"Stařík ve věku pět miliard let byl usvědčený z toho, že znásilnil mladou imigrantku z Blízkého východu a proti její vůli ji oplodnil. Za spáchaný zločin si měl odsedět dva roky ve vězení, ale posledních 24 měsíců za mřížemi mu bylo prominuto. O zprávě se doslechl také filmový producent Harvey Weinstein, který v reakci na verdikt soudu požaduje znovuotevření svého procesu v Irsku," citoval deník parodický zpravodajský příspěvek.

Ani ne půlminutový televizní vstup od tvůrců satirického webu Waterford Whispers News vyvolal vlnu rozhořčených reakcí. Televize RTÉ na něj dostala přes tisíc stížností a na svém twitterovém účtu ho odsoudil i arcibiskup irské katolické církve Eamon Martin.

"Tento skandální klip by měl okamžitě zmizet v propadlišti dějin a všichni lidé dobré vůle by se vůči němu měli ohradit. Skutečnost, že televize odvysílala tento hluboce urážlivý a rouhačský klip zesměšňující Boha i Pannu Marii během vánočních svátků, vnímám jako útok na všechny křesťany," zkritizoval Martin silvestrovský vtip.

Televize RTÉ se následně za odvysílání mystifikační reportáže omluvila a slíbila, že se na všechny stížnosti pokusí odpovědět. Odstranění humorného skeče ze svého internetového archivu ovšem neslíbila.

"RTÉ uznává, že obzvlášť v oblasti satiry může každý divák vnímat hranice toho, co je a není urážlivé, různě. Na základě zpětné vazby bychom se proto rádi omluvili všem, kteří se odvysílanou scénkou cítí být dotčení," uvedla stanice v oficiálním prohlášení.

Sdružení Atheist Ireland (Ateistické Irsko) naopak rozhodnutí vysílatele satirickou reportáž do silvestrovského programu zařadit hájilo. Jeho členové se odvolávali na národní referendum z roku 2018, ve kterém irská veřejnost rozhodla o vyškrtnutí zločinu rouhačství z ústavy.

Irsko se dlouho řadilo mezi státy, ve kterých má katolická církev stále velký vliv na politické směřování. V posledních letech však v zemi dochází k postupné sekularizaci, o čemž svědčí zrušení zákazu potratů a legalizace homosexuálních manželství.

Mohlo by vás zajímat: Znásilnění není špatný sex, je to celoživotní trauma. Církev oběti vydírá, tvrdí Hrdá

Chování církve je nejen neetické, ale i trestné, říká advokátka Lucie Hrdá, která zastupuje oběti zneužívání. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy