Bůh znásilnil imigrantku, vtipkovala irská televize. Teď kvůli satiře čelí stížnostem

Magazín Magazín
7. 1. 2021 17:50
Skandály spojené se sexuálním obtěžováním se v posledních letech objevovaly ve filmovém průmyslu i v politice. Irská televize RTÉ ale přišla se zprávou, že se sexuálního útoku dopustil dokonce Bůh. Reportáž měla být silvestrovským vtipem pro zpestření závěru roku, část diváků ji však považovala za urážku křesťanů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Irská veřejnoprávní televize RTÉ do svého silvestrovského programu zařadila satirickou reportáž o tom, že se další slavnou osobností obviněnou ze sexuálního obtěžování stal samotný Bůh. Informoval o tom britský list The Guardian.

"Stařík ve věku pět miliard let byl usvědčený z toho, že znásilnil mladou imigrantku z Blízkého východu a proti její vůli ji oplodnil. Za spáchaný zločin si měl odsedět dva roky ve vězení, ale posledních 24 měsíců za mřížemi mu bylo prominuto. O zprávě se doslechl také filmový producent Harvey Weinstein, který v reakci na verdikt soudu požaduje znovuotevření svého procesu v Irsku," citoval deník parodický zpravodajský příspěvek.

Ani ne půlminutový televizní vstup od tvůrců satirického webu Waterford Whispers News vyvolal vlnu rozhořčených reakcí. Televize RTÉ na něj dostala přes tisíc stížností a na svém twitterovém účtu ho odsoudil i arcibiskup irské katolické církve Eamon Martin.

"Tento skandální klip by měl okamžitě zmizet v propadlišti dějin a všichni lidé dobré vůle by se vůči němu měli ohradit. Skutečnost, že televize odvysílala tento hluboce urážlivý a rouhačský klip zesměšňující Boha i Pannu Marii během vánočních svátků, vnímám jako útok na všechny křesťany," zkritizoval Martin silvestrovský vtip.

Televize RTÉ se následně za odvysílání mystifikační reportáže omluvila a slíbila, že se na všechny stížnosti pokusí odpovědět. Odstranění humorného skeče ze svého internetového archivu ovšem neslíbila.

"RTÉ uznává, že obzvlášť v oblasti satiry může každý divák vnímat hranice toho, co je a není urážlivé, různě. Na základě zpětné vazby bychom se proto rádi omluvili všem, kteří se odvysílanou scénkou cítí být dotčení," uvedla stanice v oficiálním prohlášení.

Sdružení Atheist Ireland (Ateistické Irsko) naopak rozhodnutí vysílatele satirickou reportáž do silvestrovského programu zařadit hájilo. Jeho členové se odvolávali na národní referendum z roku 2018, ve kterém irská veřejnost rozhodla o vyškrtnutí zločinu rouhačství z ústavy.

Irsko se dlouho řadilo mezi státy, ve kterých má katolická církev stále velký vliv na politické směřování. V posledních letech však v zemi dochází k postupné sekularizaci, o čemž svědčí zrušení zákazu potratů a legalizace homosexuálních manželství.

Mohlo by vás zajímat: Znásilnění není špatný sex, je to celoživotní trauma. Církev oběti vydírá, tvrdí Hrdá

Chování církve je nejen neetické, ale i trestné, říká advokátka Lucie Hrdá, která zastupuje oběti zneužívání. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 47 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy