Bůh znásilnil imigrantku, vtipkovala irská televize. Teď kvůli satiře čelí stížnostem

Magazín Magazín
7. 1. 2021 17:50
Skandály spojené se sexuálním obtěžováním se v posledních letech objevovaly ve filmovém průmyslu i v politice. Irská televize RTÉ ale přišla se zprávou, že se sexuálního útoku dopustil dokonce Bůh. Reportáž měla být silvestrovským vtipem pro zpestření závěru roku, část diváků ji však považovala za urážku křesťanů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Irská veřejnoprávní televize RTÉ do svého silvestrovského programu zařadila satirickou reportáž o tom, že se další slavnou osobností obviněnou ze sexuálního obtěžování stal samotný Bůh. Informoval o tom britský list The Guardian.

"Stařík ve věku pět miliard let byl usvědčený z toho, že znásilnil mladou imigrantku z Blízkého východu a proti její vůli ji oplodnil. Za spáchaný zločin si měl odsedět dva roky ve vězení, ale posledních 24 měsíců za mřížemi mu bylo prominuto. O zprávě se doslechl také filmový producent Harvey Weinstein, který v reakci na verdikt soudu požaduje znovuotevření svého procesu v Irsku," citoval deník parodický zpravodajský příspěvek.

Ani ne půlminutový televizní vstup od tvůrců satirického webu Waterford Whispers News vyvolal vlnu rozhořčených reakcí. Televize RTÉ na něj dostala přes tisíc stížností a na svém twitterovém účtu ho odsoudil i arcibiskup irské katolické církve Eamon Martin.

"Tento skandální klip by měl okamžitě zmizet v propadlišti dějin a všichni lidé dobré vůle by se vůči němu měli ohradit. Skutečnost, že televize odvysílala tento hluboce urážlivý a rouhačský klip zesměšňující Boha i Pannu Marii během vánočních svátků, vnímám jako útok na všechny křesťany," zkritizoval Martin silvestrovský vtip.

Televize RTÉ se následně za odvysílání mystifikační reportáže omluvila a slíbila, že se na všechny stížnosti pokusí odpovědět. Odstranění humorného skeče ze svého internetového archivu ovšem neslíbila.

"RTÉ uznává, že obzvlášť v oblasti satiry může každý divák vnímat hranice toho, co je a není urážlivé, různě. Na základě zpětné vazby bychom se proto rádi omluvili všem, kteří se odvysílanou scénkou cítí být dotčení," uvedla stanice v oficiálním prohlášení.

Sdružení Atheist Ireland (Ateistické Irsko) naopak rozhodnutí vysílatele satirickou reportáž do silvestrovského programu zařadit hájilo. Jeho členové se odvolávali na národní referendum z roku 2018, ve kterém irská veřejnost rozhodla o vyškrtnutí zločinu rouhačství z ústavy.

Irsko se dlouho řadilo mezi státy, ve kterých má katolická církev stále velký vliv na politické směřování. V posledních letech však v zemi dochází k postupné sekularizaci, o čemž svědčí zrušení zákazu potratů a legalizace homosexuálních manželství.

Mohlo by vás zajímat: Znásilnění není špatný sex, je to celoživotní trauma. Církev oběti vydírá, tvrdí Hrdá

Chování církve je nejen neetické, ale i trestné, říká advokátka Lucie Hrdá, která zastupuje oběti zneužívání. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy