Karikatura Miloše Zemana v Respektu vyvolala vášně. Je za hranou, přiznal šéfredaktor

Magazín Magazín
16. 12. 2020 11:19
Kresba prezidenta Miloše Zemana z posledního čísla týdeníku Respekt vzbudila mezi čtenáři na sociálních sítích nebývalý ohlas. Některým vadí, že zesměšňuje hlavu státu i stáří a popírá poslání časopisu. Jiní však poukazují na to, že se jedná o karikaturu, jejímž smyslem je přehnaně kritizovat. Šéfredaktor časopisu Erik Tabery se za kresbu později omluvil, ale vysvětlil její kontext.
Karikatura Miloše Zemana v Respektu
Karikatura Miloše Zemana v Respektu | Foto: Respekt

"Zastávám názor, že politická karikatura musí být tvrdá, v jistém ohledu nekorektní. Měli jsme a budeme mít Miloše Zemana v mnoha podobách, které se některým lidem nebudou líbit. Vidím ale hranici v případě, kdy se tématem v kresbě stává stáří, nemoc. V tomto ohledu se kresba nepovedla," připustil pro Aktuálně.cz šéfredaktor Respektu (vydává ho mediální dům Economia, který vlastní také on-line deník Aktuálně.cz - pozn.red.) Erik Tabery.

"Mně se líbí, co napsal historik Bedřich Loewenstein v eseji Evropská krize v Masarykově diagnóze a terapii: Občas se stává, že někoho lidé kritizují tak silně, až se tomu kritizovanému začnou podobat. "Svůj morálně sporný čin," píše Lowenstein, pak omlouvají s "poukazem na zlo, proti kterému bojují: nepřítel určuje zbraně, jak učí dějiny válek". Já touhle cestou jít nechci," dodal šéf týdeníku Respekt.

"Když chci po ostatních, aby byli schopni uznat chybu, musím toho být také schopen," dodal Tabery s tím, že kreslíř Pavel Reisenauer je podle něj génius a Respekt se Miloši Zemanovi nebude líbit ani nadále. 

Karikatura reflektuje událost, kdy válečný veterán Tomáš Lom vrátil prezidentovi republiky pamětní list. Vadilo mu, jak se Miloš Zeman chová. "Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy 'k výročí osvobození Československa' lidem, kteří za vlast nasazovali život," napsal válečný veterán Zemanovi. Dodal, že proto list nemůže přijmout ani on.

Kritici kresby poukazovali na agresivní zesměšňování zdravotního stavu Miloše Zemana a dotýkalo se jich, že karikuje i samotné stáří. "Nejde si hrát na politicky nejkorektnější médium v zemi a pak tisknout tohle," napsal na Twitteru František Cerha, blízký spolupracovník předsedy ODS Petra Fialy. "Někdy je hranice mezi satirou a nechutnosti velmi tenká, plný souhlas, ze tohle je nemravné," dodal pod příspěvkem další z diskutujících.

Do debaty na sociálních sítích se následně vložil i Miroslav Kalousek. "Objektivně nemohoucí lidé si zaslouží ohled a úctu. Má to však výjimku: Lidé, kteří jsou vybaveni významnými veřejnými pravomocemi, kterých se odmítají vzdát přes svůj žalostný stav. Ti nemohou žádat ohledy, dokud se svých pravomocí nevzdají," napsal v polemice s Taberym a dodal, že moderní novinář je povinen někdy i krutou formou nasvítit handicapy mocných.

"Já s vámi také souhlasím, jen tady to přece jen může někdo vnímat jako zesměšnění stáří. Což tak samozřejmě nebylo myšleno," vysvětlil Tabery.

Karikatura má zesměšňovat, hájí kresbu zastánci

Zastánci kresby však poukazují, že týdeník Respekt použil žánr karikatury, jehož smyslem je danou osobu zesměšnit. "Zeman dobře věděl, v jakém je zdravotním stavu, když kandidoval. Důsledky si musí přičíst sám. Normální člověk by ze zdravotních důvodů rezignoval, funkci fakticky nevykonává a dehonestuje ji. A že se podělává, je fakt," dodal diskutující pod jménem Radek Němec.

Další se pozastavují nad tím, že se časopis vůbec omlouvá, a považují to za autocenzuru. "To by kluky z České sody museli zavřít," odkazují jiní na pořad, ve kterém si Petr Čtvrtníček, David Vávra a Milan Šteindler zakládali na černém humoru a satiře.

"Ještě spíš bych řekl, že to souvisí s lidskou důstojností jako takovou. Je jedno, jestli se to týká Miloše Zemena či kohokoliv jiného. A samozřejmě Miloše Zeman je ve "snižování" lidské důstojnosti prakticky nepřekonatelný. Soutěžit s ním je marné," napsal v další polemice na Twitteru novinář Libor Stejskal.

Šéfredaktor magazínu se ve středečním příspěvku na Twitteru zamyslel, které další karikatury Respektu vyvolaly větší kontroverzní ohlas. V jednom případě se opět jednalo o Miloše Zemana, v dalším o kresbu prasete s hřívou a korunou, která například urazila Václava Klause mladšího.

Co když ve skutečnosti žijeme v bezvědomí? V Bez vědomí, kde se pravda mění v lež mrknutím oka…

Video pomocí technologie deep fake vyrobila společnost HBO jako upoutávku na seriál Bez vědomí. | Video: HBO
 

Právě se děje

před 45 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy