Karikatura Miloše Zemana v Respektu vyvolala vášně. Je za hranou, přiznal šéfredaktor

Magazín Magazín
16. 12. 2020 11:19
Kresba prezidenta Miloše Zemana z posledního čísla týdeníku Respekt vzbudila mezi čtenáři na sociálních sítích nebývalý ohlas. Některým vadí, že zesměšňuje hlavu státu i stáří a popírá poslání časopisu. Jiní však poukazují na to, že se jedná o karikaturu, jejímž smyslem je přehnaně kritizovat. Šéfredaktor časopisu Erik Tabery se za kresbu později omluvil, ale vysvětlil její kontext.
Karikatura Miloše Zemana v Respektu
Karikatura Miloše Zemana v Respektu | Foto: Respekt

"Zastávám názor, že politická karikatura musí být tvrdá, v jistém ohledu nekorektní. Měli jsme a budeme mít Miloše Zemana v mnoha podobách, které se některým lidem nebudou líbit. Vidím ale hranici v případě, kdy se tématem v kresbě stává stáří, nemoc. V tomto ohledu se kresba nepovedla," připustil pro Aktuálně.cz šéfredaktor Respektu (vydává ho mediální dům Economia, který vlastní také on-line deník Aktuálně.cz - pozn.red.) Erik Tabery.

"Mně se líbí, co napsal historik Bedřich Loewenstein v eseji Evropská krize v Masarykově diagnóze a terapii: Občas se stává, že někoho lidé kritizují tak silně, až se tomu kritizovanému začnou podobat. "Svůj morálně sporný čin," píše Lowenstein, pak omlouvají s "poukazem na zlo, proti kterému bojují: nepřítel určuje zbraně, jak učí dějiny válek". Já touhle cestou jít nechci," dodal šéf týdeníku Respekt.

"Když chci po ostatních, aby byli schopni uznat chybu, musím toho být také schopen," dodal Tabery s tím, že kreslíř Pavel Reisenauer je podle něj génius a Respekt se Miloši Zemanovi nebude líbit ani nadále. 

Karikatura reflektuje událost, kdy válečný veterán Tomáš Lom vrátil prezidentovi republiky pamětní list. Vadilo mu, jak se Miloš Zeman chová. "Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy 'k výročí osvobození Československa' lidem, kteří za vlast nasazovali život," napsal válečný veterán Zemanovi. Dodal, že proto list nemůže přijmout ani on.

Kritici kresby poukazovali na agresivní zesměšňování zdravotního stavu Miloše Zemana a dotýkalo se jich, že karikuje i samotné stáří. "Nejde si hrát na politicky nejkorektnější médium v zemi a pak tisknout tohle," napsal na Twitteru František Cerha, blízký spolupracovník předsedy ODS Petra Fialy. "Někdy je hranice mezi satirou a nechutnosti velmi tenká, plný souhlas, ze tohle je nemravné," dodal pod příspěvkem další z diskutujících.

Do debaty na sociálních sítích se následně vložil i Miroslav Kalousek. "Objektivně nemohoucí lidé si zaslouží ohled a úctu. Má to však výjimku: Lidé, kteří jsou vybaveni významnými veřejnými pravomocemi, kterých se odmítají vzdát přes svůj žalostný stav. Ti nemohou žádat ohledy, dokud se svých pravomocí nevzdají," napsal v polemice s Taberym a dodal, že moderní novinář je povinen někdy i krutou formou nasvítit handicapy mocných.

"Já s vámi také souhlasím, jen tady to přece jen může někdo vnímat jako zesměšnění stáří. Což tak samozřejmě nebylo myšleno," vysvětlil Tabery.

Karikatura má zesměšňovat, hájí kresbu zastánci

Zastánci kresby však poukazují, že týdeník Respekt použil žánr karikatury, jehož smyslem je danou osobu zesměšnit. "Zeman dobře věděl, v jakém je zdravotním stavu, když kandidoval. Důsledky si musí přičíst sám. Normální člověk by ze zdravotních důvodů rezignoval, funkci fakticky nevykonává a dehonestuje ji. A že se podělává, je fakt," dodal diskutující pod jménem Radek Němec.

Další se pozastavují nad tím, že se časopis vůbec omlouvá, a považují to za autocenzuru. "To by kluky z České sody museli zavřít," odkazují jiní na pořad, ve kterém si Petr Čtvrtníček, David Vávra a Milan Šteindler zakládali na černém humoru a satiře.

"Ještě spíš bych řekl, že to souvisí s lidskou důstojností jako takovou. Je jedno, jestli se to týká Miloše Zemena či kohokoliv jiného. A samozřejmě Miloše Zeman je ve "snižování" lidské důstojnosti prakticky nepřekonatelný. Soutěžit s ním je marné," napsal v další polemice na Twitteru novinář Libor Stejskal.

Šéfredaktor magazínu se ve středečním příspěvku na Twitteru zamyslel, které další karikatury Respektu vyvolaly větší kontroverzní ohlas. V jednom případě se opět jednalo o Miloše Zemana, v dalším o kresbu prasete s hřívou a korunou, která například urazila Václava Klause mladšího.

Co když ve skutečnosti žijeme v bezvědomí? V Bez vědomí, kde se pravda mění v lež mrknutím oka…

Video pomocí technologie deep fake vyrobila společnost HBO jako upoutávku na seriál Bez vědomí. | Video: HBO
 

Právě se děje

Další zprávy