Známá i neznámá zákoutí moravské metropole. "Velkému Brnu" je letos 105 let

Známá i neznámá zákoutí moravské metropole. "Velkému Brnu" je letos 105 let
Vila Tugendhat, Tugendhatka. Dokonce i zájmem o architekturu nepolíbený jedinec tuhle památku ve spojení s Brnem nepochybně zná. Turistům je sice vila v brněnských Černých Polích přístupná, ovšem bez rezervace termínu aspoň tři měsíce dopředu se dovnitř nedostanete, je beznadějně vyprodáno.
Kam se ale dostat dá, a takřka bez potíží, to je zahrada náležící k této funkcionalistické perle. Dojít sem můžete i přes její o něco méně slavnou sousedku a členku takzvaného brněnského vilového kvarteta - vilu Löw-Beer. Dalším bonusem je, že uvnitř zahrady najdete i kavárnu.
Do kvarteta slavných brněnských vil řadíme i funkcionalistickou Vilu Stiassni a secesní Jurkovičovu vilu (na snímku).
Architektonicky zatížení jedinci mohou vyrazit do rezidenční vilové Masarykovy čtvrti, která vznikala postupně od konce 19. století do 70. let 20. století na svazích Žlutého kopce, na úpatí Kraví hory a na stráních nad Pisárkami. Je to místo přeplněné nádhernými domy postavenými zejména v meziválečném funkcionalistickém stylu, najdou se tu ale i zástupci secese nebo historizující budovy. Podrobnějšího průvodce touto čtvrtí najdete zde:
Foto: Shutterstock
Zuzana Fojčíková Zuzana Fojčíková
17. 4. 2024 7:00
Jednoho dubnového dne roku 1919 šli Brňané spát jako obyvatelé řadového československého města, aby se ráno vzbudili do sedmkrát větší metropole. Stačilo k tomu, aby tehdejší poslanci schválili zákon, kterým se k Brnu připojila do té doby samostatná města Královo Pole, Husovice a 21 dalších obcí. Už je to 105 let. V galerii k výročí nabízíme známá a neotřelá, někdy i bizarní lákadla dnešního Brna.

Ačkoliv není mezi lidmi v Česku nikdy nouze o narážky na "obydlenou zatáčku u Vídně", na komplexy z Prahy či povzdechy "No jo, Brno", moravskou metropoli stojí za to poznat. 

Co do kaváren, cukráren a barů prošlo Brno obrovským a překotným vývojem, kde nové podniky rostly přímo před očima a přinesly s sebou velmi neotřelé koncepty. Přesto se tu paradoxně udržela i devadesátková pizza z okýnka na České, která konzistencí připomíná spíš cibulový koláč. Jednoduše proto, že tehdy nikdo tak úplně nevěděl, jak má správná italská pizza vypadat. 

Do vybrané galerie se nevešly všechny tipy a nejde o vyčerpávající přehled pamětihodností ani míst, bez jejichž návštěvy se nedá z města odjet. Pro inspiraci, kam za památkami, přírodou i dobrým kafem, snad stačit budou. 

 

Právě se děje

Další zprávy